Autor Subiect: Inca un fan Traby -Laurentiu.Piatra Neamt  (Citit de 520 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline crazyman

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 2
Inca un fan Traby -Laurentiu.Piatra Neamt
« : Mai 18, 2014, 07:36:41 pm »
              Buna ziua, numele meu este Laurentiu, am 22 ani si sunt din Piatra Neamt. In prezent studiez electronica la Iasi iar de ceva vreme mi s-a intensificat pasiunea pentru trabant si dorinta de a conduce. Am avut un prieten de familie,  care avea un trabant, mai mergeam la bunici... El a murit acum vreo 5 ani pe cand eu nu aveam permis iar eu am ramas cu pasiunea :D...
             
              Acum am ceva dubii in legatura cu achizitionarea unui trabant, in sensul ca as vrea sa-l cumpar si sa il modific putin...
              In principiu as vrea sa ii pun un motor de golf dupa care sa-l vopsesc ( negru ) sau sa-l foliez schimb stopuri spate, o sa vad cum stau cu banii...
             Momentan as vrea sa va intreb daca sa iau un trabant inmatriculat, dar fara itp si asigurare la vreo 1200ron sau unul neinmatriculat si mai prapadit la vreo 600ron... ? Daca iau unul inmatriculat, cu itp asigurare totul in regula... si il modific apoi trebuie sa merg cu el iarasi la rar ? Explicati-mi va rog cam cum ar sta treaba..
             Scuze daca nu m-am facut chiar inteles... Multumesc anticipat pentru viitoarele sfaturi :D
« Ultima Modificare: Mai 18, 2014, 11:57:37 pm de Gusteru »

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Inca un fan Traby
« Răspuns #1 : Mai 18, 2014, 08:10:29 pm »
-prima data , cumpara un trabi cu acte in regula (chiar daca nu este la zi cu taxele ,asig. si itp),apoi ce modificari vrei sa faci , e bine sa le faci dupa ce rezolvi cu transcriere pe numele tau ,itp ,si toate cele , pt. ca apoi dupa modificarile aduse , vor trece cei doi ani de itp , si nu iti va mai acorda urmatorul itp, decat dupa ce vei aduce de la rar omologare , iar omologare vei obtine foarte greu ,si cu bani mai multi (si depinde si ce putere va avea motorul montat ,ce frane va avea,si ce mai gasesc aia)
-nu este imposibil ,dar va fi cu multe batai de cap, timp si bani cheltuiti,tu sti ce vrei sa faci , succes cu visele propuse
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Inca un fan Traby
« Răspuns #2 : Mai 18, 2014, 08:13:39 pm »
Laurentiu, bine ai venit pe la noi.
Cum zice si Remi, prima data trebuie sa iei unul asa original cum este, sa vezi ce e cu masina asta, apoi te apuci de modificari. Nu esti primul de pe forum care a modificat, mai sunt.
Ca tot esti prin Iasi, cândva da un telefon sa iti prezint mai de aproape un Trabant si discutam mai multe.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Inca un fan Traby
« Răspuns #3 : Mai 18, 2014, 11:56:22 pm »
Bine ai venit ~ Asculta de batranii satului .... noi  stim si unii au trecut prin apele astea tulburi. Musai cauta-l pe Victor - te pune el in tema  :thumbsup:

Viata luuunga alaturi de noi si te astepam cu "afumatoarea"  :walk:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline crazyman

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Inca un fan Traby -Laurentiu.Piatra Neamt
« Răspuns #4 : Mai 26, 2014, 09:42:18 pm »
Nu am mai reusit sa intru pe forum de ceva vreme insa multumesc pentru incurajari si totodata multumesc domnului victor ca a avut rabdarea de a-mi explica ce si cum... si m-am cam dumirit cum sta treaba... Momentan sunt inca in faza strangerii fondurilor, mai am si cateva examene de dat, dar cam in vreo 3 - 4 saptamani sper sa reusesc sa ma apuc de treaba.