Autor Subiect: Probleme carburator  (Citit de 2697 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Xme

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 27
Probleme carburator
« : Decembrie 11, 2016, 12:59:20 pm »
Salutare,

Dupa multi km in care a mers impecabil ieri m-a adus aproape pana acasa trabantelul meu.  :angel13:

Am impins-o ultimii 100 de metri pana in parcare. A murit in mers. Cand m-am dat jos am observat ca pierdeam benzina, in spate ramanand o urma aproape continua. Am oprit motorul si benzina, dupa nu a mai curs.

Nu ma pricep la carburatoare, dar am inteles ca am modelul mai nou care nu este la fel de fiabil ca cel vechi. M-am uitat pe dedesubt si am vazut in partea cea mai de jos un furtun gros ca un pix lung de vreo 15-20 cm atarnand din care picura combustibil. Ma gandesc ca poate a iesit de undeva...

Intrebarea mea este daca acel furtun trebuia sa intre undeva sau trebuie sa fie liber la un capat.

Daca nu este asta ce altceva ar trebui sa verific ? O sa revin cu poze in scurt timp ..


O zi frumoasa


Mihai




Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Probleme carburator
« Răspuns #1 : Decembrie 11, 2016, 02:21:11 pm »
Nu prea imi dau seama despre ce este vorba. :icon_scratch: Sunt sigur ca e cineva care iti raspunde la problema daca e trezit din somn. Dupa poza te pot ajuta. :icon_salut:
SMOKE & CHARM

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Probleme carburator
« Răspuns #2 : Decembrie 11, 2016, 02:51:23 pm »
I s -a blocait cuiul poanto, are grad si a ramas pe deschis, ori il schimbi ceea ce nu te -as sfatui,  e pacat de el, mai bn il cureti cu scrum de tigara, operatia sa zic dureaza 30 min cu tot cu demontat /montat capacul carburatorului.Totul se poate efectua si in drum cu un minim de chei 10 -13.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Xme

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 27
Re: Probleme carburator
« Răspuns #3 : Decembrie 11, 2016, 03:14:51 pm »
Am vorbit cu un prieten care cunoaste mai bine decat mine problema, la fel m-a sfatuit si el.

Inca n-am indraznit sa intru in problema, dar sper sa-mi fac curaj maine.

O zi frumoasa in continuare

  :icon_flower:

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Probleme carburator
« Răspuns #4 : Decembrie 11, 2016, 08:04:30 pm »
..poa' sa fie mai complexa treaba.. poa' sa fie cazut vre-un surub si sa curga benzina p'acolo, e unu' cu cheie de 10 pe laterala..
cuiu' poantou nu se blocheaza PE DESCHIS degeaba, de obicei este vreo mizerie iesita din furtunu' de benzina..
daca pot, te ajut la telefon.
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Probleme carburator
« Răspuns #5 : Decembrie 11, 2016, 09:04:19 pm »
..am uitat sa intreb- DE UNDE iesea benzina care curgea- DIN carburator sau de undeva de pe langa?? :o
popandau de trabante

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Probleme carburator
« Răspuns #6 : Decembrie 11, 2016, 09:11:33 pm »
Zice clar,curge pe la furtunelul de la carburator,probabil nu inchide cuiul poantou.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline gabriel87

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Probleme carburator
« Răspuns #7 : Decembrie 12, 2016, 01:53:46 pm »
Tu cred ca ai vazut furtunul ala care pleaca din carburator pentru evacuarea benzinei in caz exista surplus inauntru si sa evite,,inecarea'' motorului.Daca dintr-un motiv sau altul se aduna multa benzina in carburator se scurge prin furtunasul pe care l-ai vazut tu.Oricum e cam curios sa se blocheze cuiul pe deschis.Ar trebui sa verifici si plutitorul pentru ca daca este spart intra benzina garla in motor si se inunda si carburatorulsi de aia da pe-afara.