Autor Subiect: Nesemnare PV  (Citit de 22863 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Truby

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 87
Nesemnare PV
« : Aprilie 08, 2012, 11:57:21 am »
Am o nelamurire. In cazul in care nu semnez PV si politistul opreste un martor, acesta la ce este martor, la faptul ca nu am semnat sau la abatere? la a doua e cam greu sa fie martor, fiind vorba de radar. Am inteles ca in multe cazuri nu se mai trimite acasa prin posta PV deoarece nu sunt in legalitate cu toate actele in momentul intocmirii PV ului (la  acte ma refer: ordin de serviciu ptr. amplasarea radarului in acel loc, aviz metrologic pentru aparatul radar - trebuie reinnoit din 3-3 luni, eu asa stiu)
In cazul in care imi vine amenda acasa tot am 48 de ore ptr. a plati la jumatate din minim, nu?
Va rog cei care cunoasteti legislatia sa va dati cu parerea. Eu am procedat dupa auzite, cum am fost sfatuit de cunostinte, prieteni.
Multumesc

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #1 : Aprilie 08, 2012, 12:14:34 pm »
Stiu ca l-am intrebat odata pe Tavi despre unele chestii (legale) legate de amenda radar.
Ceea ce stiu sigur esta ca martorul in primul rand este pentru  a "da cu subsemnatul" ca tu ai refuzat sa semnezi. Daca cumva a fost prin preajma (in urma ta) cand ai fost oprit de masina radar, atunci cred ca poate "aproba" si faptul ca aveai viteza si ca nenea politistu' de aia te-a si oprit, sau alte constatari (accident, neacordare prioritate etc).
Oricum, este foarte indicat sa semnezi Procesul verbal intocmit si daca nu esti de acord cu ce scrie acolo poti contesta in scris la subsolul PV(ai rublica speciala pentru asa ceva) sau contestatie in 48h la cea mai apropiata sectie de politie (sau unde se fac astfel de contestatii). In caz contrar, daca nu semnezi, automat la contestatii (daca se ajunge la judecata etc) tu esti din start "descalificat" fiind catalogat ca un rebel bla bla bla.
Banuiesc ca nu ai semnat PV, trebuia sa il semnezi si sa scrii dedesubt cu ce nu ai fost de acord. Daca ai fost inregistrat video nu poti (nu ai sanse) contesta amenda.

Cat despre partea metrologica, da, ei trebuie sa aiba toate la zi dar nu sunt obligati sa ti le prezinte tie, sa ti le arate. Astea se arata (dovada) la proces cand vei fi tu contra lor. In fata judecatorului fiecare isi aduce probele si aici iar pierzi. In mod legal nu trebuie sa-ti arate tie nimic, sa iti dovedeasca ca au "ITp_ul" la aparatul radar ci doar in cazul in care faci tu contestatie.
Cu amenda venita acasa, din cate stiu eu, de la data cand ai primit amenda, ai 48h ca sa o platesti la "Reducere" adica la jumatate din valoarea ei.  Plicul cu amenda va veni recomandat asa ca vei semna pentru el la primire, din acel moment cand ai preluat plicu ai 48h

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #2 : Aprilie 08, 2012, 12:58:31 pm »
Contestatiile se fac numai la judecatorie;ptr absolut orice tip de amenda,inclusiv mai nou ratp,b,c,bv si etc!

Intrebare de baraj:  Daca nu semnezi PV iar amenda iti vine in plic la posta ca si recomandata si NU O RIDIC,ce se intampla?!?
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #3 : Aprilie 08, 2012, 01:25:03 pm »
Martorul poate semna si confirma doar ca tu nu ai vrut sa semnezi pv-ul,in pv exista o rubrica numita declaratia contravenientului,in care politistul va scrie,refuza sa semneze si nu recunoaste contraventia.Dupa incheierea pv in cazul in care nu semnezi,nu vei primi pe loc copie ci o vei primi prin posta,de la data primiri pv-ului incep sa se scurga cele 48h lucratoare pentru plata jumatatii din minim si cele 15 zile lucratoare pentru depunerea contestatiei.Singura pb daca nu semnezi ar fi ca politistul sa fie mai zelos si sa iti dea maxim sau o amenda mai mare,in rest instanta nu are vreo pb de genul acesta,ba chiar sunt foarte multe procese in care amenda este anulata.Dupa ce primesti pv-ul uitate atent sa nu contina greseli,date lipsa,etc semnaturi,numele agentului lipsa numele tau lipsa,verifica daca incadrarea este corecta, caci daca nu gasesti nereguli enumerate mai sus procesul verbal este lovit de nulitate din start.
« Ultima Modificare: Aprilie 08, 2012, 01:36:02 pm de alex giani »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #4 : Aprilie 08, 2012, 03:37:49 pm »
Contestatiile se fac numai la judecatorie;ptr absolut orice tip de amenda,inclusiv mai nou ratp,b,c,bv si etc!

Intrebare de baraj:  Daca nu semnezi PV iar amenda iti vine in plic la posta ca si recomandata si NU O RIDIC,ce se intampla?!?
Pai posta romana iti va trimite o instintare ca ai primit un mandat postal,tu logic nu te vei prezenta,sa zicem ca vine postasul,iar daca nu te gaseste acasa nu o poate lasa deoarece trebuie sa semnezi de primire,daca esti tovaras cu postasul il cinstesti si ii spui care e treaba si nici ca te mai streseaza,iar dupa cateva zile nu stiu cate exact se va retrimite unitatii care a emiso.Mai departe stiam ca se prezenta un politist sa iti faca afisare,oricum daca nu te gaseste acasa si stai la bloc ti-o lipeste pe usa apartamentului cu scoci,mai dificil la casa ca daca ai gard de plasa ,scandura,nu o poate lipi dar ti-o lasa in cutia postala.El va consemna intr-un raport data si ora la care a facut afisarea pentru a avea dovada ca aceasta formalitate a fost indeplinita legal...................... fie vorba intre noi sunt cazuri pe bune cand aceste afisari se fac din birou iar copiile sunt arse, inclusiv eu faceam acest lucru cand nu aveam chef de drumetii.Numai ca e cam riscant si pv-urile trebuiesc selectate,la oameni normali cu locuri de munca le faceam ,la astia mai romales si analfabeti din start le distrugeam sau daca erau prea prosti le semnam eu la contravenient..............,mai departe pe NV tu o iei dar nu o platesti,lasi sa treaca cele 48 h si dupa aceea te prezinti in limita acelor 15 zile de preferat mai tarziu, a 13-a zi si depui contestatie iar pe langa aceasta contesti si modul cum s-a facut afisarea deoarece tu erai de buna credinta si ti-a fost incalcat un drept, cel de a plati jumate din minim,ma rog toata treaba e sa ai un alibi bun si sa fi convingator in fata insantei.Multi au reusit sa scape de amenzi cu chestia asta insa na depinde cat de siret esti,daca ai timp de umblat,sange in veioza,si daca te lasa inima sa nu platesti jumate din minim in 48 h ,deci este un risc pe care ti-l asumi.
« Ultima Modificare: Aprilie 08, 2012, 03:49:10 pm de alex giani »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #5 : Aprilie 08, 2012, 03:48:43 pm »
da @Alex, un risc care multi si l-au asumat si au pierdut, trebuie spus lucrurilor pe fata. Cam care ar fi raportul dintre cei care au contestat o amenda (radar in cazul nostru) in instanta si au castigat fata de cei care au pierdut ?
In conditiile in care totul este scris corect si complet pe PV

Offline Truby

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 87
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #6 : Aprilie 08, 2012, 05:05:10 pm »
...Singura pb daca nu semnezi ar fi ca politistul sa fie mai zelos si sa iti dea maxim sau o amenda mai mare,....

din moment ce era scris PV ul il mai poate modifica? il pune pe martor sa astepte pana scrie alta sau cum procedeaza?

Multumesc pentru raspunsuri, din punctul meu de vedere vroiam doar sa-i fac sa mai munceasca un pic pentru banii aia... la ce drumuri avem si ce limitari de viteaza si la cat de nesimtit amplaseaza radarul in Romania... macar in felul asta sa protestez impotriva sistemului care nu previne accidentele (ca in alte tari) ci doar pandeste ca sa faca bani

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #7 : Aprilie 08, 2012, 05:41:13 pm »
...Singura pb daca nu semnezi ar fi ca politistul sa fie mai zelos si sa iti dea maxim sau o amenda mai mare,....

din moment ce era scris PV ul il mai poate modifica? il pune pe martor sa astepte pana scrie alta sau cum procedeaza?

Multumesc pentru raspunsuri, din punctul meu de vedere vroiam doar sa-i fac sa mai munceasca un pic pentru banii aia... la ce drumuri avem si ce limitari de viteaza si la cat de nesimtit amplaseaza radarul in Romania... macar in felul asta sa protestez impotriva sistemului care nu previne accidentele (ca in alte tari) ci doar pandeste ca sa faca bani
Chiar daca tu nu doresti sa semnezi,nu exprima punctul asta de vedere,pentru ca daca agentul aude acest lucru dupa ce te legitimeaza sau iti verifica datele de stare civila,iti va da buletinul si va spune ca esti liber si vei primi amenda prin posta,dupa care el poate incheia pv-ul si la sectie fara a fi ceva ilegal,insa datorita faptului ca nu ai dorit sa semnezi nu poate face altceva decat sa iti dea o amenda mai usturatoare.Daca totusi iti da amenda nu spune ca nu vrei sa semnezi,pur si simplu taci din gura,iti va da minim iar dupa ce ai vazut nu mai doresti sa semnezi.Nu poate completa sterge sau modifica pv-ul, acesta este un document cu regim special,daca insa aceste lucruri sunt facute si cu siguranta se observa, iarasi acel pv se loveste de nulitate fa fel cum nu iti poate intocmi doua procese verbale de contraventie pentru aceasi fapta.La amenzi de ordine publica martorul poate fi folosit sa intareasca constatarea politistului,adica tulburarea linisti publice,adica lucruri vizibile si de la departare,insa din cate am auzit la rutiera nu poate fi folosit un martor in acest sens,deoarece acesta nu poate afirma sau intari faptul ca tu ai mers cu 200 km sau ai depasit pe linie continua.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #8 : Aprilie 08, 2012, 05:56:05 pm »
Ce dovada are militianul ca eu am luat la cunostinta de amenda,atat timp cat nu are poza facuta cu aparatul verificat metrologic si altele; nu are semnatura mea si nici nu ridic vre-o recomandata de la posta?!?
Ma indoiesc ca se va prezenta vre-un militian la atatea amenzi cate se dau,sa vina la fiecare la usa! asa poate sa imparta amenzi,ia nr de la masina si ii vine propitarului amenzi in posta aiurea;asa ca nu i-a placut lui masina!
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline dalcaran

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 221
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #9 : Aprilie 08, 2012, 09:28:58 pm »
Sfatul meu e sa platesti amenda! e cel mai ieftin mod de scapa. iti scriu din experienta. eu am facut cateva contestatii si culmea am si castigat.     Dar... presedintele de tribunal sau 'judecatorul' nu iti vor accepta si pretentiile,de exemplu plata  timpului tau pierdut.           
asa ca,ce folos ca ti se anuleaza o amenda de o suta de lei cand tu te-ai invoit cel putin  o zi de la servici pentru proces si inca o jumatate de zi ptr contestatie si facand asta ai pierdut doua, trei sute de lei cel putin?!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #10 : Aprilie 08, 2012, 09:31:12 pm »
Mai nou din cate am mai aflat vorbind cu fosti colegi inca activi atunci cand fac afisarea fac si o poza usii cu pv-ul lipit ca dovada la raportul incheiat ,acum e adevarat aparatele nu sunt verificate si aprobate metrologic,stiu ca foloseau si inca folosesc Cannon diferite modele.Si dupa cum spuneam de regula la afisari la cat de multe erau mai triam din ele,daca aveam de facut in rahova,salajan,13 septembrie si erau cazuri cand trebuia sa merg singur fiind la schimbul 2, si ma mai apuca si seara trebuia sa fiu sinucigas sa merg sa fac acele afisari,din cauza asta pe cele din zonele acelea le mai si aruncam,oricum nu le plateau iar unii din ei nu mai locuiau la adresa din buletin sau au CI-uri provizorii expirate.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #11 : Aprilie 09, 2012, 05:56:09 pm »
alex, si daca nu am numar la usa?!?  =)) usa ca a mea sunt cu miiile!  :icon_thumleft:

ca idee legile la noi sunt facute ala dala dupa bunul plac al unor oameni pentru a profita ei de ele! cine e mai destept din "muritorii de rand" si se prind de schema e bafta lor; cine nu? alearga si plateste!oricum e mult de discutat pe tema aceasta!

Asadar truby din momentul semnarii (PV pe loc sau confirmarea de primire de la posta) ai 48 de ore sa platesti 50% din valoarea amenzii!  :toothy1:
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline Truby

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 87
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #12 : Aprilie 09, 2012, 11:31:10 pm »
Da'p. Asta stiu si eu. Practic, cum am mai zis, nu de neplata ma feresc ci pur si simplu am vrut sa mai munceasca un pic pana obtin acei bani.
Repet: la ce drumuri avem - dureaza o zi sa traversezi tara, la ce limitari de viteza se impun in zone asa zis locuite, dar care doar apartin teritorial administrativ de o localitate da nici urma de case sau de oameni si la cat de nesimtit amplaseaza radarele politia romana - la panda, nicidecum pentru a preveni -  macar atat sa faca si ei sa trimita o recomandata sau sa se deplaseze la domiciliul meu cu PV ul.
A, si nici dupa plata nu obisnuiesc sa le trimit dovada de plata, pana nu vine cineva sa o ceara, sau o duc la financiar anul viitor cand platesc impozitul. Sic

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #13 : Aprilie 10, 2012, 06:59:27 am »
Ai grija de ea  ca la cat de bine pus la punct au sistemul de evidenta si centralizare al sanctiunilor achitate se mai intampla chiar daca ai platit amenda si nu depui dovada sa te trezesti ca inca figurezi cu ea neplatita,bine nu imediat ci anul urmator te vei trezi din nou cu ea la impozit.Eu am luat o amenda ratb,in prima zi in care am fost disponibilizat,ma rog acolo sta treaba altfel,controlorii aia sunt niste porci,si nu au nici o pregatire,daca cu un politist te mai intelegi cu aia ori te tiganesti si esti mai tare in gura ca ei,ori le dai buletinul si preferi amenda sa scapi mai repede.
Doar ca la ratb aveti grija ca aia dupa ce iti dau amenda iti cer jumate din minim adica 50 lei chipurile sa platesti amenda pe loc, dar sunt cazuri in care banii aia ii baga in buzunar si defapt te trezesti ca ai luat teapa.Pana la urma am platito ,cu toate este ilegal esti constrans sa platesti amenda altfel nu poti plati impozitul,dar asta este, astia sunt pusi pe capatuiala si trebuiesc din ce in ce mai multi bani la buget.,doar ei ce mai fura, ca mai au un pic si se duc.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline cristi_1993

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Y7.ro
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #14 : Iulie 04, 2012, 03:36:16 pm »
eu nu am inteles, de ce trebuie sa fie un martor?...defpat de ce trebuie semnat pana la urma, oricum...unii martori de frica se opersc....de teama...politia,...satana....