Autor Subiect: unde alezam si honuim cilindrii / reconditionam ambielaje  (Citit de 4273 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Teo

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 287
  • Trabi:)
unde alezam si honuim cilindrii / reconditionam ambielaje
« : Martie 22, 2017, 09:07:30 am »
Salut baieti! pentru ca motorul meu nu mai functioneaza corect, vreau sa alezez cilindrii, si sunt interesat si de reconditionare ambielaj.
Am vazut ca Liviu a postat de curand un anunt referitor la alezare cilindrii (dezavantajul este ca nu au mai efectuat pana acum lucrari pe cilindrii de Trabant).
Intrebarea mea este unde ati mai alezat/reconditionat si daca sunteti multumiti de lucrare  :)
0766899212

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: unde alezam si honuim cilindrii / reconditionam ambielaje
« Răspuns #1 : Martie 22, 2017, 10:45:27 am »
Da, este o problema,care trebuie rezolvata,si eu sunt intr-o situatie asemanatoare,cu a ta.La mine compresia nu prea mai e.....
Era D-nul Costel din Colentina,dar a iesit la pensie si acum baza o punem pe micile ateliere private, care se arunca la sume mult peste pretul real.Dar pana la urma nu avem încotro,doar nu stam cu masinile pe tusa,numai din cauza asta.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: unde alezam si honuim cilindrii / reconditionam ambielaje
« Răspuns #2 : Martie 22, 2017, 11:09:00 am »
Am facut referire strict despre cilindrii,daca vorbim de ambielaje,nu am nicio incredere, in ambielajele reconditionate.Am avut eu unul reconditonat si a tinut fix 50 de km si nu este gluma.Am avut altu unguresc, care a tinut aproape 9000 km.Deci parerea mea e ca, nu ai o garantie in ambielajele reconditionate,il pui dar nu stii cat mergi.
As fi curios, sa pun odata, un ambielaj reconditionat in Germania,dar pretul imi taie din elan,cred ca alea sunt mai durabile.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: unde alezam si honuim cilindrii / reconditionam ambielaje
« Răspuns #3 : Martie 24, 2017, 07:12:41 pm »
..fiind angajat la o firma, nu mai pot sa ma ,,plimb'' in timpul zilei pe unde am nevoie.. Am spus ca aceia vor sa vada un cilindru dar pana ajung acolo.. Trebuie sa imi fac timp si drum pt mers acolo, astept ca sa am de facut si eu o piesa la strung, sa am ,,motiv''.. :laughing7:. Din nefericire am acelasi program ca ei. :glasses9:
popandau de trabante

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: unde alezam si honuim cilindrii / reconditionam ambielaje
« Răspuns #4 : Martie 24, 2017, 07:18:36 pm »
imi zici mie , si oi ajunge eu la ei , sunt curios de ce scule au , si ce meseriasi sunt pe acolo , bineinteles ma voi duce si cu cilindrii , nu sa bat drumul aiurea , si apoi imi dau si eu cu parerea
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Teo

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 287
  • Trabi:)
Re: unde alezam si honuim cilindrii / reconditionam ambielaje
« Răspuns #5 : Martie 30, 2017, 05:30:02 pm »
Salut baieti! am cautat pe olx ateliere de alezare-honuire, reconditionare ambielaje.

- pentru ambielaj am gasit: https://www.olx.ro/oferta/reconditionare-ambielaje-auto-moto-velo-ID1Y4aX.html#2fe4b34dd5
am vorbit cu omul si pretul este 150lei/biela - adresa atelierului este Manolache Vornicu, nr.1. - telefon: 0731.497.526

- pentru alezare-honuire cilindrii am gasit: https://www.olx.ro/oferta/reabilitare-alezare-si-honuire-blocuri-motor-orice-tip-ID6kSKo.html#d0d60de56d
pretul mi-a spus ca este 50 lei/cilindru - atelierul este in Pitesti - telefon: 0722.363.908

Am vorbit cu ambele persoane si ei spun ca au experienta. Cunoasteti cumva aceste ateliere? Ati mai reconditionat la ei ?
0766899212

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: unde alezam si honuim cilindrii / reconditionam ambielaje
« Răspuns #6 : Martie 30, 2017, 06:12:12 pm »
Am verificat tel. celui care reconditioneaza ambielaje si este cel a lui Ursuleac. Reconditionare cu cantec...alezeaza boltul si pune role majorate. Problema este ca intra in stratul cementat si nu are cum sa tina prea mult un ambielaj reconditionat in felul acesta (de aceea nici nu acorda garantie). Un ambielaj corect reconditionat se face cu bucsi cementate. Dar am mai discutat asta in alt topic.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: unde alezam si honuim cilindrii / reconditionam ambielaje
« Răspuns #7 : Martie 30, 2017, 09:12:23 pm »
Oftopic- da' ala unguresti... cum se face?

Manolache v, stiam ca e ursuleac acolo. :glasses9:
popandau de trabante

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: unde alezam si honuim cilindrii / reconditionam ambielaje
« Răspuns #8 : Martie 31, 2017, 08:13:50 am »
Oftopic- da' ala unguresti... cum se face?

Manolache v, stiam ca e ursuleac acolo. :glasses9:

Nu stiu, nu am demontat nici unul pana acum.