Autor Subiect: Sfat recarosare trabant.  (Citit de 2853 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Sfat recarosare trabant.
« : Noiembrie 15, 2015, 02:45:02 pm »
Totul a inceput când am cumparat un Trabant combi din 1981,motor bun,acte in regula dar caroseria din pacate este afectata  foarte mult de rugina. Recent am gasit la cineva  un Trabant tot combi din 1980 cu o caroserie buna,dar nu are nici un fel de acte, deci recarosare nu pot face.
Va rog daca este cineva pe aici care s-a confruntat cu o astfel de problema si ma poate ajuta sa gasesc o solutie, ca acte am de la cel vechi dar nu le pot trece pe caroseria actuala, pentru ca nu am cum sa dovedesc de unde am caroseria asta. O zi buna va doresc, si astept raspunsuri ca sunt bine-venite.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Sfat recarosare trabant.
« Răspuns #1 : Noiembrie 15, 2015, 04:00:12 pm »
...in principiu exista unele posibilitati, cu bani si noroc. :icon_king:
Dar nu discut asa ceva pe aici. Doar pe viu.
popandau de trabante

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Sfat recarosare trabant.
« Răspuns #2 : Noiembrie 15, 2015, 04:13:47 pm »
nu de smecherii intreaba omu', Liviu! ca daca se prinde rar'u, iti blocheaza inmatricularea si ramai cu masina in pom pt totdeauna. si, in general, cu foarte putine exceptii, se prind.
   acte pt o caroserie eu zic ca poti face rost, la modul cum poti face pt un motor cumparat de cine stie unde. declaratie la notar ca ai cumparat-o fara acte si fara contract sau ceva. deci poti face rost de un document ca e a ta, legal.
problema se pune la inmatriculare, daca-ti accepta cei de acolo translatarea seriei din acte pe noua caroserie (lucru pe care trebuie sa-l faca ei, nu tu!!!) deasemenea, mai e si o chestie de bani, pt ca, desi nu fac nimic, concret, au sa-ti ceara o caruta de bani.
eu zic sa suni la rar, in timpul programului si sa intrebi. daca nu te lamureste nimeni pe deplin, mergi pe grivita si intrebi si atunci stii sigur daca se poate, cat costa si ce trebuie sa faci.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Sfat recarosare trabant.
« Răspuns #3 : Noiembrie 15, 2015, 04:17:56 pm »
Totul a inceput când am cumparat un Trabant combi din 1981,motor bun,acte in regula dar caroseria din pacate este afectata  foarte mult de rugina.

aici omul zice ,,ceva''.. esti atent un pic? :icon_tongue:

..adica NU mai trebuie sa faca rost de ALTE acte...
popandau de trabante

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Sfat recarosare trabant.
« Răspuns #4 : Noiembrie 15, 2015, 04:54:05 pm »
Eu vreau totul legal, vreau sa stau linistit in cazul unui control sau mai rau un accident! M-am referit ca poate ma ajuta actele existente intr-un fel sa le pot trece LEGAL pe aceasta caroserie,ideea cu notarul imi da sperante,sa vad ce pot face. Va multumesc pentru raspunsurile voastre astept si alte pareri.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!