Autor Subiect: demontare contact  (Citit de 2645 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline VLADB15ZPR

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 257
  • TRABANT RARA AVIS
demontare contact
« : Iunie 27, 2010, 02:43:27 pm »
cum demontez contactul...am gasit in sfarsit un contact cu cheie original si vreau sa il pun il locul celui vechi dar...nu stiu sa-l demontez . cine a mai facut aceste operatiuni imi poate spune si mie cum se face?
B-15-ZPR

Offline Hunor

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 953
Răspuns: demontare contact
« Răspuns #1 : Iunie 27, 2010, 03:08:56 pm »
Scoţi piesa acela de plastic care acoperă axul volanului, şi pe care e montat maneta semnalizatorului. Scoţi schimbătorul de viteză (ca să lucrezi mai comod), apoi scoţi siguranţa acea care prinde volanul de ax, de obicei vine afară f greu, trebuie să ţi contră sau să rogi pe cineva să ţină contră. După ce a ieşit siguranţa tragi jos volanul de pe ax, şi asta vine jos mai greu. După acestea începe partea mai interesantă. Dacă nu a mai fost demontat contactul niciodată vei găsi în suruburile care le ţin un material tare (lipici, sau ceva asemănător) după ce găseşti o modalitate să-l cureţi le scoţi afară, deconectezi firele (cred că asta ai facut deja :)). Acum a mai rămas doar un şurub care ţine axul de caseta de direcţie, după ce l-ai scos acel surub de tot poţi să l scoţi axul. Când scoţi axul ai grijă la firele care vin la semnalizator, că peste câteva zile vom vedea un nou topic: Cum vin firele la semnalizare  ;).
La remontat faci totul invers.
Spor la treabă.
« Ultima Modificare: Iunie 27, 2010, 03:14:57 pm de Hunor »

Offline VLADB15ZPR

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 257
  • TRABANT RARA AVIS
Răspuns: demontare contact
« Răspuns #2 : Iunie 27, 2010, 03:40:41 pm »
e cam grau...daca nu reusesc conectez firele si gauresc bordul si il prind acolo e mult mai simplu :-[
B-15-ZPR

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: demontare contact
« Răspuns #3 : Iunie 27, 2010, 04:41:22 pm »
daca nu iti sunt de folos sfaturile CORECTE date de colegi pentru ce mai intrebi ? baga direct masina de gaurit in priza si ... la gaurit
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: demontare contact
« Răspuns #4 : Iunie 27, 2010, 08:33:37 pm »
daca vrei sa ai blocaj la volan trebuiesc urmati pasii mai sus mentionati , altfel ...egal tiganie , ca nea taranu din deal, care duce coceni cu el    :(
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)