Autor Subiect: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit  (Citit de 32208 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #60 : Noiembrie 20, 2016, 06:52:59 pm »
Vai domnu'!Si mandria mea de mare mecanic ce sunt,unde-i?Musai cu prafuri,m-am gandit ca as putea-o resuscita prin inlocuire :laughing7:Bine io am inceput bascalia ,o merit. :icon_jokercolor:

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #61 : Noiembrie 20, 2016, 07:14:21 pm »
 :icon_cheers: :wav: :toothy4: :occasion14: :coffee2: :icon_rendeer:
popandau de trabante

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #62 : Noiembrie 25, 2016, 07:43:07 am »
Gata am frane ,afum din nou.Am inlocuit si conducta care duce la rotile din spate cu una de cupru facuta ''pe genunchi'' dintr-o conducta de Lada cu holendere noi de Trabant,conducta de cupru se modeleaza si se bercuieste mai usor,puteti folosi una de Dacie ,dar cu holendere de Trabant.Prima pompa la care i-am inlocuit garniturile,clar ovalizata ,nimic nu s-a observat cu ochiu' liber,daca aveam lupa...unde plm mi-e lupa?Cea de-a doua ,un real succes,yes!

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #63 : Noiembrie 25, 2016, 01:43:01 pm »
Deci eu tot nu am inteles.... pompa scapa presiune sau era dusa conducta?

 :dontknow: :dontknow:
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #64 : Noiembrie 25, 2016, 08:23:53 pm »
Pompa reconditionata scapa presiune ,am inlocuit-o cu alta pompa deasemenea reconditionata ,dar care s-a dovedit buna .Intre timp s-a stricat holenderul conductei de frana care ducea in spate si am inlocuit-o cu alta de cupru.Acum am frane si mai pot desface si altadata in cazul in care n-or tine garniturile astea ,multumesc tuturor celor care m-au sfatuit.











Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #65 : Noiembrie 30, 2016, 05:46:28 am »
 Cu ce fel de furtun as putea inlocui capetele acelea de furtun care vin la vasul de alimentare al pompei de frana?Am incercat doua tipuri de furtun panzat ,pe amandoua dupa montaj le gasesc a doua zi ''lacrimand''. :crybaby2:Deunazi, am intrebat fetili de la magazinul de piese auto;ce fel de furtun sa folosesc ,sa reziste la lichidul de frana?Da' ele sa uita  la mine cum ma uit eu la'' aia ''a lu' Keops ,care de ce sa nu zic :pe atat de mare,pe atat de neinteleasa.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #66 : Noiembrie 30, 2016, 08:11:35 am »
Ai pus coliere la capete? Eu am pus acum mai bn de 10 ani niste furtune de cauciuc transparente gen cele de lichid de parbriz, bn dar de dimensiunea respectiva,  in timp s -au plastifiat ca dracu s -au ingalbenit insa rezista si culmea le -am si scos de 3 ori in tot timpul asta si tot nu imi fac pb.Am avut si panzate insa stiu ca alea se crapa destul de rpd cred ca le alaca lichidul.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #67 : Noiembrie 30, 2016, 08:52:24 am »
Am pus la ambele capete coliere noi,stranse cu simt de raspundere ,dar tot lacrimeaza,acum o sa caut  un furtun moale, transparent ,dar care sa nu se intareasca imediat in contact cu frigul de afara ,pentru ca intre timp am mai cumparat unul care a fost moale in magazin, si cand sa-l montez pe masina s-a intarit ca .....Cred ca este recomandat sa fie montat la plus 'noispe grade celsius,sau incalzit la capete cu bricheta .Acuma pentru ''marii producatori'' ai furtunului le-as face o recomandare :sa-si taie un capat de furtun si sa si-l bage -n ..... :pain10:

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #68 : Noiembrie 30, 2016, 09:41:06 am »
Vezi pe la magazine cu piese pt camioane/utilaje agricole. Eu am pus ceva de genul acum 2 ani, a trebuit sa cumpar 1 metru ca nu au vrut sa imi dea mai putin, nu mai stiu unde am depozitat restul. Rezista foarte bine. E negru, fara panzatura textila. Bafta.
Vodafone 0723454235

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #69 : Noiembrie 30, 2016, 10:48:36 am »
Este furtun special, pentru hidraulice si alte aplicații. La fel, a trebuit să cumpăr 1 metru ca nu au mai scurt. Daca nu găsești , Da un semn si te ajut

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #70 : Decembrie 03, 2016, 07:15:29 am »
Multumesc mult baieti ,o sa fiu plecat vreo zece zile ,asa ca va sta pe bara.Victore,asa o sa fac,dar stai un pic ;n-ai pe cineva care urmeaza sa treaca acum de sarbatori pe Valea Prahovei ?sa-ti trimit oglinzile acelea despre care vorbiram.

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #71 : Decembrie 04, 2016, 09:05:02 am »
După atâtea sugestii, mai vin și eu cu una:poți încerca să pui furtun de aragaz, diametrul este corespunzător; eu am pus și este în regulă(este din acela cu două cămăși: cea interioară este neagră iar cea exerioară roșie; probabil pot avea și alte culori). Nu am pus coliere.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #72 : Decembrie 04, 2016, 12:18:18 pm »
Multumesc mult baieti ,o sa fiu plecat vreo zece zile ,asa ca va sta pe bara.Victore,asa o sa fac,dar stai un pic ;n-ai pe cineva care urmeaza sa treaca acum de sarbatori pe Valea Prahovei ?sa-ti trimit oglinzile acelea despre care vorbiram.
Prin zona aia nu am pe nimeni, nici care pleaca nici care vine. Lasa ca vedem cum facem, nu e graba, nu ies acu iarna si am nevoie =)))

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #73 : Decembrie 16, 2016, 05:24:04 am »
Multumesc pentru sfat domnu Petru,uite ca nu m-am gandit la furtunul de gaze,dar am gasit si eu ceva,  in timp ce'' demolam'' un xerox am gasit niste capete de furtun transparent panzat ,ramane doar sa ma hotarasc pe care sa-l folosesc,acuma daca asta de gaze -i deja consacrat.....A!Uitam ,pe la magazinele  din Campina nu se gaseste furtun la metru pentru instalatiile hidraulice ,numa sertizate si de alta grosime.

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #74 : Decembrie 16, 2016, 11:19:37 am »
daca ai drum pe la dedeman, la raionul gradina au tot felul de furtune, intre care si unele din cauciuc cu insertie de panza (tresa din sfoara in compozitie) rezistente la combustibili care se pot folosi la frana
insa tot asa, nu se vinde decat la metru
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....