Autor Subiect: gresarea podelei  (Citit de 10103 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
gresarea podelei
« : Noiembrie 08, 2009, 06:17:54 pm »
Am o intrebare ,cu toate ca masina este tratata contra riginei in totalitate ,pentru mai multa protectie pot introduce in interiorul podelei ulei ars , uni m-au aprobat altii au spus sa imi vad de treaba pentru ca uleiul ars ar avea nu stiu ce ph care ar dauna tablei acum nu stiu ce sa fac, am ulei ars de pot gresa si o basculanta dar inca nu sunt decis. 
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Hunor

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 953
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #1 : Noiembrie 08, 2009, 07:24:18 pm »
Uni care spun că uleiul ars are un ph negativ (acidulat) au dreptate, de acea pragurile, gâtul de lebădă, etc. trebuie tratate cu ulei de motor normal, nefolosit. Şi eu vreau să fac asta, dar încă n-am găsit unde să mi facă, pt că toţi îmi zic că nui voie, pt că o să curgă din maşină şi o să mă amendează (poate e o prostie, dar de asta nu mi face nimeni  :()

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #2 : Noiembrie 08, 2009, 07:53:12 pm »
Nu cred ca e o problema ca va curge, ti masina in repaus 2 zile in curte de exemplu ,nu va curge la infinit doar pana se va aseza , se greseaza usor scoti toate mochetele din ea hai si cel mult bancheta din spate asta o poti face si tu fara sa te coste nimic,  unii am vazut ca folosesc uleiul ars si spun ca sunt multumiti ,imi mai aduc aminte ca masina pe care am facut scoala de soferi ''dacia 1300'' din 1982 arata foarte bine pe dedesubt  si instructorul a zis ca in fiecare vara o gresa cu ulei ars ,acum nu stiu ce sa zic cred ca dinulescu e singurul in masura sa ne lamureasca. ;D
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #3 : Noiembrie 08, 2009, 08:23:42 pm »
   Intr-adevar, si din ce am auzit eu, nu e bine sa folosesti uleiul ars, tot din aceleasi consideratiuni. Insa ulei normal, nears, e bun. Asadar, puteti turna ulei dintr-asta, dupa ce in prealabil ati astupat cumva gaurile de dedesubt. Circulati cu masina in felul asta cateva zile, o saptamana. Apoi mergeti undeva departe (in nici un caz la iarba verde!) si scoateti dopurile, lasand uleiul sa se scurga. O alta varianta e sa incingeti vaselina si sa turnati acolo (desi, daca nu ma insel, asta se face cu o masina speciala, care arunca cu presiune, astfel acoperind mai bine suprafetele). Eu, pana un, alta, am turnat ulei in toate gaurile din podea si in alea de la oalele rotilor. A curs ceva, dar totusi cred ca am facut ceva.

Offline iulian1andrei

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 570
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #4 : Noiembrie 08, 2009, 08:59:11 pm »
Eu am avut in praguri ulei de transmisie T90 si urmeaza sa pun iarasi.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #5 : Noiembrie 08, 2009, 09:19:33 pm »
Am priceput ok uleiului nefolosit ,nu uleiului ars multumesc pentru sfat deci ma pun pe procurat ulei nears acum ;)
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #6 : Noiembrie 08, 2009, 09:58:30 pm »
Salutare!
In privinta uleiurilor de protectie va pot spune ca in Romania exista UP 7 special destinat protejarii suprafetelor din otel nevopsite ;este ceva mai vascos decat un ulei obisnuit dar adera foarte bine.
Alt produs este P45 care la o temperatura de peste 50 grade Celsius devine foarte fluid .Dupa aplicare si evaporarea solventului practic se incheaga .Se poate da cu pensula sau pistolul, diluat si incalzit .Nu am cunostinte daca se mai fabrica .Am folosit asa ceva (UP7 in praguri si P45 peste stratul insonorizant ) cam cu 10 ani in urma.Se folosea in industrie .Nu am mai gasit de atunci dar trebuie intrebat -nu se stie.
Am observat unde am dat cu ulei de motor (nears) ca tinde sa dizolve antifonul si grundul .

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #7 : Noiembrie 08, 2009, 11:59:31 pm »
cel care nu se mai gaseste , se numeste cumva "tectil" ? , am vazut asa ceva acum 8 ani , avea cineva , dar nu stiu de unde il procura , dupa evaporarea solventului , ramanea ca marmelada , pana se intarea si nu mai curgea deloc,timpul de uscare era cam o ora , doua , parerea mea este ca incalzirea vaselinei , este cea mai buna , dupa racire va fi ca o pelicula pe suprafetele acoperite
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Ionel GR 02 XPN

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 144
  • Trabantul este viata mea
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #8 : Noiembrie 09, 2009, 06:38:34 pm »
eu am avut vaselina topita in praguri si dupa cativa ani sa transformat ,zici ca este pamant :-[

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #9 : Noiembrie 09, 2009, 07:35:34 pm »
Am sa incerc cu ulei nears, am mai bagat odata si am gasit podeaua ok pragurile nu au fost atinse de ulei si acolo chiar gasisem gauri nu gluma ,sa vad de unde fac rost acum ,ar fi mai bine cum ati zis voi vasilina insa tre o cantitate destul de mare stiti cumva unde gasesc  in bucuresti dar varsata la kg sau cutii de 5 kg macar ca asa la cutiute de 500g dau sare la stiti voi ce...........
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #10 : Noiembrie 09, 2009, 10:29:35 pm »
Salutare natiune!

Intr-adevar, uleiul ars (adica uzat) are un Ph ceva mai acid decat uleiul nefolosit. Din cauza ruperii lanturilor de hidrocarburi, iau nastere si niste radicali liberi, care sunt mai reactivi si dau o reactie acida...

INSA! Nu e atat de acid incat sa dauneze!  ;D (parerea mea)

Din punctul meu de vedere, puteti sa folositi linistiti uleiul uzat ca sa va protejati caroseria de rugina. Eu n-o sa folosesc asa ceva, pentru ca nu imi place sa "planga" masina in zilele calde...Basca ca uleiurile, de orice natura ar fi ele, mai si miros, si dpdv medical sunt potential cancerigene, fie ca sunt ele "crude" sau "arse".

Mi se pare interesant ce a zis si Mihai, cu UP7 si P45, de care eu nu stiu nimic, dar sunt sigur ca trebuie sa existe asa ceva, sunt multe produse de care lumea a uitat, sau le-a dat uitarii!

Ionel, vaselinele de conceptie noua, sunt de fapt niste SAPUNURI de calciu insolubil. De aceea, dupa cativa ani, se "pietrifica". Mai ales daca atunci cand au fost "procesate" au fost incalzite prea tare. Daca vreti sa bagati vaselina, atunci cautati vaselina alba, de rafinarie, care e obtinuta din petrol, si are alcani in componenta, nu produsi de saponificare.

In final... Am vazut prin magazinele de produse pt vopsitorie auto, o "ceara" protectie, care se baga sub presiune, cu un pistol de antifonat. Nu stiu daca se incalzeste, si cum reactioneaza dupa ceva vreme, dar promit ca ma interesez. Am inteles ca se intareste, dar ramane in acelasi timp si aderenta de tabla...E posibil sa fie un fel de P45, cum zicea Mihai. Problema e ca e foarte scumpa! Cam 30 lei un flacon de 1,5kg. Revin in 2-3 zile cu detalii!

Offline Andrei

  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 393
  • RED 601-84, 601-89, 1.1-90, w201-85
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #11 : Noiembrie 09, 2009, 10:40:04 pm »
eu unu chiar am neovie de aceste informatii, acum am teminat de antifonat masina pe exterior si de reantifonat praguri, etc, si as vrea sa continui cu izolat praguri si gat de lebada pe interior.
Am fost cu masina de servici in service si dupa o lucrare de vopsire mi-au izolat masina cu ceva ce zice si Dragos, un fel de lapte aderent pe tabla vopsita se aplica cu pistol de sulfat special sub presiune, flaconul este de 1,5L si contine un lichid vascos alb, care dupa ce e suflat cu un pistol special cu furtun si diuza in capat care costa cam 160 lei, ramane lipicios pe tabla mai mult timp si protejeaza tabla impotriva coroziunii.Am sa ma interesez cat costa si cum ii zice produsului, din cate stiu eu cam 50 lei/flacon ,ceea ce e cam multicel, pistolul trebuie neaparat spalat cu diluant sau benzina imediat dupa fiecare utilizare.
Costisitoare treba ce sa mai zic ...

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #12 : Februarie 13, 2010, 02:42:45 pm »
Pana la urma ce facem?
Eu unul vreau ca atunci cand ajung acasa sa astup toate gaurile alea de aerisire si sa torn ulei ars amestecat cu vaselina..si sa trag cateva ture bune sa se unga bine bine totul.
Fac bine? A, nu am de gand sa mai scot dopurile, nici alea de la roata nici alea din inauntru de la podea, vreau sa torn mai mult ulei cu vaselina si sa stea tot timpul acolo  si la orice miscare a masini sa spele uleiul ala continu.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #13 : Februarie 13, 2010, 03:34:50 pm »
  Alea de la roata acolo trebuie sa ramana, asa e, ca daca nu, iti arunca noroi si apa, insa celelalte sunt lasate special neastupate, ca sa se scurga eventuala apa sau ce-ar mai putea intra pe dinauntru... Insa nu stiu cat de bine le poti izola, ca sa nu-ti mai curga... Ma gandesc ca n-ar fi ceva rau daca-ai astupa permanent gaurile, insa nu sunt avizat de nimeni si nimic in parerea asta. Mai intreaba!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: gresarea podelei
« Răspuns #14 : Februarie 13, 2010, 05:18:34 pm »
Odata pe an eu astup gaurile si bag ulei ars. Ma plimb un pic, dau drumul la ce mai ramane (mai curge, ca nu reusesc niciodata sa astup bine), dau drumul la ulei si astup iar gaurile cu un scotch aluminizat (sau orice altceva).