Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 346422 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #840 : Noiembrie 10, 2011, 10:54:25 am »
   petromul nu mai e de mai bine de doua-trei saptamani 13 lei! il iei intre 16 si 18 lei! asadar, comparativ, e mai ieftin cel de la mol (si arol 2t-7,5lei/0,5lt, dar si celalalt, la 1 litru, dynamic 2t-16lei/1lt). si asta are clar alta calitate. ca sa numai spun de L150!!! :D
   p.s. da' ce, dom'le, daca voi aveti motor de 1000, de ce-ati folosi alt ulei decat trabantistii?! ei? :)) e the same thing! ;)

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #841 : Noiembrie 10, 2011, 12:59:51 pm »
aaa, s-a scumpit?
io n-am mai cumparat in ultima vreme
....sa-i f...rec cu tix...
sa cautam deci alte surse de ulei....
« Ultima Modificare: Noiembrie 10, 2011, 11:17:23 pm de Gusteru »
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #842 : Noiembrie 10, 2011, 02:59:40 pm »
   poate ne baga si pe noi viorel in combinatiile lui cu L150 (pt amatorii de asa ulei!). ei, ce zici, vio?!  :-*

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #843 : Noiembrie 10, 2011, 03:04:27 pm »
hmmmm, parca nu m-as baga la L150...
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #844 : Noiembrie 10, 2011, 05:48:24 pm »
5 lei/litru, daca nu s-a scumpit intre timp :icon_salut:

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #845 : Noiembrie 10, 2011, 06:20:05 pm »
Citat
aaa, s-a scumpit?
io n-am mai cumparat in ultima vreme
plm....sa-i f...rec cu tix...
sa cautam deci alte surse de ulei....
Eu merg cu Best oil 2t . 12.4 lei il gasiti in Selgors (daca nu aveti legitimatie interesati-va pe la rude/prieteni) , arata asa :  
are o vascozitate foarte mica chiar si la temperaturi cu minus  ;)
Das  auto

0733825596

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #846 : Noiembrie 10, 2011, 08:34:25 pm »
viorel ,si eu as lua 10 litri ,daca se mai poate ,si daca nu e prea mare deranj
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #847 : Noiembrie 10, 2011, 08:54:11 pm »
   cred c-ar fi frumos din partea noastra sa-l rugam pt victor sa mute discutia despre uleiuri la "ce ulei folositi?" sau cam asa, ca sa nu stricam subiectul baietilor. E, ce zici, Victor?

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #848 : Noiembrie 10, 2011, 11:13:06 pm »
Si MA ROG FRUMOS ... ADMINUL' cred ca poate SI EL sa mute ! Nu  e de mutat . S-a discutat de uleiuri 2T la greu. L150 e un  :pottytrain5: de 2 bani juma'si ce "economisesti" cu fanul asta CHELTUI de 10 ori la segmentare/ambielaj bla bla - ca se duc draKului de ce "buna ungere" au -nu continuam polemica . BACK ON TOPIC BARKAS ,Ok ? Thanx.

@ draku : "io folosesc ulei de la petrom (13 lei/l) 250 ml/10 l de benzina "

 - E DOZAJUL PERFECT 250 gr per 10 L.NU e DELOC prea mult. Asta se foloseste si la traby cu ambielaj pe colivii. daca e pe bucsii creste la 330 gr.
« Ultima Modificare: Noiembrie 11, 2011, 12:40:23 am de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #849 : Noiembrie 11, 2011, 12:04:24 am »
Oooops!
Ce mai disputa am iscat! Intrebarea mea plecase de la faptul ca, pe de o parte, Submarinul si la 2,5 ml ulei Petrom/l benzina scoate fum cu duiumul, iar pe de alta parte, tot uitandu-ma pe manualele alea in limba germana, am vazut ceva cu ...Ol(nu pot pune ,,umlaut-ul) 1:50. Asa ca ma gandeam sa amestec 200 ml ulei la 10 l benzinica (oricum, motorul huruie teribil).
Si iar nu stiu daca am mai postat, nebunul de Nenea pune T90 !!! si-i merge de zici ca e 4T !
PS: am luat legatura telefonic doar cu cei cu cauciucurile si am amanat vizita pentru sambata dimineata. Asa ca mai vorbim !
 :icon_salut: :icon_salut: :icon_salut:

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #850 : Noiembrie 11, 2011, 06:38:07 am »
pentru @Gusteru => Marginalizatule =)) tot numa tu sa faci, mai asculta vocea si dorinta poporului, dictatorule care esti pe persoana fizica =))

@Pater e prea subtire discutat subiectul ulei ca sa sectionez. Acest topic este singurul din forum in care nu m-am bagat, este prea mare si cuprinde multe idei ale Barkas-istilor si ar fi pacat sa il sectionez in subiecte diferite. Asta nu inseamna ca aveti de acum "binecuvantarea" sa faceti off-topic :p

cat despre ulei, de cand am pus motorul nou, folosesc doar Arol 2T, foarte multumit si isi merita banul
dozaj 300ml/10litri + un pic din partea casei

p.s. va urmaresc in continuare cu acelas interes ;)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #851 : Noiembrie 11, 2011, 08:18:25 am »
@Remi. Trec zilele astea si te sun de acolo, cat costa/cand aduce. Trebuie facuta comanda ;)

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #852 : Noiembrie 11, 2011, 07:35:02 pm »
...........................

p.s. va urmaresc in continuare cu acelas interes ;)

Daca cei care ne urmaresc nu fac pasul decisiv sa isi cumpere un asa atelaj...........inseamna ca nu generam prea multa pasiune.........


In alta ordine de idei , ma tot chinui sa descoper pe posesorul Barkasului portocaliu pe care scrie ,,trupa cabaret,, din Bucurestii noi...
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #853 : Noiembrie 12, 2011, 05:13:20 pm »
 >:( >:( >:(
Da, da, sunt fooaaaarte supărat ! Si uite de ce!
1. Trezit de dimineaţă, cu dureri de măsele !!!
2. Nu face nimic, garda moare dar nu se predă! asa că am plecat şi am luat Submarinul, iar de acolo am mers la margine de Bucureşti, unde începe Autostrada Soarelui, că doar vorbisem cu oamenii ăia pentru verificat anvelopele.
Verificat anvelopele, rezultat OK ! Verificat şi jantele, dădeau exact fulajul vizibil cu ochiul liber, cu roata suspendată (am dejantat doar o anvelopă, a doua zic eu că nici nu mai avea rost). Submarinul, tot ,,săltăreţ" este !
3. Pe drum când mai aveam cam un Km. să ajung la locul unde parchez .... pana ,,isteţului" ! Bag ,,rezerva strategică în rezervor, până să se amorseze pompa şi carburatorul .... moare bateria !
Noroc că era cumnată-meu pe-aproape şi a venit ,,de mi-a împrumutat o găletuţă de curent".
Concluzii:
a) din moment de salturile se amplifică o dată cu viteza, tind să cred că nu fulajul ansamblului jante/anvelope este cauza şi-atunci mă apucă nebunia căci nu-mi dau seama de unde vine/poate veni excentricitatea asta!
b) eu ştiu ca am pus pe zero kilometrajul, după ce am alimentat, dar nu mai ştiu dacă operaţiunea am făcut-o chiar după, sau după ce am fost la reglajul frânelor. Importanţa ar fi că, în funcţie de momentul punerii la zero, pot calcula consumul ca fiind între .... 20 şi 30 l/100 !!!
ŞI-ATUNCI, să nu dai în damblageală  :BangHead: :BangHead: :BangHead: 
A, să nu uit, preţul unui ,,şoşon" la atelierul acela (mai aveau pe stoc 2) e de ,, aproximativ 300 lei". Aşa mi-au spus, aşa vă spun !
 :wav:

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #854 : Noiembrie 12, 2011, 08:55:04 pm »
daca nu vine de la janta/anvelopa, mai e o singura posibilitate: axul rotii stramb
sau, a doua, cele 5 gauri de prindere ale jantei pe butuc nu sunt date unde trebuie (desi ma indoiesc...)
nu te grabi cu concluziile privind consumul, asteapta intai sa reglezi motorul cum trebuie si sa mai mergi cu ea, sa se "aranjeze" un pic
300 lei cauciucul? 6,70/13 C? ce marca e? mitas? sau altceva?
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....