Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 346429 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #690 : Iulie 02, 2011, 01:56:21 pm »
 :wav:
Gata, am luat decizia: trecem la programul Rabla !
Asadar, il dau pe Casper contra unui voucer !!!
Spre stiinta : motorul este facut la cota ,,O", tapiseria plafonului reconditionata, iar ca si minusuri, ii lipseste practic sistemul de franare (ferodouri, cilindri de frana, conductele pe fata) iar bieletele de directie la roti sunt ,,duse".
am uitat sa va spun, bucsile de teflon de la axe sunt de asemenea noi !
Astept musterii !!!
 :wav:

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #691 : Iulie 02, 2011, 10:14:33 pm »
Imi pare rau sa aud asa ceva :(

Asta e ! Sa vedem finalizarea............

Nea' subarine, te tin la curent cu hartogaraia.........
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #692 : Iulie 03, 2011, 10:56:05 am »
sa nu uiti , f. important:
-sa faci 2 copii legalizatedupa cartea masinii (doua bucati)
-sa faci 2 copii legalizate dupa talon
-si una legalizata dupa certificatul de distrugere (pe care ti-l da aia de la rabla), si il vei da la dealer-ul de unde iei masina noua(sau daca nu tu , il vei da celui care iti cumpara vaucerul)

-daca in cartea masinii si pe talon esti tu titular e bine , in caz contrar , cei de la rabla vor o adeverinta cu istoric de dommiciuliu , sa ateste ultimul domiciliu care scrie in carte (eu asa am patit, dar am rezolvat)de fapt 2 adeverinte , una vor di dealer-ul unde dai masina, sau pt. cel care cumpara vaucerul de la tine

-si inca ceva , fi tare , ai de umblat (la politie se asteapte minim o ora, daca ai noroc), dar se rezolva daca ai toate din timp , intr-o zi, daca  nu, a2a zi esti rezolvat, apoi urmeaza ce faci cu vaucerul... alta poveste
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #693 : Iulie 03, 2011, 09:29:38 pm »
:wav:
Gata, am luat decizia: trecem la programul Rabla !
Asadar, il dau pe Casper contra unui voucer !!!
Spre stiinta : motorul este facut la cota ,,O", tapiseria plafonului reconditionata, iar ca si minusuri, ii lipseste practic sistemul de franare (ferodouri, cilindri de frana, conductele pe fata) iar bieletele de directie la roti sunt ,,duse".
am uitat sa va spun, bucsile de teflon de la axe sunt de asemenea noi !
Astept musterii !!!
 :wav:

tapiteria aia pt plafon m-ar interesa pe mine, daca e in stare mai buna ca a mea...
si, de asemenea, ambielajul, daca e ok, sa-l pun pe blocul cel nou....
oricum nu intereseaza pe nimeni la remat daca motorul e complet...
cand preconizezi sa incepi actiunea?
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #694 : Iulie 03, 2011, 10:03:44 pm »
eu zic ca inainte sa o bagati la rabla, sa luati tot ce este bun/nou de pe ea. Si la faza cu motorul, doar blocul cu seria ii intere, si o chiuloasa sa fie asa de forma,si restul il luati, cu partea de directie, bucsi brate etc daca sunt in stare buna le luat asa ca ,ce sa zic ,spor la treaba :wave:
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #695 : Iulie 04, 2011, 06:23:30 am »
Deci, inca o data precizez: motorul este facut la cota 0, cu segmenti si colivii noi, iar ambielajul este in stare foarte  buna.
Tapiseria este nou-nouta, cu material nou, croita si cusuta personal de mine (daca va uitati pe postarile anterioare, se poate observa tapiseria plafonului, ca si a scaunelor  in cauza, adica este exact ca la Submarin).
Astazi incep sa ma interesez si la Remat, si la banca, pentru ca tre` sa mearga totul snur si uns, sincronizat, inclusiv vanzarea Supernovei, altfel dau chix in actiune !
Mai vorbim si ... stau la dispozitie !
 :wave: :wave: :wave:

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #696 : Iulie 06, 2011, 07:25:52 pm »
 :crybaby2:
Deci, la teremenul limita, bietul Casper nu s-a lipit de un nou proprietar (adica de Mar).
Poate mai are o sansa, pana luni sau marti saptamana viitoare, cand mi s-a spus ca il pot duce la ..locul de veci !
Trist, dar se pare ca destinul lui este implacabil!
Si totusi, pe langa Casper si Naveta Spatiala, tot imi mai trebuie un voucer. Stie cineva ceva ?!?
 :wav:


Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #697 : Iulie 07, 2011, 02:48:13 am »
 :idea1:
M-am mai gandit la ceva : dar daca cineva ar fi interesat de componente ? Adica, pe langa motor si tapiserie, cutia  (care este modelul pentru planetare cu o singura articulatie si are ambreiaj cu pompa si merge la fel,foarte bine) planetarele aferente care au crucile cardanice noi-noute, eventual si bancheta fractionabila, cu tapiseria la fel noua, ar prezenta interes pentru cineva ???
Astept propuneri in consecinta ! :occasion14:

Offline Licu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #698 : Iulie 10, 2011, 09:34:55 pm »
Nimeni pe aici? Toată lumea e la mare?...distanţă de calculator?...
Have a nice day!

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #699 : Iulie 11, 2011, 12:29:40 am »
 :wave:
Eu am mai trecut pe aici, dar la fel, am constatat ca desi afara te topesti, situatia este inghetata.
Personal eu sunt in mare fierbere : saptamana asta am facut tinichigeria si vopsit aripile spate la Supernova,  am pus la loc tot ce demontasem si am bagat o curatenie generala, am tras o fuga la tara si am luat un motor de Wartburg si roua roti uzate, ca sa le pun la Casper si sa recuperez ceea ce am actualmente pe el (aceasta operatiune impreuna cu datul jos al tapiseriei se va produce maine, pe seara), azi am si ,,maritat" Supernova, maine am de facut actele la ea, de obtinut certificatele fiscale ale celor doua ,,rable" care poimaine sper sa le predau la Remat (dupa ce fac miscarea de trupe cu motorul, rotile si le golesc de ce mai este prin duba/portbagaj), in paralel ,,pedalez" cu actele pentru credit si ma rog la bunul Dumnezeu sa ma ajute ca sa imi iasa smecheriile uns astfel ca pana la mijlocul saptamanii viitoare sa fiu in posesia vaucerelor (trebuie sa mai cumpar unul !!!) si a banilor de la banca, sa pot pleca cu masina noua la mare.
Altfel, o zi de munca si bibileala la franele Submarinului Galben si cu el plec ... la Mamaia !!!
Ce credeti, printre masinile de fite (celelalte) , la marginea plajei sa stea falnic Submarinul, ar fi tare, nu ?!?
 :wav:
PS: Pe langa aceasta alergatura, va dati seama ca se suprapune inmatricularea si toate formalitatile pentru Sandero !
Si-atunci, poate cineva sa spuna ca ma plictisesc ???   

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #700 : Iulie 11, 2011, 12:57:22 am »
... vorba reclamei ... " si diurna? "  =)) =)) =))  Bafta MAXIMA mestere  :icon_thumleft: :icon_thumleft: :icon_thumleft:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Licu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #701 : Iulie 11, 2011, 01:10:50 am »
 :icon_salut: aha,şi totuşi se-nvârte...

De ce nu ar vedea şi Submarinu' marea? Că frumos e,itp are,stăpânii îl iubeşte... Ce repede vor termina turiştii bateriile aparatelor foto imortalizându-l...
În altă dezordine de idei,spor la treabă. :icon_salut:
Have a nice day!

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #702 : Iulie 11, 2011, 07:39:31 pm »
Barkas-ul meu sta cuminte la umbra. Momentan sunt alte prioritati si alte lucruri care ma apasa.

Nea' submarine, vezi cum rezolvi cu Remat-ul ca vreau sa imi faci si mie lipeala la dacia aia mancata de rugina....... :BangHead:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #703 : Iulie 11, 2011, 11:30:05 pm »
 8)
Da, multe vrea omul, dar nu le poate face pe toate deodata!
Adica azi eu am mers pe jos si cu transportul in comun de la ora 10 la 16, cand la un ghiseu, la o institutie, cand la alta (conform legilor birocratiei, nu afli ce iti trebuie decat progresiv, fiecare lucru sau act, dupa ce ai stat la o coada, apoi, cand revii, ti se spune ca mai ai nevoie de un act, te duci, il iei, dupa de stai la alt rand, apoi iar stai la rand, etc... stiti voi cum este!).
Cert este ca am pregatit actele pentru cele doua rable, maine sper sa le si predau, iar al treilea cupon vine ... de la dubita lui Nenea, pe care l-am mobilizat la aceleasi institutii birocratice (a cam incercat sa ma ,,delege", dar i-am dat ,,veto", oricum, iese in castig).
Maine la ora 7 sunt la vulcanizare, pentru a face un set de roti ca lumea pentru Submarin si unul numai bun pentru remat la Casper. Ar mai fi rotile Navetei Spatiale, care au niste jante noi si cauciucuri bune, dar pe care cred ca le ofer la schimb cu manopera (cert este ca m-au ,,secat" taxele si onorariile pentru formele celor doua, mai vin ,,atentiile" pe acolo, poate fac sa se miste angrenajul mai repede si sa obtin vaucerele in timp record ... sper si eu !), iar pana la ora 14, cand in principiu vine platforma, sper sa fac schimbul de motoare si ce mai este prin Casper si Naveta.
In alta ordine de idei, incep sa ma obisnuiesc tot mai mult cu ideea ca in drumul spre mare voi avea ocazia sa observ peisajul, manand lin Submarinul, ceea ce pana la urma nu poate fi decat un act de curaj si multumire, nu ???
Mai va tin la curtent si maine, pe la aceeasi ora, iar pana atunci, spor si bafta tuturor !!!
 :wav: 

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #704 : Iulie 12, 2011, 06:14:10 am »
FA si tu poze cu ceva.........barem deseneaza daca nu ai aparat foto....... :occasion1:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv