Autor Subiect: Rampa pentru verificare-reparare, ungere, bibileala pe sub masina Bucuresti  (Citit de 13868 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Dragilor, ca sa nu ma mai pacalesc si de data asta cu achizitia, exceptand situatia fericita in care voi gasi masinuta de la un user consacrat pe forum, am cautat printre altele o rampa prin Bucuresti unde sa pot verifica masina si ulterior sa o terosonez, antifonez, lustruiesc, in fine tot felul de lucrari-chestii-manevre-combinatii pe sub ea!

Si am gasit in curtea Liceului 8, situat la iesirea de pe Iuliu maniu CATRE Pitesti pe partea stanga, mergand DE LA Bucuresti la Pitesti! Tot acolo intoarce si troleibuzul, nu mai stiu excat care ca eu merg cu metroul sau bicicleta si nu am retinut numarul!

Cine vrea sa merga, fie merge direct cu un 5 RON la portar sau un suc, fie ma cauta si il indrum eu ca dejaa m-am imprietenit suficient de bine cu ei!

Sambata e liniste si pace, nu e nimeni pe acolo si se poate lucra-investiga linistit. Rampa e identica cu cea pe care se dadeau inainte examenele auto, adica te urci pe ea, nu e o groapa sapata si cimentata etc.

Sper sa va fie de folos!!! :3some:

_______________________________________
editat de victor
motiv: aveai CapsLock apasat cand ai scris titlul topicului
am mai adaugat si locatia, ca sa fie mai usor de gasit in forum
_______________________________________
« Ultima Modificare: Aprilie 26, 2012, 06:55:03 pm de victor »

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Super ...dar curent ?  :-\
Das  auto

0733825596

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Ai 2 variante: vii cu o masina care are bricheta si pui invertor care sa iti duca bormasina, flexul sau ce mai ai tu nevoie, sau vii cu generatorul!!

Acuma nu am zis ca pentru lucrari acre dureaza mai mult de o zi, e totusi propietatea scolii, sotia o cunoaste pe directoare, asa am dat de rampa, dar sa nu exageram, daca se va transforma in service ambulant...stii cum e, oamenii incep sa comenetze...

Dar asa cum am scris la inceput, sa vezi ce are, sa schimbi tobele, sa o terosonezi, e ok si nimeni nu considera ca abuzam de ingaduinta lor...

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
sa o terosonezi .inseamna implicit sa cureti inainte adica sa bagi flexul cu peria ...In fine ,  e bine ca stim ...scoala se numeste GRUP SCOLAR AUTO , capatul troleului 62 "
Das  auto

0733825596

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Nu am stiut tot ce implca terosnarea dar lasa ca ma fac eu mare... :toothy1:

Ati inteles ideea, sambata dupa amiaza cand se termina examenele si e liniste acolo se poate merge linistit, in timpul saptamanii e ok dar sa nu abuzam...

Grup scolar auto, exact, asa e, multumesc pentru precizare!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
In 8 am facut eu liceul,din cate imi aduc aminte erau doua rampe destul de late si incapatoare,liceul respectiv inca din cele mai vechi timpuri este un sat fara caini,deci vorbiti cu portarii si nu va deranjaza nimeni,rampele sunt cele pentru scoala de soferi ,apropo acolo am luat permisul au si scoala de soferi b,c,d.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
rampa este si langa locul meu de munca (pe strada industriala ,adica , care duce la diferite firme), am urcat masinile de cateva ori , nu este paznic la ea, o sa pun poze , doar ca este spatiul cam ingust intre talpile pe care sta masina , dar poti face una alta
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
E, vedeti ce mica-i lumea, cum apar chestii comune!! :3som

S-au schimbat multe acolo intre timp, din pacate nu mai fac scoala pentru C,C+E, D si in curte zac abandonate cateva Saviemuri care asteapta sa fie casate.

Printre partile bune insa este inchirierea intregului etaj 4 catre FATII, care au renovat tot liceul, au amenajat toate camerele internatului, cantina arata ca un restaurant decent acum si tot FATII a construit si un lift exterior!!

Cand mergeti catre Pitesti sau cand veniti, aruncati-va un ochi si sus pe liceu se vede mare firma FATII, tot etajul 4 e al lor.

Sambata pana pe la 12-13 sa nu mergeti fiindca sunt examene, in fiecare sambata si nu e loc de un scuter in curte, sunt zeci de taxiuri, masini de scoala etc.

Daca mai gasesc alte locatii interesante(asta pana iau eu teren in rate si imi fac casuta, acolo in curte veti fi bineveniti, free of charge, normal!) vi le semnalez de indata!! :wav:

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Acum da am observat si eu ca il renoveaza,pe vremea mea vorbesc intre 2000-2004,caminul era un loc comun, sali de clasa si ateliere la parter iar la etaje internatul, caminul propriu zis,imi aduc aminte ca intr-un atelier aveau un fiat 600, pur si simplu pe ala cred ca l-au bagat atunci cand au construit cladirea,ca singura usa de acces era cea de intrare, iesire,in fine era un gunoi de constructie,iar singura in ghilimele cantina era o incapere improprie in care o vanzatoare incropea niste sendvisuri cu parizer si cascaval.Intre timp vad ca au evoluat,iar la capitolul,manevre, aranjamente liceul asta era campion chiar legendar,trebuia sa nu iti doresti cu tot din adinsul sa nu termini liceul si sa nu iei bacul pentru a se intampla lucrul asta, chiar si de unul singur fara intermediari si tot aveai sanse reale sa treci anul urmator chiar daca pe tot parcursul anului nu treceai pe la scoala si aveai absente cu nemiluita,gata am terminat cu offt-opicul.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Au mai ramas Saviemurle in curte si una din rampe, ruginita dar tocmai buna pentru investigatii... :thumbsup:

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Rampa pentru verificare-reparare, ungere, bibileala pe sub masina Bucuresti
« Răspuns #10 : Aprilie 27, 2012, 06:28:03 pm »
Au mai ramas Saviemurle in curte si una din rampe, ruginita dar tocmai buna pentru investigatii... :thumbsup:
Saviemurile alea sunt preistorice, mai aveau cateva dacii 1300 care si alea erau exploatate la maxim,dar cea mai utilizata nu stiu insa daca mai este era una neagra cu faruri dreptunghiulare.
============
on topic va rog
« Ultima Modificare: Mai 03, 2012, 12:03:54 am de Gusteru »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Rampa pentru verificare-reparare, ungere, bibileala pe sub masina Bucuresti
« Răspuns #11 : Noiembrie 24, 2012, 03:17:09 am »
rampa de care spuneam mai sus , nu mai este disponibila , de vr-o luna, au bagat-o in curtea service-ului
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline alpinemobile

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 1
O actualizare va rog?
Unde pot gasi o rampa publica in Bucuresti?
Multumesc

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
nu am mai vazut deloc asa la liber , ori au fost date la fier , ori fiecare detinator le-au bagat in incinte sa nu mai fie folosite de oricine
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)