Autor Subiect: LADA 1200 roshcata  (Citit de 19224 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #45 : Martie 24, 2017, 07:36:31 pm »
..pai zii la ce sa ai dreptate daca ma uit acolo, ce-are filtrul cu inecat bujia la cilindrul dela elice?

Raspunde bre si aicea! ce, te uiti numa' la ultimu' post?
popandau de trabante

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #46 : Martie 25, 2017, 09:46:56 am »
Uzura prematura a semeringurilor de supapa sau a blocului motor (cele mai multe cazuri la cilindrul nr 1),poate duce la aparitia gazelor in exces in baia de ulei a motorului de Lada,gaze care prin intermediul epuratorului ajung in filtru de aer.Tot circuitul gazelor nearse este conceput pentru imbunatatirea amestecului carburant,amestec cere ajunge in camera de ardere si apoi stii cine-l aprinde ....Amestecul suprasaturat nu mai ia foc,simplu nu?Mulzumit domnucu Liviu?

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #47 : Martie 26, 2017, 08:09:24 pm »
,,momental'' nu e suprasaturat,  era mai ,,bogat'' doar cand era uleiul subtire si prost. Oricum, cu ajutorul gazelor ,,alea'' se simte ca trage mai bine, am incercat sa scot furtunu' ala din carcasa filtrului si mergea mai... slab. Sau slaba, ca e o ,,ea''.. Parca asa, nu? :icon_scratch:
nush ce zici de ,,epurator''- din motor iese o piesa GOALA - adica fara niciun fel de filtru. CE panamea e ala ,,epurator'' atunci? sau cum arata?
nu stiam de treaba cu uzurile de care zici- de ies gaze arse, credeam ca numai de la un motor uzat ies gaze mai multe.. :glasses9: pe la piston.
popandau de trabante

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #48 : Martie 31, 2017, 09:48:16 am »
Liviule.nearse ziceam,adicatelea alea de te ustura la ochisori.Epuratorul este piesa aia de pe blocul motor ce comunica cu baia de ulei a motorului ,din ea pleaca un furtun spre filtru de aer.Ai bagat tu ochianu' acolo si n-ai vazut nimic?.Vezi ca are o sita metalica la jumatate din cate tin eu minte.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #49 : Aprilie 01, 2017, 08:58:00 pm »
..pai.. de unde ,,nearse'' in motor?? daca scapa la compresie, alea sunt nearse? ca scapa pe dupa segmenti- eu stiu ca's ,,arse''.
Nu, deci din piesa de jos- care e goala-fara nimic in ea, iese furtunu' si urca in filtrul de aer. ACOLO este o sita mica, din sarma, am scos, am suflat cu brake cleaner si apoi cu aer, s'a curatat.. si sa vedem. :glasses9:
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #50 : Aprilie 17, 2017, 06:26:57 pm »
On topic! :3some:
Fusei pana la Busteni- la plecare de acasa am pus 10 litri, am mers cu medie de 80 la ora, am facut 145 de km, cu urcare, masina relativ incarcata. Mi-a ramas benzina sa merg si p'acolo- sinaia..imprejurimi. Deci cat o fi consumat? :icon_scratch:
La intoarcere mi s'a pus pata, am mers cu 80--90 in linie dreapta, destul de mult... :toothy4: Eram cu 90 prin otopeni si un A klasse alb in spate.. :toothy6: Pare ca a consumat un pic mai mult- motorul o cerea p'a cincea (treapta).
Apa- racita excelent- indicatorul statea vertical, acolo ploua sau ningea, in masina cald ca la balamuc- robinetul era pe minim... :icon_rabbit:
Se uitau cu okii mariti cei cu d'astea mai noile cum ii depasea baba mea.. :toothy4:

Pe acolo pe unde am fost se uitau iar oamenii la masina- cine stie de cand n'au mai vazut o Lada 1200.. :toothy4:
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #51 : Aprilie 22, 2017, 10:08:32 pm »
..pe la munte, nitel offroad.. Lada mai nene!! :wav:


[
popandau de trabante

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #52 : Aprilie 22, 2017, 11:22:43 pm »
Frumoasa masina!  :wav:
La vârsta ea, mai poate multe  :icon_thumleft:

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #53 : Aprilie 23, 2017, 11:00:28 pm »
...da, si trage platforma cu auto pe ea fara probleme...veche si buna, nu face fum, e confortasbila, rezistenta... :icon_thumleft:
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #54 : Mai 22, 2017, 10:40:50 pm »
..nea soare, da' de papusica asta ce zici? sorrela italiana dupa care a fost facuta a mea... Fiat 124.. :icon_thumleft:
Dar diferit la carburator, am inteles ca asta are fo 10 CP in plus!' :icon_thumleft:
Am demontat galeria si carbul, tot, am mai luat si ceasurile- 's la fel numai ca sunt in italiana... :icon_thumleft:.. am luat centuri  cu prindere in 2 puncte, capat moale, de pus la bancheta..doua delcouri.. :3some:


popandau de trabante

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #55 : Mai 22, 2017, 11:43:24 pm »
Fericitule,preafericitule ,ultrafericitule !A dat norocu peste tine.Daaa,recunosc ,sunt invidios.Macar sa fi demontat si io niscavai suruburi pe-acolo.Aia e .Hai lasa ,sa -ti foloseasca!

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #56 : Mai 24, 2017, 08:50:01 pm »
...nush di ce zici asa..adica.. ce mare chestie am luat?? :icon_scratch:
Ce te interesa de pe aia? cred ca mai este acolo, vii? sa ii intreb? :icon_thumleft:
popandau de trabante

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #57 : Mai 24, 2017, 10:16:14 pm »
Liviule ,de-ai sti tu cate chestii neinteresante am p-acasa ,te-ai minuna .Am adunat tot timpul toate prostioarele de peste tot ,am zis :sa fie acolo.De cele mai multe ori a fost o bucurie de moment,dar atat de bine primita.Desi comentariul meu a fost in spirit de gluma ,piesele -ti vor prinde bine.Mi-ar face placere sa lucram impreuna vreodata.Poate la vreun bus?Am si eu doua T3-iuri supainaltate ,unul dintre ele intentionez sa-l fac autorulota .Modelele de posta se preteaza la asa ceva.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #58 : Mai 25, 2017, 08:15:48 pm »
...campere am si eu, unul cocosat, unul cu cvcapac ce se ridica, si unul combinat- a fost cu ,,se ridica'' dar i-am pus cocoasa.. Nu zic de T3, si ala cocosat, dar fara geamuri.
NUMAI benzinare. Ce ai, dizale? :icon_scratch: Sunt pe nisa asta cu busurile, stiu cate ceva. :icon_scratch:
Si eu am gramezi de chestii interesante. Si belele cu sotia din cauza asta... :BangHead:
Eu intrebasm ca poate stii ceva si eu nu stiu, despre fiatul ala, si care ar fi bun pt lada mea.
Deci, fac ceva treaba cu carbul ala? e bun de concurs-ceva? :icon_scratch:
popandau de trabante

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #59 : Mai 26, 2017, 09:25:33 am »
Amandoua sunt diesel :1,6d si 1,7d.Cu cel din "92 am facut 176000 km ,celalalt din '80 l-am luat anul trecut in noiembrie si din pacate am foarte mult de lucru la el ,tinichigerie mai ales ,dar vorba meseriasului:se face domnu'.Despre carburatorul de 124 nustiu nimic ,eu am folosit in afara de cele de Lada un carburator de Dacie si altul de Wartburg 1,3.Cel de Wartburg a fost cel mai economic.De tras ,trage cel mai bine cu cel de Lada 2107.Pe asta il mai poti gasi pe ultimele modele de Lada 1500.Nu trebuie decat sa iei un plus si sa alimentezi electrovalva.Nu intamplator ziceam de busuri ,am vazut camper-ul tau intr-una dintre fotografiile postate aici.Foarte frumos!Sa va duca si sa va aduca linistiti .Ani in urma un  prieten a avut un benzinar de 2000 ,l-a dat mai mult de pomana atunci .Acu plange dupa el.