Autor Subiect: Probleme sectia financiara - masina disparuta!  (Citit de 7816 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #15 : Ianuarie 08, 2013, 05:56:41 pm »
pai a facut cerere si i-a zis ca trebuie sa plateasca din urma, de cand a CUMPARAT-O.
DACA nu dovedeste ca a platit pentru ea.
de parca AR FI putut sa plateasca RESTUL FARA remorca.
ABERANT.   :BangHead:
..sa plateasca din urma PLUS penalitati, de parca e vina lui ca Ei  au pierdut inregistrarea remorcii.. e ABUZ.. ei sunt aproape siguri ca oamenii nu pastreaza chitantele vechi..
eu i-am spus sa ii dea in judecata pentru neglijenta in serviciu si obligarea lor in recunoasterea situatiei.. ca daca nu a gresit el..si sa plateasca cine a facut greseala.
treaba nasoala e ca el e ocupat sa faca banu', e la un P.R.,  ocupat mereu. -nu are timp.

e nasol ca..?? pai de ce..? daca merg cu ea trasa, am itp si adas.. e remorca, doar... fara impozit.. nu vad ceva nasol..mi-a vandut-o fara acte, actele sunt in mana mea.. nu e nicio problema.
popandau de trabante

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #16 : Ianuarie 08, 2013, 06:32:58 pm »
Da, daca privesti asa lucrurile e super ok =))) te doare la basca, ai remorca, ai acte pe ea, faci itp tot timpul dar fara impozit sau talon pe numele tau =))
Cand va fi sa fie, o sa trebuiasca sa faca el ceva si apoi dupa aia sa o poti trece pe numele tau, desi , o remorca .. pana mea, poate sa stea si pe numele lui, atata timp cat ai un contract vanzare-cumparare care dovedeste ca este a ta, plus talonul sau cartea remorcutei.

ca si rezolvare, poate sa le mai trantesca un fel de atentionare/ avertisment sau cum se zice, celor de la fiscal ca doreste un raspuns clar si in scris din partea lor pentru ca el trebuie sa inainteze acel raspuns unei instante pentru solutionare. Asa poate poate isi dau interesul sa caute in Arhiva. Sunt absolut sigur ca ei o au, dar iti dai seama cat de mare e? cam cat timp ai trebuie sa o gaseasca?
e mai simplu ca omu sa plateasca din urma nu? plus bonus penalitatile

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #17 : Ianuarie 08, 2013, 08:22:02 pm »
..acu'... daca ma gandesc... :icon_salut:
 pot sa am remorca aia 10000 de ani.. impozit nu e.. sa zici ca e ca la masina, sa ai nevoie de ,,ceva'' scris de la propitar, nu.. taxe..nu..
amenzi- nu e cum, ca sa-i vina acasa ca.. parcare interzisa sau radar.. robineta...
o sa incerc cu chitanta fiscala luata de pe colentina.. o declar la financiar.. ii fac si carte de identitate..poate o si inmatriculez.. sau.. ce sa ma complic?? :glasses9:

asa am zis si eu, si cea de la impozit, la mine- sa ceara sa caute in arhiva, dar aia refuza! ii doare'n c!  stiu ca oamenii prefera sa plateasca.. ia sa-i sanctioneze, in caz de greseala sau abuz.. sa ii friga la ban.. ar mai face???
popandau de trabante

Offline Truby

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 87
Re: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #18 : Ianuarie 09, 2013, 08:50:55 pm »
Am si eu o remorcuta, da la impozitare nu apare, adica e impozit 0 lei. Ce sa plateasca din urma cu penalitati??

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #19 : Ianuarie 11, 2013, 11:29:33 pm »
pai, daca nu-ti apare la impozitare, e cel mai bine! ca daca vrei s'o vinzi si-ti trebuie c. fiscal, aia n'or sa-ti dea! ca nu e in evidente...

n'ai citit de sus ce zice de penalitati-:
 ca sa o bage inapoi pe rol la fisc ( de parca EL, propietaru', ar fi scos-o de pe rol..) trebuie sa plateasca de cand apare cumparata... si, de atunci, si penalitati, de parca NU ar fi declarat-o,  desi remorca A FOST  luata in evidenta, ca altfel NU i-o inmatricula la politie..
si stau si ma gandesc, ca dupa primul an de penalitate, se calculeaza penalitate si la suma ne-platita anul anterior cu penalitate cu tot...deci- penalitate la penalitate!!!! :BangHead: si anul urmator, tot asa...
..culmea prostiei, s'ar zice..
pentru ca ei au scos din evidente, de pe rol, o...remorca.. si omul nu a pastrat chitanta..
..daca gresim noi, platim! daca gresesc ei, platim TOT noi!!! cu penalitati!
..pai nu?? :toothy4:
popandau de trabante

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #20 : Ianuarie 11, 2013, 11:31:13 pm »
..culmea prostiei, s'ar zice..
pentru ca ei au scos din evidente, de pe rol, o...remorca.. si omul nu a pastrat chitanta..
..daca gresim noi, platim! daca gresesc ei, platim TOT noi!!! cu penalitati!
..pai nu?? :toothy4:
Ce te miri asa,  :confused1: de parca nu s-a mai intamplat si e pentru prima data  :violent1:

Offline Truby

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 87
Re: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #21 : Ianuarie 13, 2013, 05:04:12 pm »
n'ai citit de sus ce zice de penalitati-:
 ca sa o bage inapoi pe rol la fisc ( de parca EL, propietaru', ar fi scos-o de pe rol..) trebuie sa plateasca de cand apare cumparata... si, de atunci, si penalitati, de parca NU ar fi declarat-o,  desi remorca A FOST  luata in evidenta, ca altfel NU i-o inmatricula la politie..

Am citit, tocmai de aia am si zis ca la remorca impozitul este 0 lei. A mea apare pe rol dar e IMPOZIT 0 LEI. De aia explicam ca nu vad ce penalitati ar cere din moment ce nu are impozit. nu are cmc = nu are impozit

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #22 : Ianuarie 13, 2013, 10:44:10 pm »
a, daca la tine n'apare..nu stiu..asta e.  //cand o s'o vinzi o sa ,,observe'' cineva ca nu ai platit..zice ca e o greseala... te pune sa platesti..si zice ca tre' sa dai si penaltati.. ca de ce n;ai intrebat cand ai vazut ca nu esti trecut sa platesti.. tot pe tine te scoate vinovat de greseala lor.. ori platesti ori o dai in proces cu ei..
 
insa la mine apare aia pe care am luat-o CU ACTE!, si e 8 lei pe an, parca..si trabu' e 30 lei.. ca si motocicleta..
o sa vedem...
popandau de trabante