Autor Subiect: Impresii de la Intalnirea Trabantistilor Brasov 30 iulie - 1 august 2010  (Citit de 39868 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bandi-ta

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 254
Dupa parerea mea , intalnirea a fost ok , luand in considerare faptul ca locatia initiala a fost inundata!!! Alegeti voi o locatie in doua zile !   PS : fara cuvinte D-ul ...!
CJ-78-KIK

Offline cuxi

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • User BANAT
nu m-ai suparat cu nimic...doar ca nu vrei sa continui ideea...

acum o dai la intors...ca sa vorbim pe messenger...

te-am itrebat ceva si astept sa imi raspunzi...asta daca stii sa te descurci in anumite situatii ..

asa sa intoarcem spatele si sa plecam pe messenger poate oricine...te-am intrebat ceva frumos si asteptam un raspuns...

gresita concluzia ca daca intorci spatele si pleci rezolvi ceva..

sunt sigur ca multe persoane de aici vor sa afle raspunsul la intrebarea mea...

dar na...mult mai usor sa te faci ca ploua....si intradevar ploua aici :P :P :P :P :P :P :P :P
langa apa ca o panza...sta un om...zis Zgarie-n Branza

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Dupa parerea mea , intalnirea a fost ok , luand in considerare faptul ca locatia initiala a fost inundata!!! Alegeti voi o locatie in doua zile !   PS : fara cuvinte D-ul ...!

Imi pare bine Bandi-ta ca ne-am cunoscut in sfarsit , dupa atatea telefoane ne-am strans si noi mana. ;)

Offline bandi-ta

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 254
Poate ma repet dar .. PREZENTA nu a fost obligatorie !!! comentati cand si voi veti tine o Intalnire !! (si in ultimul moment se inunda) Pana atunci (intrebari de genul "cat ulei se pune la TRABI " Ca Doar e un Forum public ? NU ?   
« Ultima Modificare: August 05, 2010, 07:30:10 pm de bandi-ta »
CJ-78-KIK

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
   Sa spargem nitelus gheata p-aci! Poate se dezintegreaza si marul discordiei!  ;) Postez si eu cateva poze d-ale mele, nu c-as aduce ceva altfel, dar na! Si, totusi, poze de la muzeul din Cernat n-a pus nimeni, desi cred ca intra tot la "Intalnirea Trabantistilor", nu? Asadar, iata:

   Sa si explicitez acum. Eu cu Cristi am fost primii sositi la locul intalnirii si, dupa cum se vede din primele doua imagini, in afara de intrusii "umanoido-bipezi" care erau deja acolo, locul era si sub invazia ovinelor!  ;D Apoi e o poza cu ultimul clasat pe podium la sosire, userul "dragosdk", si alte doua poze: in prima este Vila Vigado din Tg. Secuiesc, iar in cea de-a doua, un motor cu aburi (productie Budapesta, parca) ce antrena, probabil, batoza, motor aflat la muzeul comunei Cernatu.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
am eu toate pozele facute de Carmen la intalnire insa, astept "unda verde" care sa le pun si care nu.
Momentan Gusteru si Carmen sunt intr-o zona fara semnal, in curand vor reveni si vor fi si pozele.

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
pt cuxi:nu  zic ca unchesu iulian nu e stresant cateodata cand bea,dar nu era singurul sub influienta lui bachus,din cate imi amintesc nu cred ca a agresat pe nimeni fizic sau verbal sau amenintat cu cutitul cum au facut altii!si din cate imi amintesc si tu erai in aceeasi stare de euforie cand va ti luat voi la harta(nu stiu care a fost motivul intre voi).nu stiu daca stii dar a fost la toate intalnirile din anul asta(cu toate ca nu poseda trabant,dar pretuieste trabantul si trabantistii),si in afara de sebes, s a comportat frumos,pot sa ti confirme cei care au fost la toate intalnirile.acum la intalnirea asta nu stiu ce s a  intamplat intre voi(voi trebuie sa stiti,daca va mai amintiti)Asa ca ar fi culmea sa i interzic sa mai vina ,cand el este capabil sa faca sacrificii materiale pentru a veni la intalniri,spre deosebire de altii!si fii fara grija ca i am atras atentia l a ce s a intamplat si data viitoare n o sa te mai frece la melodie!
Despre intalnire nu comentez ca iar incepe scandalul! :P
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Unii s-au simtit bine, altii excelent, altii nu vor mai veni, asta se intelege citind impresiile despre cum s-a desfasurat intalnirea!! Privind din exterior, elementul central trebuia sa fie TRABANTUL si probabil ca tocmai el a fost lasat deoparte, in perioada asta tulbure si atat de stresanta, multi s-au folosit de prilej ca sa uite un pic de cotidianul asta nasparliu, sa faca un gratar, un pic de aer proaspat si in general tot farmecul unui weekend la cort!
Pentru cei care au plecat cu ideea asta, intalnirea a fost probabil un succes. Pentru cei care ar fi vrut sa se puna accentul pe Trabantel din ce citesc aici e clar ca au fost dezamagiti.
Eu cred ca intalnirile ar trebui organizate la nivel regional, sunt zone in care abia mai gasesti cateva exemplare si altele in care masinutele inca zburda pe drumuri judetene...si cea nationala ar trebui pregatita din vreme, dezbatuta aici pe forum si ar trebui sa aiba ca element central Trabantul!!!
Ca dupa umila mea parere pentru un gratar sunt suficiente cateva mesaje private si imediat se strang doritori, eu cand aveam motocicleta pe motociclism.ro asa faceam si desi aveam intalnirea anuala a celor cu motociclete comuniste ne tot vedeam in grupulete mici pana atunci!!
Ce e emblematic din pacate pentru noi romanii e incrancenarea cu care privim sau ascultam parerile altora, in loc sa ascultam detasati si sa admitem un lucru firesc si natural, anume ca oamenii pot avea si pareri diferite, trairi diferite etc.
Nu fac pe filozoful dar eu sunt mai pacifist de felul meu si cred ca sunt lucruri mult mai importante in viata decat sa ne judecam atat de mult unii pe altii si mai ales pe cei care nu au aceleasi pareri ca noi!!
Decat sa ne intristam, mai bine un cantec vesel sa cantam... :) :) ;) :D

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Noi oricum ne stim dupa numele de user. Cand ne intalnim, de obicei trecem unii pe langa altii fara sa ne cunoastem. Eu nici in momentul de fata nu cunosc foarte bine multi forumisti, desi ne-am intersectat pe la intalniri. Cei din Brasov, de bine de rau, au reusit sa adune 40 de masini. Acum ca noi nu am reusit sa socializam, nu este vina nimanui. De obicei, ne adunam cei care ne stim si este normal. Prieteniile se fac in timp, dupa multi ani de participare la intalniri. ;)

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
 Sa-mi spun si eu impresia despre intalnire  ;D

 La inceput ne-am plictisit, pt. ca am ajuns primii, dar a trecut odata cu venirea "multimii"  ;).
 Daca nu era muzica de la "USA" si tuica de la Bandi-ta ... atunci chiar ziceai ca a iesit lumea doar la un gratar, noroc cu ei  :P si cu concursurile organizatorilor.
 Mi-au placut toti oamenii cu care am stat (socializat) in astea 3 zile, niste oameni deosebiti. Sper sa cunosc cat mai multi la urmatoarele intalniri.

 Parada a fost fromoasa (prima din viata mea) si muzeul mi-a placut foarte mult, doar ca in Tg. Secuiesc as fi fost mai bine daca lasam masinile pe langa politistii din sensul giratorui, ca sa le admire localnicii.

 In rest nu regret si nu am pareri negative despre intalnirea asta.

 Multa bafata tuturor si sa ne revedem cu bine data viitoare.

Offline trabi

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 676
  • 601S deLuxe'90 - 601s '89, 1.1x '90
Am mai gasit niste poze,poate intereseaza pe cineva :-* Frumos muzeu
Telefon personal 0721807206                                     Primul traby condus a fost cu nr. 1-DJ-5750          Participare intalniri Zwickau: 2011, 2013(+ Paris),2015,2017

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Un set de poze cu trabanturile participante la aceasta intalnire. Poze facute sambata. O sa mai uploadez eu sau Carmen si alte poze. Sunt ceva traby care nu sunt prinse in aceste poze(nu erau acolo sambata).
----------------------------------------------------------------------------------------

« Ultima Modificare: August 07, 2010, 11:30:12 am de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
era ceva P60 pe acolo,cu capota de 601 si nu stiu ce grila de aluminiu???? ,mai multe poze daca se poae  Merci
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
   Am vorbit cu proprietarul (de fapt soferul, ca cel din talon era acasa; are 86 de ani nenea si si-a lasat ginerele la volan). E un p60 kombi din 1964, cu parbriz de fiat 850, capota motor de p601 si o gramada de alte "modificatii". A fost lovita prin anii 75-80 si n-a mai gasit capota si-a adaptat-o pe asta... Prabrizul i s-a parut omului prea ingust si a adaptat pe cel de fiat 850. A modificat filtrul de aer, bucsile de la basculele spate si alte chestii. Soferul l-a numit "tunning de anii '70", pe ca toate modificarile aduse s-au intamplat inainte de 1980. Poze nu mai am; poate alti participanti.

Offline Carmenu

  • Secretar.. de stat
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 136
  • Flip, flap..
    • Doi ochi si un aparat foto..
Salutare,
desi cu oares'care intarziere, doresc totusi sa completez lista cu "impresiile" mele de la locul faptei. Subliniez impresiile mele, in intentia de a contracara orice posibile viitoare comentarii la adresa celor scrise de mine, pentru ca din cele citite mai sus, vad ca deja s-au iscat niscaiva mici "neintelegeri".
Asadar.. cu privire la intalnirea de la Lacul Reci..  cel mai mult am apreciat scopul in sine – si anume ca ne-am intalnit, cunoscut, ajutat si simtit bine (in masura in care se poate zice asta). Personal ma bucur ca am avut ocazia sa cunosc si alti trabantisti (si nu numai) "forumisti", pe care ii stiam poate numai dupa numele de cod si care s-au dovedit a fi cu adevarat niste oameni de gasca. Imi pare rau insa ca nu au fost cu totii prezenti.. poate data viitoare.

Ma bucur de asemenea ca s-a dovedit si de data asta cine este trabantist pe bune, adica "si la bine si la rau" si a dat o mana de ajutor, oricat de mica, la repararea trabantzelului Pandorei (Alina - Galati). As mentiona ca in situatii de genul se cunoaste adevaratul om – mester – mecanic si/sau chiar prieten.. insa poate intind prea mult coarda si supar pe unii sau pe altii. Oricum, sincere aprecieri tuturor celor care s-au implicat in lucrarile de reparatie ;)

Despre locatie as dori sa spun ca desi ea a fost schimbata in ultimul moment din motive independente de vointa organizatorului, totusi cred ca se putea putin mai bine (avand in vedere faptul ca este o “intalnire cu traditie”, organizata de cineva cu "atata experienta"). Insa merg pe principiul ca nu locul sfinteste omul, ci viceversa.
Cat despre parada, din punctul meu de vedere, dezamagirea a fost cam mare. Consider ca distanta si locatia nu au fost tocmai potrivite, deoarece cei douazeci si ceva de km parcursi nu au justificat cu absolut nimic ceea ce trebuia sa fie “apogeul” acestei parade. Sa te invarti o data prin centrul unui oras practic “fara oameni” (no offence la adresa orasului) pentru ca apoi sa lasi masina intr-o curte, deci nici macar la vedere, ca sa o poata admira cineva (asta daca ar fi fost macar cine).. nu este ideea mea de parada. Poate ca daca se mergea la Sf Gheorghe, un drum mai scurt si mai putin aglomerat, reactiile ar fi fost altele. Poate. In sfarsit – probabil sunt si aici anumite detalii organizatorice pe care nu vrem sa le aflam si nici nu o sa le aflam vreodata. Singura bucurie a intregului drum parcurs a fost probabil – de fapt mai mult ca sigur – vizitarea Muzeului de la Cernat si expozitia papusilor din Tg Secuiesc. Atat.

La capitolul "surprize".. no comment. Doar atat.. anul trecut a fost mult mai frumos si nu cred ca diferenta de bani aduce idei mai bune. Dar repet, tine de organizare.

Cat despre unchiesu' Iulian, mai euforic sau nu din fire, sunt de parere ca totusi are farmecul lui aparte - mai mult sau mai putin haios. Si mai ales ca dupa cateva pahare.. nu devine “miserup-ist” si violent, ca si altii. Si la fel cum spunea Dragos (MDV).. de ceva vreme incoace, omul chiar s-a potolit.

In sfarsit, cam astea ar fi in mare concluziile mele, dupa intalnirea de la Lacul Reci. Raman la aceeasi parere, enuntata de cineva mai sus (nu mai stiu cine), ca fost un gratar relativ reusit..  ;)

Ah da.. ma bucur ca l-am cunoscut personal si pe domnul moderator de forum – a.k.a Victor – a.k.a “trabantistul profi” (prietenii stiu de ce  :P  :P  :P)
« Ultima Modificare: August 07, 2010, 06:42:05 pm de Carmenu »
Traby nu e un hobby.. E un stil de viata! :)
http://carmengusteritan.blogspot.com/