Autor Subiect: PH 88 DDR - Ploiesti  (Citit de 59939 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: PH 88 DDR - Ploiesti
« Răspuns #165 : Iunie 06, 2018, 03:14:26 pm »
Salutare, :hello:

De astazi avem itp, asigurare si rovigneta. Sper sa am si timp 3 luni de zile sa vin macar la o intrunire.

Am si eu nevoie de un sfat/piese; un rulment de roata fata dreapta, mi-a zis ca am putin joc, daca mai strang piulita de la planetara mai preia? sau trebuie schimbat?

A doua problema, joc la pivotul inferior stanga; trebuie schimbata bucsa aia de plastic nu?

Si a treia problema, am nevoie de simeringuri noi (macar unul) pentru planetara stanga la cutia de viteze, curge de nu se mai opreste.

Va multumesc anticipat!


Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: PH 88 DDR - Ploiesti
« Răspuns #166 : Iunie 06, 2018, 10:40:34 pm »
Rulment: nu cred să preia jocul deoarece nu sunt rulmenți conici.
Pivot: desfaceți piulița și șaiba și trebuie să gasiți niște șaibe de rglare a jocului; dacă le aveți, se scoate una-două-trei până dispare jocul; dacă nu mai aveți acele șaibe, trebuie schimbată bucșa; dacă nu găsiți bucșă, se poate scoate acea bucșă și se pune un adaos de carton între umărul ei și piesa metalică, atât cât să dispară jocul.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: PH 88 DDR - Ploiesti
« Răspuns #167 : Iunie 07, 2018, 09:58:16 pm »
După demontare la pivotul inferior, se măsoară cu sublerul boltul propriuzis, în cruce, să fi sigur că nu este uzat doar pe o parte, poate fi oval, el trebuie să aiba 22 fix. Dacă este 21,5 sau 21,7 trebuie schimbat. Altfel muncești degeaba, ca jocul nu va dispărea. În cazul că trebuie schimbat, bucsa de teflon care se introduce nouă în cămașa pivotului, trebuie să fie alezată cu alezor de 22 fix, așa vei avea articulația bună. Succese nebănuite.
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: PH 88 DDR - Ploiesti
« Răspuns #168 : Iunie 11, 2018, 03:46:41 pm »
Multumesc, tin la curent cu statusul lucrarii!
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645