Autor Subiect: Trabant tuning.  (Citit de 34721 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #15 : Septembrie 22, 2011, 02:02:21 pm »
Dar noi oricum nici nu ne putem permite un astfel de tuning ,  mai mult de un prag si un spoilar  nu are romanul bani
Si nici ei, nu sunt in stare :( Nu am ajuns la un pret, deoarece nu am avut cu cine :dontknow:

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #16 : Septembrie 22, 2011, 02:41:04 pm »
Eu din cate am vazut,intr-un episod au cumparat un chevrolet nova si au dorit sa scoata un dragster perfect legal ,care sa si poata fi inmatriculat,dupa ce a fost gata,au mers cu ea la inspectie,dupa ceva retusuri au si inmatriculat-o.Cat despre cea ce spune Viorel e adevarat,nu prea au nici cunostinte.Drept dovada sta trabantul kissfm,care dupa mine e un chici praguri,spoilare,niste decupaturi in aripi cat roata carului asortate cu niste jante care ii strica aspectul.Pai daca aveam eu bartai trustul si promovam un concurs de genul asta,masina aia o tunam in cel mai al dracu atelier si in cel mai mic detaliu ,de ala care il castiga uita ca e trabant si o tine in garaj ca piesa de colectie,nu o refuza asa cum am inteles ca s-a intamplat,dupa care a ramas de izbeliste pe la unul si altul iar in final probabil la remat.Asa mai era si cazul vw-ului kaffer de la radio guerila ,pe care l-au cocalarit cu un roz camuflat si jante de aro spartana.Iar castigatorul l-a adus in chitila intr-o hala cfr ,iar la 3 ani"remat
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #17 : Septembrie 22, 2011, 03:26:54 pm »
Drept dovada sta trabantul kissfm,care dupa mine e un chici praguri,spoilare,niste decupaturi in aripi cat roata carului asortate cu niste jante care ii strica aspectul.
Este de multa vreme lingurite :(

Offline razvan_d

  • Bitches don't know
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #18 : Septembrie 22, 2011, 11:00:35 pm »
cine poate sa-mi spuna si mie o firma de tuning serioasa la noi? una care sa-ti garanteze lucrarea? FIRMA, care face orice adaptare ceri, cu aparatura cum trebuie... si daca exista asa ceva, ce preturi au? firmele de tuning din ro in principiu se limiteaza la ce au zis baietii mai sus... praguri si spoilere.
FOST Posesor de Traburghini 601

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #19 : Septembrie 22, 2011, 11:12:12 pm »
Asculta la mine si evidend la restul majoritatii din comunitate : cel mai BUN ANALIST si INGINER si ECONOMIST esti TU ! TU stii in primul rand BANII !!!!!!! TU stii CE VREI ! Daca vrei sa te lamureasca cineva ...  al' mai bun ala e Stefan (Angel5) . O' bagat omu' asta la bani in traby de lo' luat ameteala (de cele mai multe ori cu rost daaaar si FARA ROST- TOCMAI datorita firmelor de tuning si neseriozitatii). Care si-o "cam bat" de trabant  :fucyc: . NU te arunca la pilotarea unui avion de vanatoare pana nu te-ai "dat" cu parapanta .. o sa pici' in ..
« Ultima Modificare: Septembrie 23, 2011, 08:37:04 am de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline razvan_d

  • Bitches don't know
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #20 : Septembrie 23, 2011, 07:10:41 am »
Asculta la mine si evidend la restul majoritatii din comunitate : cel mai BUN ANALIST si INGINER si ECONOMIST esti TU ! TU stii in primul rand BANII !!!!!!! TU stii CE VREI ! Daca vrei sa te lamureasca cineva ...  al' mai bun ala e Stefan (Angel5) . O' bagat omu' asta la bani in traby de lo' luat ameteala (de cele mai multe ori cu rost daaaar si FARA ROST- TOCMAI datorita firmelor de tuning si neseriozitatii). Care si-o "cam bat" de trabant  :fucyc: . NU te arunca la pilotarea unui avion de vanatoare pana nu te-ai "dat" cu parapanta .. o sa pici' in .. si anume kur.

Receptionat! Eu intrebam si un pic retoric, pentru ca cel putin pe fibra de sticla (mecanica nu stiu) stiu cateva "firme" de "tuning" la care daca ai ajuns AI PUS-O! Se dovedesc a fi niste escroci care stiu doar sa=ti manance banii si nervii.

cateva poze cu tranat tuning  :hello2:
   
FOST Posesor de Traburghini 601

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #21 : Septembrie 23, 2011, 07:39:58 am »
Cred ca una mai de Doamne ajuta ar fi AUTOZONE,dar totusi sa nu uitam ,ca lucratorii sunt totusi romani.In fine astia cred ca sunt cei mai scumpi,in legatura cu ce cunostinte au ei in domeniu nu vb ca nu stiu.Poate or putea mai mult decat patronii soproanelor din cartier,din spatele blocului cu pretentii de firme adevarate de tuning.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #22 : Septembrie 23, 2011, 09:03:46 pm »
Mai copii...
Hai sa fim oleaca pragmatici si realisti! V-ati uitat probabil cu totii pe la televizor, unde, in serialele alea de pe canalele de "stiinta" aratau diferite ateliere si atelierutze care "pimp" tot felul de masini. SINCER...V-a placut ce ati vazut pe acolo? Ca mie nu mi-a placut nimic din ce am vazut! Mai mult decat atat, TOATE atelierele unde se facea tuning inghiteau bani cu nemiluita, si NU-SI RESPECTAU termenele de executie. NICIODATA!
Ce concluzie trageti de aici?
Ca atata timp cat nu-ti faci cu mana ta, si nu te ocupi personal, sa nu te astepti sa ai ceea ce iti doresti, si la timp, si cumva ieftin! NU! Nicidecum! Service-urile nu sunt in stare sa repare o masina standard. Aveti voi impresia ca la atelierele de tuning s-a dus cumva crema mecanicilor, si a sudorilor, si a electricienilor? Alea-s pentru fitzosi nepriceputi, natarai, cu bani multi si fara gusturi! Ca sa nu mai zic ca un design de tuning nu poa` sa-l faca orice neavenit!
Asa, tot tzaranu stie sa puna niste praguri cu care sa maturi asfaltu`, niste aripioare de rechin pe capota, niste pleoape de toata jena si un tips la esapament. Si asta inseamna tuning? Nu fratilor, asta inseamna tiganie. Daca va place, atunci n-aveti decat sa va faceti! Dar daca vreti sa va tunati masina PE BUNE, atunci VOI trebuie sa aveti ideea, sa STITI ce vreti, sa INVATATI cum se face, sa mai faceti si tatonari, incercari, si pana la urma va va iesi! Sa nu va asteptati sa fie altul in stare sa va puna in practica ideile si visele!
Daca vi se pare prea grau, atunci nu aveti decat sa va resemnati si sa mergeti cu o masina "standard".
Si pana la urma, ce inseamna tuning? Ca am mai discutat si cu alta ocazie, pe alt topic... Inseamna sa-ti modifici masina in asa fel incat sa ii imbunatatesti niste parametri. Sa arate mai bine, sa fie mai stabila, sa fie poate mai eleganta, mai comoda, mai performanta, mai puternica, cu niste frane mai eficiente, cu lumini mai bune, cu CALITATE adaugata. Asta inseamna tuning. Nu abtibilduri pe usi, pe care sa scrie niste denumiri de fitze, dar in realitate... E ca si cum ai pune un semn de Mercedes pe o Dacie.  :toothy1:

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #23 : Septembrie 24, 2011, 04:02:17 am »
Ca tot vorbim de tuning,acum doua ore pe str Privighetorilor,pana la intersectia cu DN1au avut loc curse auto ilegale.Unele masini,aratau chiar bine,tunate mai mult la partea mecanica si cat mai putin estetic,altii aveau direct din fabrica subaru impretza sti sau wrx.Insa de departe cel care a facut spectacol a fost un mitshubisi colt,avea un motor de 2000cmc asta am auzit sigur plus modificarile.Cea mai comica faza a fost atunci cand pe langa toti baietii de bani gata,apare un bmw seria 5 model 2000, cu 6 ursari.Se uita astia si la un moment il abordeaza pe unul cu o impretza.-Hai salut i-a zi vere ne dam?Respectivul raspunde.-Dc cu masina asta,este mult prea greoaie pt masina mea?Tiganul:-"Ca e bmw mancatas si fuge tare ca are multi cai.In fine se trag astia doi,cel cu subaru s-a oprit de doua ori intr-o suta de metri,deoarece tiganul a fost asa de prost incat a pierdut startul,din cauza ca nu stia sa plece dupa loc la start.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline razvan_d

  • Bitches don't know
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #24 : Septembrie 25, 2011, 08:20:43 am »
deci poti avea masina tunata in ultimul hal si te poti face de maro ca nu stii sa pleci de la start

referitor la ce zicea dragos: eu zic ca nu poti excela in toate domeniile adica sa tunezi si motorul de sa-i sara dracii, sa sudezi perfect etc. de aceea teoretic ar merge sa apelezi la o firma de tuning care sa-ti faca o parte din lucrari unde tu nu ai experienta.. poate tu stii sa tunezi motoare dar esti un sudor prost si la design viziunea ta lasa de dorit. se poate intampla nu? atunci ce faci cand esti in ro? exclus sa le faci tu pe toate. poate apelezi la un prieten..
FOST Posesor de Traburghini 601

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #25 : Septembrie 25, 2011, 01:54:09 pm »
e bine si asa , dar unu sa stie , si sa faca cum vrei tu ,ca tu esti proprietarul , in general numai alt iubitor de astfel masini face treaba buna, restul.......nu isi da interesul
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline xenon

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 59
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #26 : Septembrie 25, 2011, 03:22:01 pm »
Eu sunt de parere ca ce faci cu mana ta e sfant.Si nu e greu,bani si timp trebuie sa ai si vreo 2-3 prieteni dispusi sa ajute.daca vorbim de firme,as apela doar pentru vopsea,interior si sound atat.Restul de mecanica electronica si body building as face eu.Dar repet nevoie mare de timp si bani!Si e un sentiment frumos cand vezi la un salon de tuning ca apare un traby tunarit tot si la campionate de drag ia premii.Eu nu pot spune ca sunt de partea tuningului sau de partea originalului,imi place un traby tunat cum imi place si unul standard.Am ales vr6 deoarece este el mai mare motoc care il poti pune pe traby,din cate stiu eu.Daca mai stiti un motor mai mare va rog postati sunt foarte curios.
Am inima in 2 timpi!

IS-04-CFI

Offline razvan_d

  • Bitches don't know
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #27 : Septembrie 26, 2011, 05:00:31 am »
ce-i mai mare de vr6 intra in spate  =))
FOST Posesor de Traburghini 601

Offline Angel 5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 527
  • IFA-VW Powered Trabant
    • Trabant 1.1 Blog
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #28 : Septembrie 26, 2011, 12:50:56 pm »
ce-i mai mare de vr6 intra in spate  =))
... la break :).

In alta ordine de idei mi-am "auzit" numele pe aici :). Asta poate sa fie doar de bine avand in vedere ca sunt intr-un thread ce are legatura cu tuning-ul auto.

Am mai zis-o (nu neaparat in online), daca vrei sa te apuci de tuning trebuie sa ai bani, multi bani. Chiar daca majoritatea modificarilor ti le poti face singur deoarce ai experienta, cunostine etc. vei avea nevoie si de piese, piese pe care nu le poti confectiona in garaj. Trabantul la prima vedere pare o masina usor si ieftin de tunarit. Din pacate nu este asa, este o masina care poate inghiti mai multi bani decat o masina mult mai noua. De ce? Pentru ca ai de adus pe linia de plutire mai multe lucruri (ex: caroseria).

Daca ai rezolvat partea cu banii mai ai de rezolvat un punct mult mai sensibil decat banii. Nervii! Trebuie sa ai nervi de otel pentru asa ceva. Nici nu iti poti imagina cati nervi o sa iti consume un astfel de proiect intr-un timp t. O sa te "sece" de nervi si nu spun asta ca sa sperii pe cineva ci ca sa constientizeze amploarea unui astfel de proiect.

Acum, legat de firmele de tuning e cu dus si intors. Sunt si firme serioase care lucreaza pe sume rezonabile dar intr-un timp mult mai mare dar si firme serioase care lucreaza pe foarte multi bani dar intr-un timp scurt. De acestia din urma nu prea poti sa te atingi, eu cel putin nu am putut. Puncte de luat in cosiderare atunci cand lucrezi cu primul tip de firme:
- imprieteneste-te cu cel/cei ce vor lucra la masina (chiar daca este vorba de vopsitorie)
- afla la ce alte masini au mai lucrat si incearca sa dai de proprietarii respectiv pentru a vedea pareri (aici facebook face minuni)
- stabiliti clar pe foaie cine si ce are de facut
- stabiliti foarte clar bugetul.

Eu ultimul punct l-am trecut cu vederea atunci cand m-am apucat de masina si l-am depasit de zeci de ori (de la 7.000 lei in 2008 la ~46.500 lei in 2011/2012). Asta e acum, noi sa fim sanatosi! :).

Legat de VR6 pot spune doar ca este un motor "superb" dar ca sa iti pui asa ceva pe Trabi trebuie sa fi constient ca nu vei avea dreptul sa circuli pe drumurile publice si ca nici macar cu spagi la RAR nu o sa il ai omologat... din pacate!



@xenon: Depinde de cum vrei sa iasa si depinde de mana voastra de lucru. Daca aveti experienta pe un domeniu poate sa naste o mica firma de tuning ;).
@remi: Mare dreptate ai :).
@razvan_d: Majoritatea care au masini tunate, au gura mare si nu stiu sa plece de pe loc sunt cei care le cumpara gata tunate fara sa aiba habar despre masina respectiva sau sunt pur si simplu cocalari.
@dragosdinulescu: Depinde, mie unele imi plac :D.

Offline vladd96

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 318
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #29 : Septembrie 26, 2011, 07:49:04 pm »