Autor Subiect: Am nevoie de ajutor.  (Citit de 3859 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Raveanu Ionut

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 2
Am nevoie de ajutor.
« : Decembrie 15, 2014, 02:47:52 pm »
Salut. Numele meu este Raveanu Ionut. Cred ca am facut o prostie si am mare nevoie de ajutor. Am cumparat acum 2 zile o masina. Cel de la care am cumparat masina nu apare pe nicaieri in actele masinii el avand o procura de la ultimul proprietar trecut in actele masinii pentru a circula cu ea cu numerele curente. Contractul de vanzare-cumparare l-am facut cu cel care avea procura. Am toate actele inclusiv copiile de buletin ale celor 2, proprietarul din acte si cel cu procura. Ce pot face sa fiu si eu in regula? Pot scoate o procura la fel ca cel de la care am cumparat-o sau ii pot scoate numere rosii pe numele meu cu actele pe care le detin la momentul de fata? Va rog ajutati-ma. Multumesc anticipat.

Offline pushtiu

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Am nevoie de ajutor.
« Răspuns #1 : Decembrie 15, 2014, 02:59:44 pm »
Salut Ionut,
  Nu ma pricep foarte bine, dar din cunostiintele mele iti trebuie si contractul de vanzare-cumparare dintre proprietarul din acte si cel de la care ai luat masina, sau mai simplu, mergi si faci un contract de vanzare-cumparare intre tine si proprietarul din acte. si din ce stiu, numere rosii nu poti scoate decat daca masina nu este inmatriculata in romania.
  singura optiune de a inmatricula masina cu actele ce le ai este sa scrie in procura ca respectivul de la care ai luato sa fie imputernicit pentru vanzarea masinii.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Am nevoie de ajutor.
« Răspuns #2 : Decembrie 16, 2014, 07:58:24 am »
Mergi la proprietarul din acte. Alta varianta nu exista.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Am nevoie de ajutor.
« Răspuns #3 : Decembrie 18, 2014, 09:37:14 pm »
asa este , mergi la adresa din acte , vorbesti ca ai cumparat-o , si sa mearga sa faca actele (un alt contract de vanzare-cumparare ,cu el , cel dintai ,se va anula de la sine), si asa ve-i fi in regula
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Raveanu Ionut

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Am nevoie de ajutor.
« Răspuns #4 : Decembrie 18, 2014, 09:55:24 pm »
Multumes frumos. Asa o sa fac.