Autor Subiect: Garnituri de frana si lichidul aferent  (Citit de 16934 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Garnituri de frana si lichidul aferent
« : Decembrie 07, 2011, 12:17:27 am »
am deschis topicul asta ca sa va prezint rezultatele unui experiment legat de lichidul de frana si efectul lui asupra garniturilor (de cauciuc) din sistemul de franare.
cu totii stiti ca am tot avut - si inca am, din pacate - probleme cu sistemul de franare la Barkasul meu. am tot schimbat garnituri, lichid, am aerisit, am schimbat cilindri de frana si chiar pompa centrala. pompa am avut noroc si am gasit una noua intr-un magazin din targu mures. am montat-o prin august 2010 daca imi aduc bine aminte si nici nu a durat un an si a inceput sa curga lichid din ea.
in tot acest timp am folosit lichid de frana LIFROM DOT4 care se gaseste uzual in magazinele de piese de schimb auto
in urma unor discutii aici pe forum, ca si pe altele, am facut urmatorul experiment: doi recipienti cu lichid de frana DOT3 (2+2 mai vechi pe care il aveam pe acasa) si DOT4 (LIFROM, de care exista acum in sistemul de franare al barkasului), doua garnituri de cilindru de frana sectionate in jumatate, din cauciuc negru si rosu drept probe si o garnitura martor.
ce a rezultat dupa o luna in care probele au stat scufundate in lichid, vedeti in pozele urmatoare:



jumatatea de garnitura din cauciuc rosu care a stat in lichid DOT4 s-a umflat si devenit mai moale, oarecum spongioasa
jumatatea de garnitura din cauciuc negru care a stat in lichid DOT3 nu a suferit modificari vizibile
la fel si celelalte doua jumatati de garnituri din lichidul DOT3, nu au suferit modificari vizibile

ca si concluzie: desi, teoretic, diferenta  intre cele doua "clase" de lichid de frana ar fi doar punctele de fierbere, se pare ca materialul din care sunt confectionate garniturile rosii interactioneaza cu lichidul DOT4 si se umfla, schimbandu-si dimensiunile si consistenta
ceea ce nu e bine pentru sistemul de franare pentru ca pot apare pierderi de lichid (ca in cazul meu), aer in sistemul de franare, etc

cum si garniturile de trabi banuiesc ca sunt produse din aceleasi materiale si in acelasi loc ca si cele pentru barkas, am considerat ca e bine sa va informez
« Ultima Modificare: Decembrie 07, 2011, 12:42:06 am de Gusteru »
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #1 : Decembrie 07, 2011, 12:39:46 am »
Confirm cele spuse de tine - apar probbleme la DOT 4. DOT 3 - intradevar e nitel mai greu de gasit dar NU imposibil (LuckOil are si e pret zuper decent = 13 ron la ... parca 330ml).
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #2 : Decembrie 07, 2011, 07:36:21 am »
Ce lichid de frana mi-ai recomandat la camioneta mea?????????  :violent5: :violent5: :violent5: :violent5:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #3 : Decembrie 07, 2011, 10:07:10 am »
Am DOT 4 ;) Nu am avut probleme pana acum :dontknow:  Cu garniturile prezentate nu este relevant, deoarece probabil sunt facute de doi producatori diferiti (fiecare cu reteta lui) :3some: Dar cum ai zis, este bine de stiut :icon_salut:

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #4 : Decembrie 07, 2011, 10:20:04 am »
Eu am DOT 3 si nu am nici o problema.

Citat
Confirm cele spuse de tine - apar probbleme la DOT 4. DOT 3 - intradevar e nitel mai greu de gasit dar NU imposibil (LuckOil are si e pret zuper decent = 13 ron la ... parca 330ml).
0.5 l -7 lei -Auchan
        -12 lei -Petron :laughing7:
Das  auto

0733825596

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #5 : Decembrie 07, 2011, 11:45:45 am »
o sa verific producatorul cu prima ocazie cand imi cad in mana niste seturi de garnituri cu eticheta, sa vedem daca difera
oricum ar fi, e clar ca reteta este diferita, chiar la acelasi producator

@viorel, ce garnituri sunt montate, rosii sau negre?
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #6 : Decembrie 07, 2011, 11:48:38 am »
Am negre. Stai ca acum m-am prins. Ai pus ambele garnituri in fiecare lichid in parte si s-a modificat numai cea rosie?
P.S. Din cate observ, cea rosie s-a modificat si in DOT 3? Nu tare, dar fata de original, parca exista o usoara diferenta :glasses9:

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #7 : Decembrie 07, 2011, 02:58:02 pm »
exact, am pus probe din ambele garnituri in ambele lichide
si numai cea rosie din DOT4 s-a modificat
bucata rosie din DOT3 este nemodificata
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #8 : Decembrie 09, 2011, 12:04:31 pm »
Multzam Drakule pentru topic! E de un real folos. Minunat!
 Adevarul e ca, pana acum, mi s-a intamplat si mie sa am probleme cu DOT4, cu garnituri negre, doar ca am zis ca e din cauza ca m-a mancat pe mine undeva, si am pus DOT4 in completare, tragand concluzia (la timpul respectiv) ca in instalatia am avut DOT3 si nu s-au "pupat" Iata insa ca nu amestecul DOT3 cu DOT4 e de vina, ci numai formula DOT4!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #9 : Decembrie 10, 2011, 04:01:00 pm »
eu stiam treaba asta de multi ani, ca garniturile de la sistemul de franare , la masinile mai vechi , nu suporta dot 4, ca se distrug din cauza acestui tip de lichid ,si nu am pus deloc dot 4
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #10 : Decembrie 29, 2011, 07:06:05 pm »
Tot vreau sa zic si uit. Lichidul de frana se schimba la un an de zile. Se face condens in instalatie si din cauza asta se gripeaza pistonasele (rugina) :glasses9:

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #11 : Decembrie 29, 2011, 07:14:35 pm »
Tot vreau sa zic si uit. Lichidul de frana se schimba la un an de zile. Se face condens in instalatie si din cauza asta se gripeaza pistonasele (rugina) :glasses9:

..poi se face condens in instalatie unde exista AER, ca sa se poata condensa :dontknow:.. unde NU e aer... ce sa se condenseze??? Uite ce ,,zice'' :

http://ro.wikipedia.org/wiki/Condensare

http://www.fizica.ro/textbooks/fizica10/html/1f3.html

...plus ca lichidul se dilueaza foarte bine cu apa- e miscibl molecular cu H2O :icon_bigsmurf:. si e si higroscopic.
popandau de trabante

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #12 : Decembrie 29, 2011, 07:24:05 pm »
Daca se dilueaza foarte bine cu apa, inseamna ca imprumuta din calitatile apei (atrage rugina) :P

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #13 : Decembrie 29, 2011, 07:30:28 pm »
Tot vreau sa zic si uit. Lichidul de frana se schimba la un an de zile. Se face condens in instalatie si din cauza asta se gripeaza pistonasele (rugina) :glasses9:

Aoleo "Pisi", ce dai din tine...
Cum adica "condens in instalatie"? Hai sa ne intelegem...
Condensul, cu alte cuvinte fenomenul de condensare, se produce intr-o atmosfera gazoasa, atunci cand, din stare de vapori, un anumit lichid CONDENSEAZA. Cel mai frecvent, cunoastem noi condensarea apei (adica a vaporilor de apa) din atmosfera, pe un/o suprafata rece. In mediu lichid...Nu prea exista vapori! :walk: decat tot vaporii de lichid de frana, care se pot produce atunci cand lichidul de frana se incinge si se trece de punctul de fierbere. Greu... Si atunci, cand acesti vapori condenseaza, nu se produce nimic spectaculos.  Vapori de lichid de frana, care condenseaza tot in lichid de frana. Sistem inchis.

Pe de alta parte, lichidul de frana e foarte avid de apa. Este, cum se zice in limbajul chimistilor, HIDROFIL. Deci, in conditiile in care trece multa vreme de cand a fost pus in paharelul de la pompa, lichidul de frana "absoarbe" vapori de apa din aerul de deasupra, prin acel mic orificiu de aerisire. Si cam asta e tot. Plus ca, imbatranind, si lichidul asta isi schimba proprietatile.

In concluzie... urmele de rugina din instalatie, de cele mai multe ori provin de la apa intrata accidental, pe la vreo garnitura deteriorata, pe la un furtunas pleznit, pa le un pistonas blocat. Deci, NU din "condens".  :toothy1:

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Garnituri de frana si lichidul aferent
« Răspuns #14 : Decembrie 29, 2011, 07:36:57 pm »
Daca se dilueaza foarte bine cu apa, inseamna ca imprumuta din calitatile apei (atrage rugina) :P
..unii o prefera diluata, le place ,,taria'' ei :toothy4:.. si... o beau!

Aoleo "Pisi", ce dai din tine...

..zi-le Loredana!!! :toothy4:
popandau de trabante