Autor Subiect: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual  (Citit de 7189 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« : Aprilie 20, 2017, 02:05:20 pm »
RAR doreşte întărirea controlului

„Registrul Auto Român intenţionează să propună, ca măsură de majorare a siguranţei rutiere, în actualul context al evoluţiei parcului auto naţional, creşterea frecvenţei de efectuare a ITP pentru autoturismele mai vechi de 12 ani, de la doi ani cât este în prezent, la un an”


http://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/auto/masinile-mai-vechi-de-12-ani-vor-efectua-itp-anual-709519
SMOKE & CHARM

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #1 : Aprilie 20, 2017, 02:49:20 pm »
Platim taxa de poluare in continuare, sub alta forma.Sa vedeti impozite la anul.Si sa vedeti coada la centrele de fier vechi.

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #2 : Aprilie 20, 2017, 03:02:27 pm »
Era de asteptat domnule Marcel. Exact asa si cu marirea salarilor. Tot timpul se mandreau ca au mai pus 50 de lei la buzunarul romanilor, dar cresteau pretul la mancare etc.  Suna bine doar pana faci niste calcule.    Eu zic, ca noi, trabantisti, nici nu ar trebui sa fim nevoiti sa facem ITP ul, la ce grija avem de masini. Eu sincer am mai mult jeg sub unchii de cat are BEA a mea rugina :laughing7:  Asta este. suportam cat suportam. 

De coada la fier vechi ce sa zic. Mai multe piese pentru noi..ca in rest..
SMOKE & CHARM

Offline JetSS

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 433
  • B-885-DDR
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #3 : Aprilie 20, 2017, 03:16:49 pm »
Salutare ,

Bogdan nu vreau sa te superi pe mine , dar sunt destule cazane pe strazi . Eu unul am baza in masina sa ii fac si lunar. Plus de alta ca e siguranta fiecaruia la urma urmei. Cati nu merg fara itp , frane , lumini , etc. Poate asa ii mai rareste , nu ca am ceva cu masinile vechi dar e mai sigur. Oricum , la noi sunt si alte chestii de rezolvat , gen sosele fara marcaje , pline de gropi ,.etc

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #4 : Aprilie 20, 2017, 03:37:34 pm »
Lasa ca nu e chiar asa grav, microbuzele si taxiurile fac itp la 6 luni si nu se mai plang, vorba lui jetss se circula fara itp si chiar asigurari la greu, culmea unii au masini aproape noi de zeci de mi de euro si nu isi fac itp, dar cand afla ca amenda e in jur de 1000 lei se dau loviti.
De aia cu becuri arse ce sa mai vb, sunt unii asa nesimtiti incat si cand raman total fara faza scurta o folosesc pe cea lunga fara pic de jena, dc sa se murdareasca ei pe maini cu un bec.Deci intr -un cuvant astia au predilectia sa mearga cu masina pana trage fier pe fier.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #5 : Aprilie 20, 2017, 03:55:09 pm »
Eh Domane. Cum sa ma supar. Nu am de ce. Am facut si eu haz de necaz. Stiu foarte bine ca aveti dreptate in legatura cu acesti jmekeri care se zgarcesc si la ultmul bec. Apai sa isi mai faca si ITP-ul. Pe mine unul nu ma deranjeaza taxele, le platesc. Ma deranjeaza faptul ca nu vad banutii mei si ai vostrii nicaieri cand conduc. Cum zicea Jet, marcaje, gropi, infrastructura. Nimic nimic. Daca as vedea ca ne dezvoltam frumos, drumuri,pavaje, autostrazi, nu as face urat daca mi-ar cere ITPu lunar...
SMOKE & CHARM

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #6 : Aprilie 20, 2017, 04:08:19 pm »
Sa stiti ca eu am curaj sa fac ITP-ul oricand si masina va trece pe bune.Dar de ce trebuie sa platesc anual pentru cei care trec ITP-ul cu spaga?De ce nu intensifica controalele pe strada?Numai daca ar controla reglajul farurilor si felul becurilor intr-o saptamana ar strange bani cat pentru construirea a 10 km de autostrada.

Offline matei-traby

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 191
  • În căutare de bolid ;)
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #7 : Aprilie 20, 2017, 10:26:19 pm »
Subscriu.

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #8 : Aprilie 20, 2017, 10:58:17 pm »
Marcel si jetSS aveti dreptate!

Si lunar ITP-ul dar... Spagari cu Ruginituri care circula oricum.... Noi plătim impozite si taxe .... Si alti nici masina la impozit nu trec .
RAR nu prea are cum sa verifice toate pe drum... De exemplu.in judetul Arad au 2 unități mobile.....
Offtopic: Eu astăzi am fost la Rar cu o camioneta , pt a înscrie... Programare facuta acuma 50 de zile.... Au verificat franele, directia, bucsele, seriile, lungime, latime si nu stiu cate alte chestii... Si dupa.calculatorul lor trebuie sa schimb pivoti fata si bucse de la bara de rigidizare spate... Am fost la mecanic si înainte, am făcut tot ce ne isi a apărut ca a fost nevoie, langa clasice.ulei, filtre etc, si nu ai cum sa iti dai seama, nu bate nimica etc etc... Dar numai daca schimb toate astea si alte.nimicurile trece....
 Nu am.nimica.impotriva... Deja am lăsat camioneta la service pt a rezolva treburile cu lista de la rar,...... Dar langa.mine a fost un camion ruginit si a trecut... Ruginit peste tot... Si un smecher cu un range rover sport a intrat prin spate a dat niste bani (tigan) - am vazut faza - si in 10 minute a si iiesit de unde a intrat... Eu la coda de la 9.30 pana la 12.20 când am iesit....
Deranjant..... :BangHead:

Mergem înainte, facem ce credem ca e bine si corect.  :icon_cheers:

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #9 : Aprilie 21, 2017, 08:52:01 am »
Asta inseamna alti bani in plus. Am 3 masini istorice, doua in asteptare pentru atestare si una de zi cu zi (toate ingrijite, cu ITP si asigurare la zi). O masina se poate strica cum ai iesit pe poarta ITP-ului (ai dat intr-o groapa si ai terminat directia, se arde un bec, etc.), asa ca nu se justifica decat prin prizma altor bani intrati in buzunarele RAR@Co.

Offline iulian1andrei

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 570
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #10 : Aprilie 21, 2017, 10:58:10 am »
A face ITP mai des nu inseamna ca vor fi mai sigure autovehiculele,  doar RAR si statiile autorizate vor obtine bani,  iar inspectorii ITP mita,  fiind admise auto cu aceleasi defecte.

Offline sebastian81

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 160
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #11 : Aprilie 21, 2017, 11:22:52 am »
Bine punctat @iulian1andrei.

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #12 : Aprilie 22, 2017, 11:41:03 am »
care era „șmecher” o să fie în continuare.

dar vârsta medie a mașinilor în Rromânia fiind peste 10 ani e cam normal. românii aduc mașini „țiplă” din Germania sau alte țări europene, le fac rar-ul și până la itp-ul de 2 ani sunt cazane pentru că bucșile alea îmbătrânite de vreme pe drumuri line se fac CĂCAT după câteva mii de km pe drumurile noastre. am văzut o grămadă de cazuri de genul, mai ales la mașini gen E46, passat-uri și alte mașini populare între români. cel mai tare e când pleci cu mașina din Germania fără nici o problemă și de pe la Sibiu începe să facă ca o căruță :)))

e mai trist de cei cu modificări „nepermise” :)) că vor trebui să dea șpaga pentru itp anual :)))

sunt multe stații unde se merge pe sistem american :))....ai frâne, ai direcție fără probleme, n-ai parbrizul spart...haida ieși pe stradă :))
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #13 : Aprilie 23, 2017, 11:20:28 pm »
Parca ar fi o chestie mai buna anual decat sa ne arda la impozit la TOATE masinile- ca poate unii au mai multe masini, cu care poate nu circula in acelasi timp si le tin doar pentru okazii speciale, in garaj, uscate si lustruite. :icon_thumleft:

..la astea ,,pe bulgaria''- la cat timp se face itp=ul? :icon_scratch:
popandau de trabante

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Mașinile mai vechi de 12 ani vor efectua ITP anual
« Răspuns #14 : Aprilie 25, 2017, 08:51:21 pm »
.......
sunt multe stații unde se merge pe sistem american :) )....ai frâne, ai direcție fără probleme, n-ai parbrizul spart...haida ieși pe stradă :) )




RNTR2 permite destule "hibe", din categoria celor nepericuloase pentru circulatia pe drumurile publice: parbriz crapat (intr-o anumita masura/pozitie), rugina (chiar si lipsa material=gauri) dar NU in elementele de structura ale caroseriei, jocuri prin diverse locuri (dar in niste limite stabilite), dezechilibre la instalatia de franare pana la 30%, anvelope care nu sunt la fel pe toate rotile (dar sa fie in specificatiile din CIV), etc
o problema este ca proprietarii nu au citit asta si nu isi cunosc drepturile, iar cei de la ITP/RAR profita de asta ca sa ii taxeze, oficial si ne....
o problema si mai mare e ca unii proprietari dau spaga ca sa treaca de ITP cu "hibe" care depasesc limitele din RNTR2 si chiar ale bunului simt
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....