Autor Subiect: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?  (Citit de 136565 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #60 : Noiembrie 11, 2010, 11:33:07 am »
Parinteeeeee! Yo vin in Bucuresti de 2-3 ori pe saptamana! Si nu la Tunari, acolo te-am trimis sa-ti faci ITP-ul ca-i cunosc pe oamenii aia!
Ce, ai uitat unde ne-am intalnit prima data?? La IOR! Acolo vin mereu! O sa-ti iau 1 litru, sa-l testezi, si dupa aceea mai vorbim!

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #61 : Noiembrie 11, 2010, 02:38:57 pm »
   L150 tot L150 e peste tot! eu cam d-ala folosesc mai mereu...deci stiu cu ce se mananca. treaba e ca in bucuresti nu gasesc mai ieftin de 8,5-9 lei/litru. deci la 5 litri, as face economie de... aprox. 2,2-2,7 X 5 = 11 - 13,5 lei. E ceva! inca doua sticle!  ;)  ;D  Daca ai dragoste de aproapele si ai si chef, ia-mi 5 litri, te rog! Numai anunta-ma cand vii in buc., sa fiu pregatit si cu timpul si cu banii! mersi anticipat!

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #62 : Noiembrie 12, 2010, 01:23:01 pm »
No bine atunci, iti iau 5 litri!

Offline saptezeci

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 189
  • Sink deep in the rust
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #63 : Noiembrie 23, 2010, 12:56:05 am »

vad ca ai mentinat de Castrol RS 2T.....de ala am folosit acum hat ani...si dupa aia nu am mai gasit....poti sa-mi spui la ce benzinarie\magazin ai gasit ;D :)
am vazut ca a aparut Castrol Power 1 TTS 2T pe piata din Romania la 37 lei / L, o sa vad daca e asa de bun pe cat pare.
Pai ori suntem trabantisti, ori numai suntem

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #64 : Februarie 10, 2011, 10:21:19 pm »
Azi am cumparat 1L de ulei mineral, marca sau compania lukoil cu ambalajul acela etichetat roz, e undeva mai sus postat de cristy am dat exact 18 lei pe el vad ca merge destul de rotund motorul si nu face fite,insa la agip am gasit la 22 lei ulei sintetic imbuteliat in ambalaj de un litru .
Cand as termina cu acesta ma gandesc sa incerc si un ulei sintetic sa vad care este diferenta,acum spre rusinea mea nu am apucat sa citesc tot subiectul acesta insa am auzit ca cel sintetic ar fi si mai scump din cauza unor asa zise proprietati in plus fata de cel mineral,si ca e mai putin raspandit.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline trabi

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 676
  • 601S deLuxe'90 - 601s '89, 1.1x '90
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #65 : Iulie 13, 2011, 09:54:32 am »
O perioada am folosit Repsol 2t pt. competitii si cand mergeam acasa la Craiova,la sfarsit de saptamana, trebuia sa mai suflu un pic in rezervor pt. ca se decanta uleiul si mai trebuia sa dau drumul si la benzina din carb. pt. ca era numai ulei strans acolo. Dupa aceea mi-a facut rost cineva de ulei Castrol 2t full sintetic racing, am facut amestecul intr-un bidon si l-am lasat la decantat, dupa o luna de zile era tot asa cum a fost la inceput,deci un ulei  bun, sincer sa fiu nu mai folosesc acest ulei pt. ca este foarte subtire si parca nu imi prea place cum merge cu el. Am revenit la un ulei foarte bun dar din pacate foarte scump,o perioada nu am mai gasit, mai exact Mobil1  2t full sintetic Racing, nu prea se gaseste in RO, este adus din afara pe comanda  , merge foarte bine cu el,nu se decanteaza in timp,face foarte putin fum pana se incalzeste un pic motorul, cu acest ulei am mers cand am fost plecat in Germania si sunt foarte incantat de cum a mers. Va dati seama ca nu sunt atat de nebun incat sa dau o caruta de bani pe un litru, dar cand  lasi loc de buna ziua pe unde treci, atunci cand ai nevoie de ceva,esti ajutat, cum a fost in cazul meu cu un pret mult mai mic decat in magazine   :sign13: :icon_salut:    :blob7:               
Telefon personal 0721807206                                     Primul traby condus a fost cu nr. 1-DJ-5750          Participare intalniri Zwickau: 2011, 2013(+ Paris),2015,2017

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #66 : Iulie 14, 2011, 09:21:47 am »
Aseara am avut o noapte agitata am alergat in jur de 180 km ma rog mai mult prin afara bucurestiului deci nu am dormit deloc si bn am facut. In fine pe la ora 3 in zona gradinei zoologice cum stateam asa langa 3 pubele de metal-plastic,hartie si sticla apare o doamna si scoate din masina un monitor vechi de pc si doua bidoane cu ulei. O vad cu bidoanele in timp ce vroia sa le arunce la plastic si intreb daca au ceva in ele si femeia imi spune ca ambele sunt 2t si le avea pt o masina de tuns iarba dar chipurile au expirat si nu le mai foloseste. Unul e mol dinamyc sprint 2t la 1l sigilat si unul cam 3 sferturi de omv bixxol motor bike 2t-s sintetic bidon de 1l si uite asa am facut rost de ulei cert e ca este expirat de vreo 2 ani insa e curat si pare ok voi ce zice-ti merita folosit.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #67 : Iulie 14, 2011, 10:04:32 am »
Fara grija ;)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #68 : Iulie 14, 2011, 04:06:51 pm »
Da-i "sa puta"  :headbang: :headbang: :headbang: . N-are nici pe draKu  :tongue3: .Cam dupa 4-5 ani deja e de nefolosit.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #69 : Iulie 14, 2011, 04:18:49 pm »
ok, mersi de sfaturi.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #70 : Iulie 14, 2011, 10:23:50 pm »
daca a stat in ambalajul lui, nu are nimic. Sa nu fi stat in soare sau deschis, atunci isi mai pierde din "calitati"

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #71 : Ianuarie 24, 2012, 09:37:14 pm »
Cred ca s-a mai zis de uleiul asta, dar nu strica daca ne mai amuzam putin. Ulei cu aroma de capsuni =))

http://www.scutertuning.ro/ulei_putoline_full_synthetic_cu_aroma_de_capsuni_2t_b6/3915.htm

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #72 : Ianuarie 24, 2012, 09:59:57 pm »
Aaaaoleooooooo!!!!!!!...
 :BangHead:




                                              :BangHead:
 



                                                                                                  :BangHead:  :BangHead:  :BangHead:

Offline otty92HD03WPC

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 636
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #73 : Ianuarie 24, 2012, 10:01:04 pm »
Tare uleiul ca un parfum pentru masina ;))
Cine incearca cu sirop si ulei poate iasa ceva mai bun ? :toothy10:
Attila

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #74 : Ianuarie 26, 2012, 08:37:39 pm »
''Vai ma fratilor iara discutati uleiuri?''

Am pus pur si simplu de amuzament, uleiul ala cu aroma! :P
Crede-ma ca stim exact ce uleiuri sa folosim. Fiecare are bugetul lui si stie exact ce si cum ;) Uite, eu folosesc L150. Cu uleiul asta am fost in Germania (Zwickau) si in alt drum spre Franta (Paris). A mers extraordinar, fara fum, consum 5%. Ambielajul (reconditionat), are deja 40000 Km cu uleiul asta si inca nu are joc. Sincer, am avut la unul probleme la o biela (sus), era bucsat si s-a uzat bucsa. Mi-a dat ''Pater'' o biela si in continuare merge fara probleme. Uleiul asta costa 5-6 lei. Nu am nimic impotriva uleiurilor scumpe si posibil foarte bune. Cine are banuti chiar recomand uleiurile astea ;)