Autor Subiect: Dacia lui Vio  (Citit de 11307 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #30 : Aprilie 10, 2014, 10:49:26 am »
 :o Cum adică? De ce ai dat-o? :(
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #31 : Aprilie 10, 2014, 11:41:55 am »
Să înțeleg că salonul automotoradioteve a fost prielnic...

Exact. Am primit o oferta frumoasa  ;)

:o Cum adică? De ce ai dat-o? :(

Din mai multe motive:
- nu aveam garaj si in timp (desi impachetata in vaselina si uleiuri), se deteriora. Dupa iarna trecuta, am constatat cateva mici chestii pe care nu le avea;
- problema parcarii (aveam patru masini si o motocicleta cu atas pe doua locuri);
- intretinerea masinilor deja ma depasea;
- si nu in ultimul rand problema banilor.
Asta nu inseamna ca mi-a trecut de alte ''aventuri''. Cine stie ce mai apare pe viitor?

Offline doktor4carz

  • doktor4carz
  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #32 : Aprilie 10, 2014, 11:50:53 am »
Măcar te-ai lămurit că mașina de miliție face performanțe slabe pe partea de închirieri la evenimente...

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #33 : Aprilie 10, 2014, 12:03:03 pm »
Clar...recunosc, unul din motivele achizitiei, a fost si asta. Pe parcurs, m-am indragostit de ea (mai ales cel mic Alex). De fapt vanzarea a fost negociata cu Alex (trebuia sa-i iasa si lui de o cutie Lego mai serioasa  =))). Cum am zis, a fost o experienta frumoasa  :hello:

Offline doktor4carz

  • doktor4carz
  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #34 : Aprilie 10, 2014, 12:06:20 pm »
Cam pentru asta trăim...

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #35 : Aprilie 10, 2014, 03:35:24 pm »
Cine a fost militian si a drijat masinile de la intalnire la parcul Carol saptamanile trecute?  :headbang:
Andrei

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #36 : Aprilie 10, 2014, 04:13:27 pm »
Da =))  Asta este, mergem mai departe  :hello:

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #37 : Aprilie 16, 2014, 08:44:33 pm »
Dar cine zice ca am renuntat? De luni 99,9%, intru in posesia unei Dacii asemanatoare. Apoi, in cateva saptamani, revine militianca printre noi  :hello2: 

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #38 : Aprilie 16, 2014, 09:28:33 pm »
Dar cine zice ca am renuntat? De luni 99,9%, intru in posesia unei Dacii asemanatoare. Apoi, in cateva saptamani, revine militianca printre noi  :hello2: 
Imi place ce aud, spor

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #39 : Aprilie 17, 2014, 07:28:06 am »
Dar cine zice ca am renuntat? De luni 99,9%, intru in posesia unei Dacii asemanatoare. Apoi, in cateva saptamani, revine militianca printre noi  :hello2: 

 :o o sa ne trezim cu milițience pe şosele. Felicitări și succes! 
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline doktor4carz

  • doktor4carz
  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #40 : Aprilie 26, 2014, 12:52:17 am »
Nu cred că un proiect ca dacia de miliție e așa fascinant. Deja cam pute țara de ele...un simplu search pe google reliefează prezența masivă a lor. O idee mult mai interesantă îmi pare dacia taxi Universiada...din astea chiar nu există, iar pînă acum nu a făcut nici dracu așa ceva. Temă de gîndire...

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #41 : Aprilie 26, 2014, 11:41:18 am »
La cate cazaturi de taxiuri sunt in Bucuresti  populatia ar avea impresia ca mai nou s -au inmultit ba din contra vei avea un disconfort cand politia te va opri sa te intrebe care e treaba unde e licenta daca esti pirat, imi vine greu sa cred ca ca te va intelege atat cat demumirea de taxi inca exista
.Oricum nici nu va sta la discutie o ia de buna si te umple de amenzi pt piraterie, fara licenta, fara agreere rar, daca iti mai cere si atestat deja ai avea nota de plata 3000 lei in cel mai bun caz le faci contestatie dar vei avea de convins o instanta care cu siguranta te va privi indoielnic din anumite puncte de vedere.Eu zic ca tot cele de militie sunt deosebite, arata -mi tu mie pe cineva care apreciaza taxiurile si posesori lor. Viorel a venit la intalnire imbracat cu o uniforma de militian frumos si decent, tu cu dacia taxi ai veni la intalnire imbracat in bermude incaltat in slapi cu tricoul ridicat peste buric un prosop dupa ceafa si o mare crucioaca la gat iar tot interiorul masini impodobit de iconite, ca doar asta este tiparul taxiului si taximetristului din Romania sa nu mai vb de proiect caci ar fi unul banal.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline doktor4carz

  • doktor4carz
  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #42 : Aprilie 26, 2014, 12:13:39 pm »
Dragul meu...se pare că nu vorbim aceeași limbă. Pe timpul cînd umblau prin capitală taxiuri Universiada, șoferii funcționau la costum cu cravată. Dumitale ți se pare un proiect banal pentru că nu ești documentat. Ceea ce nu e nimic nou la noi...toți se trezesc vorbind cînd era să tacă. Daciile de Universiada din 1981 fac parte din istoria nației ăsteia și nu au absolut nici un fel de legătură cu țigănia de care aduci dumneata vorba...

Hai să ne documentăm mai mult și să gîndim mai profund înainte să dăm cu parul...chestia cu idee banală de proiect o voi evita să o consider un afront personal, în contextul în care sînt implicat, atît singur cît și cu colegii de la Retromobil, în ceva proiecte cu idei inedite, și absolut nici unul banal...vîrsta și viața m-au învățat să trec peste...

Chestia pe care doresc a o puncta este ineditul. Românii copiază idei de la alții, în loc să gîndească ceva unicat și în premieră absolută. Cum a făcut unul, în premieră, o dacie de miliție, mai apar 300 de mici ponta... Și aici mă opresc...cine are urechi de auzit, să audă.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #43 : Aprilie 26, 2014, 12:47:01 pm »
Bn atunci ce sa zic spor la treaba.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Dacia lui Vio
« Răspuns #44 : Aprilie 27, 2014, 08:25:36 am »
Asa este, ar fi grozava una. Deocamdata raman la militianca. Interesant este ca toate militiencele sunt in acelasi cartier, despartiti de cateva stradute. Am facut o sectie  =))