Autor Subiect: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990  (Citit de 11826 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline matei

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 9
Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« : Martie 21, 2014, 07:49:07 pm »
A fost adus din Germania in 1993, la acea vreme fiind in stare excelenta si cu extraoptiuni: casetofon, parasolare spate, tetiere, proiectoare, antena.

Din pacate nu am mai circulat cu el de multi ani si a fost radiat din oficiu (RCA lipsa / ITP expirat). Are 66.983 km.

Trebuie repus in circulatie, necesitand cel putin inlocuire anvelope si baterie. In plus stopurile au fost sparte cu ciocanul (conform martorilor) de niste vecini binevoitori care vor sa parcheze ei la mine in fata casei in locul meu, plangerea la Politie nu m-a ajutat cu nimic; Culmea tupeului, am gasit recent stergatoarele ridicate si oglinzile trase chiar in fata proprii porti.

In prezent am lucrari la casa si mi-ar fi greu sa-l mai tin in curtea de dimensiuni mici, fiind presat de Politia Locala sa-l ridic din fata casei (s-au primit iar reclamatii de la vecini si implicit am primit mai multe somatii) si nu doresc deloc sa-l dau pe degeaba, la fier vechi sau sa-l dezmembrez.

Doresc sa-l vand la cineva care poate sa faca intr-adevar ceva cu el, mi-a placut foarte mult la vremea respectiva, am amintiri frumoase si as dori sa fiu si eu multumit de aceasta tranzactie (ca o ultima varianta deoarece as fi dorit sa-l reconditionez insa nu pot sa-mi fac timp deloc pentru o astfel de operatiune).

Trabantul se gaseste in Bucuresti, sector 1, Bd. Ion Mihalache, in caz ca doriti sa-l vedeti.

Rog seriozitate.

O fotografie aici: http://www.manowar.ro/trabant.jpg

Pret: 350 EUR negociabil

Multumesc,

Matei
mobil: 0724.200.440
===================
edit by admin: poza


« Ultima Modificare: Martie 22, 2014, 10:17:01 am de Gusteru »

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #1 : Martie 22, 2014, 10:20:08 am »
Spor la vanzare dragule. "Faaaaini" vecini ai... auzi mai tata,in fata la casa ta sa iti faca asa ceva. Nenorociti.Si te mai miri ca ne merge cum ne merge .... Sa nu ne mai miram.Astia suntem romanii.
Bafta
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #2 : Martie 22, 2014, 04:06:56 pm »
Faina masinuta spor la vanzare, cat despre romani daca ar fi sa imi exprim parerea cred ca ar trebuii sa fiu direct executat fara a mai fi judecat dar din pacate asta e purul adevar.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #3 : Martie 22, 2014, 09:28:14 pm »
Chiar pare misto trabantelul, ar fi o chestie sa il puna cineva pe picioare. Se pot pune mai multe poze? banuiesc ca sunteti cu totii curiosi (cumparatori sau nu) de interior, tabla podea in habitaclu sau in portbagaj, gatul de lebada, etc. Daca nu se da intreg si si ajunge la dezmembrat, as fi interesat de scaune si alte cateva piesulici.
Andrei

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #4 : Martie 22, 2014, 09:47:21 pm »
Ideal ar fi sa o reconditionezi dar na e in functie de probleme posibilitati, cat despre cei din zona aia stiu foarte bine cat sunt de scarbosi pe zablovschi era odata o sectie de politie locala cu toate ca pe masini scria cat casa politia si erau parcate in asa fel incat sa nu deranjeze pe nimeni aproape saptamanal gaseam cate un stergator rupt,nu ai ce sa le faci, mergeam cu trabantul la munca, gaseam capacele scoase si strivite, oglinzi rupte sticle legate de bara spate, animale ce sa mai.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline matei

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #5 : Martie 23, 2014, 07:50:35 pm »
Salutare tuturor,

Multumesc pentru raspunsuri, incurajari si compatimire.

Da, Trabantul este intr-o zona unde oamenii din jur se poarta foarte urat, vis-a-vis de Zablovschi, ceva mai aproape de Clucerului. In ultimii ani am avut 12 reclamatii la autoritati pe niste lucruri de nimic, printre care 3 legate de Trabant. Cand stateam in Drumul Taberei nu am avut astfel de probleme, nu m-am gandit ca daca ma mut intr-o astfel de "mahala" destul de aproape de Arcul de Triumf o sa iasa asa probleme.

Revenind la Trabant, nu reuseam sa ii mai deschid capota (se intepenise mecanismul) iar eu ramasesem cu impresia ca modelul este 601S deoarece placuta spate lipseste si nu m-am mai uitat pe certificatul de inmatriculare cand am scris. Revin cu urmatoarea precizare: este model P601L 3, conform placutei din compartimentul motorului (nu stiu ce semnifica acel "3" si nu mi-e foarte clar care e diferenta intre L de la Limousine si versiunea S) iar in certificatul de inmatriculare scrie 601  IL.

Voi reveni in urmatoarele zile cu mai multe poze, inclusiv pe dedesubt, interior, tablarie etc.

Numai bine tuturor!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #6 : Martie 23, 2014, 09:35:57 pm »
L poate fi standard ,fara optiuni din fabrica ,iar S comanda speciala ,cu optiuni din fabrica pe el (gen tampoane bari , radio, dezaburire luneta ,proiectoare
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline matei

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #7 : Martie 23, 2014, 09:47:33 pm »
Ca un comentariu, cei de la Politia Locala (nici nu stiu daca merita sa scriu cu litere mari) au in evidenta Traby-ul meu de acum 4 ani de cand l-am mai scos din curte si mi-au afisat somatii. Zilele trecute s-au luat din nou de Traby ca este de 4 ani pe strada, cand de fapt a fost in curte in acest timp si abia acum cateva luni l-am scos din nou. Asa se intampla cand iti faci o casa noua pe o strada intr-o zona "onorabila", in locul primei case ridicate pe strada de strabunicii mei la 1913. Cred ca vecinili astia anti-trabantisti ar trebui sa primeasca intr-o zi o lectie.

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #8 : Martie 23, 2014, 09:54:09 pm »
Matei,sunt Bogdan,cu mine ai vorbit ieri si azi la telefon.Ia pune tu un Hummer la poarta si vezi daca mai maraie cineva...

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #9 : Martie 23, 2014, 10:42:01 pm »
Zona e ciudata, acum 6 ani in  zona domenii si  parcul ciresari aparusera piromani,  noaptea la o distanta de doua zile au ars 3 masini toate erau dacii 1310 nemiscate de ani buni, acolo chiar e o problema a locatarilor vizavi de masinile vechi.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline matei

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #10 : Martie 23, 2014, 10:48:55 pm »
Nu tine aici testul cu Hummer-ul, cred ca nici cu Humvee-ul, pot sa-ti spun ca o pregatire militara, dotari pe masura sau o facultate de drept nu rezolva nimic, am probat. Solutia ar fi sa pun un Kraz (KpA3) 255b, o Tatra 813 sau un buldozer militar sovietic BAT-M - cine le stie si le-a prins - sa le mature masinile si curtile, "ah, pardon".

Revenind la subiect si raspunzandu-i lui REMI, al meu are antena radio de cca. 1 m, radio-cass (nu cred ca mai functioneaza cass-ul pentru ca dispozitivele astea se strica in timp stand) dezaburire luneta si proiectoare.

Raspunzand si lui ALEX GIANI, confirm ca zona e ciudata, bine ca Traby nu a ajuns pe post de carbuni la gratar, probleme sunt si pe telecomunicatii dar si in alte privinte.

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #11 : Martie 24, 2014, 12:32:23 am »
înțeleg situația, și îmi pare rău.

ce proceduri și costuri ar implica repunerea în circulație a acestei mașini, în afară de taxa de mediu ? întreb, căci nefiind radiată de proprietar, deci neexistând o fișă de radiere, nu cunosc procedura.

nefiind radiată de către proprietar, poate fi repusă de către acesta în circulație în continuare pe numerele și actele existente, fără plata taxei de mediu ?

sunt foarte interesat de răspunsul la aceste întrebări, așa cum cred că sunt și alții.

prețul este aproape ok, dată fiind starea, dar dacă nu poate fi repusă în circulație într-un fel sau altul fără costuri nejustificabile, singura variantă fiind bucățele...vorbim despre altă gamă de preț.

se poate verifica la RAR dacă mașina figurează încă în baza lor de date. doar să fie la îndemână documentele mașinii când se face apelul la 0213181730 (numărul pentru informații de la rar grivița). dacă mașina este „valabilă” din punctul de vedere al RAR (nu a fost radiată de la ei) și nu a fost scoasă de la fiscal (deși la fisc se poate băga la loc imediat), putem să avem o bază solidă de discuție.
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline matei

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #12 : Martie 24, 2014, 01:08:28 am »
Confirm ca nu a fost radiata de proprietar, nu cunosc nici eu procedura dar din cate am inteles (si asta din auzite, nu pot fi sigur), poate fi repusa in circulatie de actualul proprietar sau de viitorul proprietar, dupa semnarea unui contract de vanzare-cumparare - formularul tip de la circulatie - in conditia efectuarii ITP-ului si a achitarii RCA-ului.

Este foarte buna si realista problema ridicata de Bong in acest caz, poate ne lamurim toti, pot sa spun ca masina nu e radiata de la FISC, ce ma sfatuiti, sa sun maine la RAR si sa verific pe baza cartii de identitate?


Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #13 : Martie 24, 2014, 12:18:41 pm »
Confirm ca nu a fost radiata de proprietar, nu cunosc nici eu procedura dar din cate am inteles (si asta din auzite, nu pot fi sigur), poate fi repusa in circulatie de actualul proprietar sau de viitorul proprietar, dupa semnarea unui contract de vanzare-cumparare - formularul tip de la circulatie - in conditia efectuarii ITP-ului si a achitarii RCA-ului.

Este foarte buna si realista problema ridicata de Bong in acest caz, poate ne lamurim toti, pot sa spun ca masina nu e radiata de la FISC, ce ma sfatuiti, sa sun maine la RAR si sa verific pe baza cartii de identitate?

sună cu încredere la RAR, verifică și aunță-ne și pe noi. dacă nu e mașina la până în 150 eur...lumea chiar e interesată de starea actelor. a...și încă ceva. pe numele cui e mașina în acte? se poate scoate fiscal la orice oră ?
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Vand TRABANT 601 S an fabr. 1990
« Răspuns #14 : Martie 24, 2014, 12:55:54 pm »
RAR-ul nu are nici o treaba , decat sa confirme ca mai exista carte de identitate.
Legat de inmatriculare doar este suspendata ca nu are RCA si ITP, ar mai fi o problema daca are talon model vechi , albastru ,asa ar fi radiata din oficiu , dar daca se schimba proprietarul nu mai conteaza.
Masina trebuie pusa la punct , mers la RAR pentru certificatul de autenticitate si  facut un ITP de preferabil tot acolo apoi taxa si inmatricularea .

Sau cel mai simplu pentru a fi salvata, doar cumparata cu contract si declarata la Fisc.Ar mai trebui certificatul de atestare fiscala pt actualul proprietar sa aibe toate impozitele platite .Si inmatriculata mai incolo -nu se stie -poate mai schimba astia legea cand vin alegerile.