Autor Subiect: Atelier acumulatori auto  (Citit de 6362 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Atelier acumulatori auto
« : August 27, 2010, 11:27:16 pm »
Ieri am fost sa cumpar niste acumulatori -interes de serviciu.Am intrebat de baterii pentru 6 V si am obtinut urmatorul "pont": la domnul Simion (undeva la capatul Soselei Giulesti )se pot reface baterii pentru 6 V .Pentru cine este interesat nr tel .0761661101
Omul care mi-a furnizat informatia d-nul Ovidiu este distribuitor autorizat.Pentru service-diagnoza si altele ce tin de acumulatori se poate vorbi si cu dumnealui tel 0722325350.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Atelier acumulatori auto
« Răspuns #1 : August 28, 2010, 12:56:37 am »
e bine de stiut. Multumim de pont.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Atelier acumulatori auto
« Răspuns #2 : Septembrie 06, 2010, 03:09:08 pm »
   Baterii pe 6v (84 Ah) pot fi procurate si de la orice reprezentanta Zapp Sorgeti (eu acum ma refer pentru Bucuresti; in tara nu stiu cum merge treaba). Singura chestie e ca trebuie sa aveti bacul pentru elementi (cutia neagra de bachelita), pe care ei n-o mai produc si nici n-o au pe stoc. Am intrebat astazi (data este afisata in dreptul post-ului) si pretul pentru o baterie este de 125 lei noi, iar timpul de executie este de maxim (zic ei) 5 zile lucratoare. Spor!

Offline dtomcat

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 12
Răspuns: Atelier acumulatori auto
« Răspuns #3 : Septembrie 01, 2011, 02:03:18 pm »
Mai este un mester batran - Il cheama Serban si reconditioneaza Baterii de 6V - daca mai aveti BAC-ul - este prin zona Margeanului/Antiaeriana in Rahova , Bucuresti tel 021-4205680.
Mie mi-a luat vreo 1.5 milioane in 2008, bateria a fost OK.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Atelier acumulatori auto
« Răspuns #4 : Martie 21, 2013, 05:27:18 pm »
   Am fost acum din nou la Zapp pentru o reconditionare de acumulator de 6v (ala de 84Ah, singurul pe care-l fac, dealtfel). Desigur, au preluat bacul si totul se va rezolva (tot 120 de lei). Noutatea pe care vreau s-o impartasesc putinilor posesori de autoturisme pe 6v este ca acum, de curand, cica, au si baterii NOI, de 6V 84Ah, produse de ei, pe dimensiunea bacului vechi, de "Acumulatorul", numai ca este in carcasa de plastic, usor transparenta ("opaca" ar fi cuvantul potrivit), pentru vizualizarea nivelului de electrolit. Bateria arata exact ca una moderna cu acid si capace! Pretul este de 200 de lei, cu garantie un an sau doi, nu stiu, dar mi-a spus omul ca are aceeasi garantie pe care o ofera pt orice alta baterie auto produsa de ei. (spre deosebire de garantia de 6 luni, oferita la recon). Cred ca e o chestie interesanta, mai ales avand in vedere cate trabanturi mai sunt in circulatie, pe 6v! Bravo lor!
(chestia hazlie e ca pe eticheta bateriei, langa pret, scria cu carioca "TRABANT"! :D )
   Bateriile astea pot fi procurate de la orice reprezentanta Zapp Sorgetti, cel putin in Bucuresti.
 Link pt site, unde aveti si locatiile magazinelor de desfacere si service: http://www.sorgeti.ro/content/8-service

Offline pop_radu5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 649
  • pasionat
Re: Atelier acumulatori auto
« Răspuns #5 : Martie 21, 2013, 05:48:59 pm »
salut, eu am luat o baterie Sorgeti pe 6V din zona garii de nord, dar sa stiti ca este un magazin si langa liceul Shincai, si spre Faur Poarta 2 aproape de Republica. si trebuie doar sa ii duci o baterie veche la schimb. si bateriile sunt foarte foarte bune.

Offline PYZ

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: Atelier acumulatori auto
« Răspuns #6 : Iulie 04, 2013, 10:59:48 pm »
  Am fost si eu si am reconditionat acumulatorul la Sorgeti si totul pare ok momentan.E drept ca l-am reconditionat doar de o luna. :D