Autor Subiect: Isteria preschimbării permiselor auto  (Citit de 5174 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #15 : Ianuarie 01, 2013, 08:30:14 pm »
Bong, ai perfecta dreptate, dar toate aceste argumente nu tin in fata unei probe video. De aceea zic, daca cel din spate are camera si a filmat toata actiunea, nu prea poti sa scapi. Urmaresc trafictube.ro si vad acolo cazuri concrete (vezi comentariile) in care multi au "ars" pe cei care au sicanat in trafic pentru ca nu mai era cuvantul lor impotriva cuvantului celui din fata, intelegi ce vreau sa spun. Garcea daca ai arati dovada, nu stie decat sa traga concluzia, te arde la Codul Rutier ca vrei ca nu vrei. Nu iti ramane decat sa faci contestatie in instanta desi nu cred ca ai avea curajul, daca se vede negru pe alb degetelul si nu pisica. Nu ti-am spus-o in nume de rau, Doamne fereste, tu poti sa faci cum vrei, eu unul ma feresc in trafic de astfel de incidente.
Caz concret, Gusteru, a avut un incident (acum multa vreme) cu un sofer in trafic ce la sicanat. Ce a facut? a sunat la politie si in urmatorul sat ala era tras pe dreapta, norocul lui a fost ca individul era si baut astfel ca nu a mai fost nevoie de declaratii si altele. Gandeste-te ca la fel este si cu o dovada video.

Ca mai sunt "neamuri proaste" ce nu au nici in clin nici in maneca treaba cu condusul, este alta treaba, la ala cred ca poti sa lasi geamul jos si sa il intrebi de unde are permisul, nu cred ca va avea curajul sa faca "contestatie". La specimene de acestea sunt de acord cu verificatul cunostintelor (nu numai medicalul) ca la taximetristi, din 6 in 6 luni

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #16 : Ianuarie 01, 2013, 09:11:50 pm »
Eu imi pun intrebarea..... .
Cum de putem vorbi de innasprirea codului rutier si a conditiilor de obtinere a permisului de conducere (cerand asta) pentru a inlatura din trafic batranii,persoanele cu handicap,etc soferi care dintr-un motiv sau altul se misca mai greu in trafic dar in acelasi timp ne mandrim cu faptele noastre de teribilism si incurajam aceste lucruri in trafic fata de alti soferi care folosesc banalul claxon?
Eu atat am avut de spus,mai departe nu dezvolt ,dar discutia mi se pare lipsita de logica,pe aia ii punem la zid ca sunt batrani si nu mai au reflexe bune circuland cu 30 de km/h,sau altul ca are o dioptrie mai mare la ochelari si il consideram periculos in trafic,dar in acelasi timp astia mai tineri cu reflexe bune ne putem permite acte de teribilism in trafic din cauza unor motive banale.Ete scart deasta nu mai pot eu ca imi da ala claxon,ii fac semn sa depaseasca si ma trag mai pe margine,daca e prost da-l in papuci mei sa stea cu 60 de km in spatele meu.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #17 : Ianuarie 04, 2013, 09:37:48 pm »
Sa mai zic si io una pe langa care zic eu are MAREEEE importanta: INSTRUCTORII AUTO ! Dupa mine peste 50% din ei NU AU CE CAUTA in a fi INDRUMATORI ai invataceilor pt ca EI NU CUNOSC LEGEA si sunt si IMBECILI si invata CRETINISME pe elevi! Intalnesc ZILNIC cazuri de instructori cu elevi care INCALCA LEGEA ! Pai lor cine pasca mamii lor le da AUTORIZATIA aia ?!? Cu ce drept ei "invata" legea prost pe viitorii participanti la trafic?
Sa meditam .. caci pestele DE LA CAP SE IMPUTE ! Si apoi de la garcea MITUIT cu bani sa dea permisele am'druga !
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan