Autor Subiect: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!  (Citit de 43999 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #30 : Octombrie 04, 2014, 08:36:10 am »
Totusi nu inteleg de ce nu vor sa retrimita amenda, conform contractului de vanzare/cumparare? Pana la urma, vanzatorul nu mai poate urmari masina din momentul vanzarii. Dar asta este sistemul, necorelarea informatica a institutiilor statului si neinteresul fata de om/cetatean/contribuabil/etc.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #31 : Iulie 14, 2016, 03:33:52 pm »
http://www.servicii-inmatriculare.ro/autenticitate-rar-nu-este-obligatorie/

Autenticitatea RAR nu mai este obligatorie la vanzarea unui vehicul

July 11, 2016
Conform noilor reglementari legale, cuprinse in Ordonanta de urgenta nr. 41/ 2016 privind stabilirea unor masuri de simplificare la nivelul administratiei publice centrale si pentru modificarea si completarea unor acte normative, dovada certificarii autenticitatii unui vehicul de catre Registrul Auto Roman se face de catre solicitantii unei operatiuni de inmatriculare pentru un vehicul rutier utilizat, dobandit din alt stat. Certificarea autenticităţii vehiculului atestă faptul că formularul-tip al documentului care confirmă înmatricularea anterioară a vehiculului, eliberat de autorităţile competente din ţara de provenienţă, este autentic.

Inainte de intrarea in vigoare a acestei Ordonante, art. 11, alineatul (5) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificările şi completările ulterioare, obliga pe toti solicitantii unei operatiuni de inmatriculare sa faca dovada certificarii autenticitatii vehiculului de catre Registrul Auto Roman. Certificarea autenticitatii continea si atestarea faptului ca vehiculul nu figureaza in baza de date ca fiind furat.

Cu alte cuvinte, daca inainte de iulie 2016 erai obligat sa depui la dosarul de inmatriculare Certificatul de Autenticitate obtinut de la RAR, indiferent de situatia in care se afla vehiculul (singura exceptare era pentru masinile noi, achizitionate de la o reprezentanta auto din Romania), incepand cu luna iulie sunt obligati sa depuna la dosarul de inmatriculare certificatul de autenticitate doar cei care au achizitionat masina second-hand din afara tarii.

Asadar, pentru masinile second-hand, care sunt deja inmatriculate in Romania si pentru care se efectueaza un transfer de proprietate, Serviciul de Inmatriculari nu mai solicita, la dosarul de inmatriculare, certificatul de autenticitate de la RAR.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #32 : Iulie 14, 2016, 08:10:29 pm »
 :icon_thumleft: multumesc!
 Eu am intrebat dar numai pentru remorca-platforma. :glasses9:
Inseamna ca ,,se da liber'' ca sa cumperi masini cu ,,tiuning'' la motoare, fara jena... Identificarea- la cumparare- era ca singura cale de evidentiere a motorului/dotarilor DIN ACTE. :glasses9:
popandau de trabante

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #33 : Iulie 14, 2016, 08:26:30 pm »
Ramane ITP-ul unde va verifica in continuare seriile si alte ''artificii''. Identificarea la RAR era in plus, strict pt. a incasa niste bani aiurea. Oricum nu-i plangem, in continuare au de ciugulit, din alte activitati.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #34 : Iulie 14, 2016, 09:02:26 pm »
..mi-e  imi spui? banditii nici n'au clipit cand am intrebat de indentificare ca sa inmatriculez platforma... ba cica sa vin si cu... 150 de lei.. :o ..ca p'orma ma stergeam undeva cu hartia lor, era altceva...  n'au zis ca nu mai e nevoie.. Da'  las' ca si eu le-am tras-o, ca nu m'am dus.. :laughing7:
..nu cred c'o sa dureze chestia, ung ei pe unde trebuie sa aiba iar ,,de munca''... :laughing7:
popandau de trabante

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #35 : Iulie 15, 2016, 09:44:57 am »
la ITP am cea mai bună tehnică, întrucât mereu am ceva probleme. ultima dată nu-mi găseam cartea și-mi expira la 12 noaptea itp-ul spre exemplu.

mă duc dupamiaza....intru în prima stație de ITP, îi zic care sunt problemele și întreb dacă îmi face și îi zic că dacă nu-i convine în următorul km mai sunt câteva stații de ITP. niciodată nu am avut nevoie să merg la următoarea stație și nici n-a fost vorba de atenții. am lăsat eu câte 20 de lei așa dacă m-a distrat persoana cât timp am stat acolo. deci...am scăpat de ei datorită domnului Cioloș. numa să nu te oprească RAR mobil pe stradă că tre să ajungi la ei.
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #36 : Iulie 15, 2016, 12:24:03 pm »
nu confunda IDENTIFICAREA cu ITP-ul
ITP-ul se face in continuare
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #37 : Iulie 15, 2016, 12:42:39 pm »
Si banuiesc ca statiile ITP, vor avea si mai multe controale.

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #38 : Iulie 15, 2016, 04:54:58 pm »
Si banuiesc ca statiile ITP, vor avea si mai multe controale.

păi probabil vor redirecționa forțele spre controale, că doar nu or da oameni afară să optimizeze costurile de funcționare...că doar îs la stat și are balta pește.

autenticitatea mi s-a părut din totdeauna inutilă întrucât nu verificau numa seriile etc. au fost oameni respinși la autenticitate pentru un bec de poziție ars. pe mine m-au respins pt că aveam stopuri smoked și folie pe față i-am zis lu ăla că nu e sănătos la cap și că nu văd legătura dintre autenticitatea autovehiculului și folia de pe față la care el mi-a răspuns că dacă nu-mi convine îmi anulează ITP-ul și trebuie să-l fac la ei. nu am avut de ales decât să dau jos folia, care ca fapt divers, la momentul montării era complet legală, având inclusiv certificat de conformitate rar.
de asemenea, seriile ți le verifică și la ITP, deci practic autenticitatea era muncă în zadar. singura diferență fiind că mai ciupea ceva statul și de acolo și...la RAR știm cu toții că șpaga nu-i aceeași cu cea de la o stație de ITP pentru nereguli sau „invenții” .

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #39 : Iulie 20, 2016, 09:29:56 pm »
Ce am aflat de la un alt forumist-  :wav:

fisa de inmatriculare auto vizata la Directia Impozite si Taxe Locale de sector semnata de fostul si de actualul proprietar, in cazul persoanelor juridice este nevoie si de stampila firmei (original);

cartea de identitate a vehicului (original si copie);

certificatul de inmatriculare al fostului proprietar in care acesta a inscris transmiterea dreptului de proprietate (talonul - original). ITP-ul trebuie sa fie valabil (inspectia tehnica periodica);

contractul de vanzare-cumparare sau factura (in original si copie);

actul de identitate al solicitantului (original si copie);

asigurarea obligatorie de raspundere civila auto (RCA) cu numele noului proprietar (copie);

chitanta de plata a contravalorii taxei de inmatriculare (original - 60 lei);

dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (talon auto - original - 37 lei);

dovada de plata timbru de mediu sau adeverinta din care reiese nerestituirea taxei (original si copie);

placutele cu numarul de inmatriculare vechi, daca vreti/trebuie sa le schimbati;

certificatul de autenticitate emis de Registrul Auto Roman (original) - doar pentru masinile aduse din strainatate;


E ceva de alergat... ai naibii, chitante, copii, stamplie, vize.. Sa vad cat or tine actele la mine la financiar, ca la aia au stat 10 zile. :o
popandau de trabante

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #40 : Iulie 21, 2016, 09:06:16 am »
Si intotdeauna mai este loc de inca un act si o taxa ;)
- cererea de inmatriculare;
- 80 de lei pt. nr. preferentiale.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #41 : Iulie 21, 2016, 11:38:49 am »
Aia pentru cine vrea,eu unul nu am luat preferentiale,mai ca si aia de la inmatriculari erau uimiti cand am cerut ce vine la rand.Mare bataie e pe nr preferentiale,mult timp se pierde la ghiseu pana isi aleg alta combinatie atunci cand nr cerut e deja dat.Daca e sa o luam pe alta parte treaba cu nr preferentiale tine putin si de snobismul fiecaruia ex dna,sri,spp,dga,igp,sie,mai,mae....avand in vedere ca institutiile respective nici nu folosesc combinatiile astea mai de prost gust sunt aia cu sef,vip,bos,cox,stf si mizerii de genul asta de regula astia au si niste cazane care se dezmembreaza in mers (cocalari intr_un cuvant).
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #42 : Iulie 21, 2016, 09:03:02 pm »
...las' sa vezi ce tzeapa le dau io ca ... iau   ,,decat'' un numar.. :o ;D :occasion14: :laughing7:
popandau de trabante

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #43 : Iulie 21, 2016, 10:03:04 pm »
păi da...e bătaie...pt că ultima dată cel puțin, când am avut eu nevoie, era 60 ron taxa de numere, 80 ron preferențiale. adică costa 20 de lei în plus să pun ce vreau eu, nu o combinație nedizerabilă pe care o punea băiatul ăla la plezneală.  dacă aveam de gând să fac trafic cu cantități mari de droguri îmi luam un logan standard, fără nimic pus extra și îi puneam fix ce număr pica, să par cel mai banal român posibil.

nefiind acesta cazul, se poate interpreta ofensiv ce ai scris tu giani mai sus, mai ales că unii și-au vânat numerele de înmatriculare pentru că înseamnă ceva pentru ei acele numere.

ce am scris nu e legat de topic, e o nesimțire clasică de a mea.
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #44 : Iulie 21, 2016, 10:19:29 pm »
Eeee stai linistit nu_i pb,ca isi pune omul numele la nevasta  =)) exempu cumnatul meu sau chestii gen ifa sau awz nu mi se pare ceva condamnabil.Eu ma refeream la alea de mai sus.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”