Autor Subiect: Aprindere Electronică pentru platou pe platini.  (Citit de 5376 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Aprindere Electronică pentru platou pe platini.
« : Martie 19, 2013, 10:35:46 am »
Nu știu unde să scriu așa că scriu aici. Am văzut pe un site cu piese de Trabi din Germania că a apărut ceva ce nu știam că există. Nu cunosc detalii așa că voi pune ce scrie pe site-ul respectiv.

Platou de aprindere electronică pe 6V :



„Kit de consolidare a sistemului de aprindere 6V de Trabant prin schimbarea de la sistemul de ruptoare la sistemul electronic.
Toate piesele mecanice nu se vor schimba. Mechanismul de avans centrifugal va rămâne, de asemenea. Deci, reglarea momentului de aprindere în timpul turațiilor reduse va lucra, de asemenea, după instalare.
Special făcute pentru Trabant sistem de 6V 500, 600 și 601

Avantaj:

- Nu mai este nevoie de ruptoare mecanice (nici o lucrare de întreținere pentru lubrifierea și reajustarea lor)
- Reglare simplificata a momentului de aprindere pentru cilindrul 2, prin adoptarea automată a momentului de aprindere de la cilindrului 1. (Cred eu că e un dezavantaj dacă ai un ambielaj nu tocmai bine presat).
- Dacă este necesar, vechiul platou de aprindere poate fi pus pe poziție. (Aici nu prea înțeleg de ce ar fi necesar... ???)
Un fir suplimentar pentru alimentarea cu energie a sistemului de aprindere este instalat de la bobina de aprindere (6 V, borna 15) la paltou.”

Platou de aprindere electronică pe 12V :

 

„Kit de consolidare a sistemului de aprindere 12V de Trabant la schimbarea de la sistemul cu ruptoare la sistemul electronic.
Toate piesele mecanice nu se vor schimba. Mechanismul de avans centrifugal va rămâne, de asemenea. Deci, schimbarea momentului de aprindere în timpul turații reduse va lucra, de asemenea, după instalare.

Avantaj:

- Nu avem ruptoare (nici o lucrare de întreținere pentru lubrifierea și reajustarea).
- Reglare simplificata a momentului de aprindere pentru cilindrul 2, prin adoptarea automată a momentului aprinderii cilindrului 1.
- Dacă este necesar, vechiul platou de aprindere poate fi pus mai târziu.

Un fir suplimentar pentru alimentarea cu energie a sistemului de aprindere este instalat de la bobina de aprindere (+12 V, borna 15) la platou.”

Preț platou 6V 150 €, preț platou 12V 88 €.

Am impresia că nu mai este nevoie de modulul de comandă a aprinderii electronioce și că totul face platoul dar e doar o impresie. Altă chestie e că nu ai posibilitate de reglare pe cilindrul 2 (așa am înțeles eu). Din păcate ambielajele nu au au manetoanele la fix fix 180° RAC... Și cine știe ce electronică e acolo. Oricum, interesant.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Aprindere Electronică pentru platou pe platini.
« Răspuns #1 : Martie 19, 2013, 10:50:56 am »
Da, se pare ca vin direct pe bobine  :glasses9: Il pui in speranta ca este un ambielaj echilibrat  ;)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Aprindere Electronică pentru platou pe platini.
« Răspuns #2 : Martie 19, 2013, 06:02:46 pm »
stiu dracia asta de cel putin 2 ani.Pt aia pe 6V mai merge cum mai suna .. DAR pt 12V e aiuristica Apoi pui electronica si gata treaba. Sa nu mai zic pretul - 150 de iepuroi  :argue:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Aprindere Electronică pentru platou pe platini.
« Răspuns #3 : Martie 20, 2013, 07:22:18 pm »
cred ca se refera ca odata reglat cilindrul 2, se regleaza automat si cilindru 1, cel putin asa am inteles eu.
Interesanta jucarie, mai ales ca elimina cutia neagra, cea problematica.

p.s. mutat topic la sectiunea Electronica, ca e interesant :D

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Aprindere Electronică pentru platou pe platini.
« Răspuns #4 : Martie 20, 2013, 08:38:38 pm »
nu stiu daca ati incercat.. :icon_king: vreunul..
 eu am vazut pusa pe o masina, aia originala, EBZA.. pusa la masina pe 6 volti.
si mergea bine. :icon_salut:
apoi, din cauza ca nu-i placea treaba cu lumina de la dinam, l'a trecut pe 12 volti.. eu i l'am modificat. :icon_salut:

..lat edit:
cum adica... ,,problematica''?      :glasses9:
ce'aveti fratilor cu ele, ca io n'am ars niciuna!! nici sus nici jos... pana acum   :icon_salut:
popandau de trabante

Offline GOTA

  • GOTONEL
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 397
  • TRAIASCA TRABY
Re: Aprindere Electronică pentru platou pe platini.
« Răspuns #5 : Martie 21, 2013, 06:51:40 am »
  Fie aprindere electronica fie cu platini nu se ard asa usor numai daca nu respecti timpul de dat la automat,Daca uiti de tine si tii cheia pe contact respectiv starter mai mult de max 5 secunde cand consumul de curent este fffffffoarte mare si toate cele se incalzesc normal ca trebuie sa cedeze ceva si ce ii prima care e solicitata dupa electromotor?Da aprinderea sau platinile. :hello:
                             :icon_salut:
                       
   
0747065082