Autor Subiect: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc  (Citit de 9339 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« : Ianuarie 20, 2013, 09:52:39 pm »
Urmaresc zilnic trafictube.ro si astazi am dat peste un video senzational, impreuna cu explicatiile de rigoare.
Citez :

Autorul este tatal meu.

Daca nu sunteti familiari cu schema, pot sa va fac eu rezumatul: acesti indivizi vor invoca fel de fel de motive ca sa le dati un ban de benzina. Uneori au numere de inmatriculare din alt oras (Constanteanul nostru are numere de B, dupa cum se vede).Se plimba, de obicei, prin parcarile hypermarketurilor (unii chiar cu masina, desi “nu mai au benzina”).

“Mi-a pus sotia motorina in loc de benzina“. Pe bune? Vezi sa nu…

Cum il depistezi? Vorbeste precipitat, e miorlait. Cel mai simplu mod de a-l descuraja: oferiti-va sa ii dati benzina din rezervor. O sa constatati uimiti ca prefera banii.

Asadar, mare atentie!


Mi-a pus sotia motorina

si cateva comentarii funny

Citat
unu mi-a zis intr-o benzinarie ca a spart baia de ulei ..bla bla si altul intr-o parcare de hypermarket mi-o arata pe nevastasa ca e gravida dar nu mai stiu care era problema pt care avea nevoie de bani … oricum numai in bucuresti mi s-a intamplat sa gasesc tepari din astia

Citat
ce terminat :) ) mi a zis si mie unul la Gara de Nord..ca a fost la un chef..ca e din provincie si nu mai are bani sa ajunga la Constanta..l-am studiat..si i am zis ca ii platesc biletul daca imi da sapca+geaca.. a zis ca mai cauta si la altii..dupa 2 saptamani a avut iar tentativa sa ma intrebe..dar m-a tinut minte si si-a vazut de drum

Citat
si in agipul de la piata sudului stateau doua din bagaboantele alea care sunt pe vacaresti la colt cu martisor cu un logan ca au ramas si ele fara benzina si daca poti sa le ajuti si pe ele….le ajutam daca turnam benzina pe ele.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #1 : Ianuarie 20, 2013, 10:14:39 pm »
Ce tare, pe bune miorlait mai e,la fel de bagabonti sunt si aia care cer bani si iti arata nu stiu ce ecuson de la nu stiu care ONG pentru ajutorarea copiilor neajutorati ,ii vezi mereu cu un clibord in mana si iti trec numele ,suma de bani data si te pun sa semnezi.
Aia cu banii de bilet e fumata de mult bine si asta cu benzina in aceasi masura,dar aia cu biletul e mai veche.
Prin 2007 eram pe la gara de nord cu un coleg civili amandoi si tot asa o pustoaica cerea bani ca e din nu stiu ce oras si a venit aici sa se inscrie la facultate si ca are nevoie de bani de bilet 2-3 lei sa se intoarca acasa,acum ce face colegul meu stiind ca e cersetoare,scoate 50 de lei din posrofel si ii zice sa mearga cu el sa ii cumpere binel de tren dupa care sa ne insoteasca 30 de minute pana in apropiere ,in secunda doi a rupto la fuga.
« Ultima Modificare: Ianuarie 20, 2013, 10:20:34 pm de alex giani »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #2 : Ianuarie 22, 2013, 06:03:04 pm »
eu zic ca trebuie sa fie ( editat    :laughing7:) de tot cineva sa creada asemenea bazaconii.. cu fel de fel de scheme... :BangHead:
...la mine la trab n'a venit inca nimeni... :toothy4:  sau poate  tocmai d'aia...:laughing7:
..de fapt, exact pe astia ii vaneaza aia...
cica sfatul unui tigan batran catre puradel e: mo,  la fiecare cinci minute se naste cate un prost.. noi numa'  trebuie sa-l gasim.. :toothy4:
popandau de trabante

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #3 : Ianuarie 22, 2013, 06:27:18 pm »
cica sfatul unui tigan batran catre puradel e: mo,  la fiecare cinci minute se naste cate un prost.. noi numa'  trebuie sa-l gasim.. :toothy4:
pai pe asta mizeaza si acestia, ori pe milostenia oamenilor ori naivitate

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #4 : Ianuarie 22, 2013, 06:53:33 pm »
Din Constanta va deranjez si are numere de Bucuresti.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Licu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #5 : Ianuarie 22, 2013, 08:35:05 pm »
Mare e grădina Domnulu.
Eu nu am dat niciodată bani la ţigani-tineri,bătrâni sau cu puradel în braţe,nici căruciorul la market ptr fisă,nici la semafoare.Mă lasă rece. Dacă vreau să dau de pomană,fac pachete/pacheţele şi le dau cui se vede că are nevoie.
 La ăia cu ajutaţi copiii de prin parcări le spun că i-am dat colegului lui şi bai bai.Îs zgârcit.
Şi asta cu benzina,eu port mereu 2 chile de benzină în portbagaj,de un litru mă pot lipsi că şi eu am fost ajutat la nevoie dar în cazul vizualizat n-are ăla nevoie de benzină.
Have a nice day!

Offline AmbulanceTrabi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 167
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #6 : Ianuarie 22, 2013, 08:53:04 pm »
  Ba ,e o chestie cu Constanta. Pe mine m-au abordat 5 de-astia diferiti. Unul era cica "cetatean Sirian" si culmea, vorbea foarte bine romana stricata de arab, cu un golf 3, restul ciori in parcare la Kaufland si Billa din Floreasca. Toti cu numere de BG. Placa e aceeasi. Cumva, nu mai au benzina si trebuie sa ajunga la.....Constanta.
  Faza tare a fost cand saptamana trecuta, un cetatean suparat ca si-a luat teapa (probabil daduse chiar o suma decenta, suficient sa se ajunga in CT) a proiectat un carucior de cumparaturi gol cu toata puterea in jaful cu numere de BG apoi s-a indreptat furios spre faraonul borat din ea, sa il dea jos din masina, insa cioara a demarat in tromba. Nu i-am mai vazut de-atunci, cel putin nu ultimele 2 dati cand am fost acolo.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #7 : Ianuarie 22, 2013, 09:39:55 pm »
Si eu am fost abordat acu ceva ani in PH ... aproape de Ploiesti ,eram cu traby  :P ... tot asa,sa le dau benzina.Am zis OK,va dau (eu nu amestec rezerva cu ulei) si va costa 10 ron(erau tot colorati).Cand au auzit de bani mi-au turnat-o pe aia cu ghiulul de haur  :laughing7: .Am facut stanga'nperjur si in primul sat m-am oprit la postul de potera.Stiau garcea de ei si au plecat in directia indicata. ... Poate sa isi ia partea,nu stiu  =))
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #8 : Ianuarie 22, 2013, 11:08:22 pm »
-eu tocmai incarcasem in portbagaj ce cumparasem din kaufl. , si ma pregateam sa duc , caruciorul la loc, si apare o tiganca , ca are nevoie de el , ii zic ,ho ca ti-l dau , sa i-au fisa din el si e al tau, cand a auzit asa , a facut stanga-nprejur , nu a mai avut nevoie de el   :tongue3:
-si cu dastia cu cerutul de bani pt. benzina , ii stiu de mai multi ani, altii cereau inclusiv benzina ,faza era ca  il vedeam in zile repetate in acelasi loc ,dar nu mai pacalea prea multi
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline nello

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 190
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #9 : Ianuarie 25, 2013, 11:24:47 pm »
Eu am patit-o cu un rrromanash ,cred ca eram prin Germania ,pe la Berlin.Era cu un Audi A4cu numere  de Romania dar a avut grija sa vopseasca codita de la `R cu vopsea albastra. Asa ca in loc de RO se vedea PO.In fine,apare in parcare la hotel si ma ia cu o enleza de vai mama ei,ca nu stiu ce a patit ,ca tre sa junga in Olanda ,bla bla bla .Mentionez ca eu aveam numere de suedia pe volvo si normal ca nu s-a gandit ca sunt roman si a incepu fazde genul daca nu vreau sa-i cumpar lantul  de la gat care sigur ca era  de aur.Normal ca nu m-am rabdat si am inceput cu mortii matii si cu de-alea ,nu a ripostat ,s-a urcat in masina si dus a fost.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #10 : Ianuarie 26, 2013, 01:27:02 pm »
Saracii “turci” cu numar de bulgaria … tot din Constanta ;) , cred ca erau vecini cu cel care i-a pus sotia benzina in motorina sau invers

little brother

(imaginile si textul apartin soferului care a filmat)

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #11 : Ianuarie 26, 2013, 06:07:13 pm »
..ma, poate sunt aceiasi sau sunt din familie,,, si  poate n;au, saracii...  :glasses9:
acu', pe bune, daca nu le-ar da nimeni, s'ar plictisi... :icon_king:

ma gandesc CATI ar opri sa-mi dea mie, la trabant, benzina.. a, dar uitam detaliul- io zic din prima ca dau banu' pe benzina... :icon_rabbit:  or astia vor GRATIS.
popandau de trabante

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #12 : Ianuarie 27, 2013, 09:17:16 am »
, pe bune, daca nu le-ar da nimeni, s'ar plictisi... :icon_king:
Se gasesc gugustiuci  :glasses9:

Offline AmbulanceTrabi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 167
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #13 : Ianuarie 27, 2013, 09:57:36 pm »
  Nu stiu daca realizeaza cineva, dar asta este o infractiune, cred ca ar trebui raportati des, cat mai des. Nu stiu exact unde se incadreaza, cred ca la inselaciune.
        Ceea nu vor majoritatea oamenilor sa creada este ca noi avem un sistem de politie relativ decent si daca raportezi ceva, se poate intampla ceva. Eu am raportat un furt, si am incurajat doi vecini sa faca la fel, si chiar daca nu ne-au recuperat casetofoanele (care erau doze de heroina de mult) ,am vazut vizibil cum s-a intarit patrularea in zona, si numarul de spargeri din masini s-a diminuat.
        Genul asta de inselaciune e mizerabil pentru ca apeleaza la oamenii de conditie medie. I-am urmarit atunci la Kaufland, si am vazut ca nu au abordat nicio masina mai scumpa de 20-25.000 de euro, desi erau destule. Oamenii bogati sunt obisnuiti sa fie asaltati si sunt complet imuni la rugamintile lor, oamenii de conditie medie, mai ales daca cel ce se roaga de bani pentru benzina nu e tigan, sunt mai dispusi sa sara in ajutorul unui om din popor, ca si ei, care...saracu' ,are un necaz.
        Cu cersetoria sunt relativ de acord. Cer bani ca....cer. Nu invoca motive care sa-ti induca impresia ca nu cersesc, ci ca e un caz de forta majora...pur si simplu cer. Mereu vor fi unii care o vor face. Daca maine omoara cineva toti tiganii din Romania se va trezi urmatoarea patura sociala ca e loc, si o vor face ei. E o chestie veche de cand pamantul si nu o poti stopa, dar genul asta de infractiuni ,da.
        PS: tineti o ciocolata, ceva, in masina. Cand se roaga un tiganus de 5-10 ani sa ii dai ceva, dati-i daca vreti ciocolata :) ,eu am facut asta pentru ca mi-era simpatic pustiul dar chiar nu aveam marunt, insa aveam un baton "Fagaras" ,bai deci am ramas uimit! ,Pustiul s-a luminat la fatza de zici ca a primit aur, a desfacut-o pe nerasuflate si a bagat-o pe toata in gura :) ,probabil ca saracii chiar au o copilarie nefericita, toate milioanele alea pe care le fac pe zi, le dau parintilor si ei chiar nu au parte de....ciocolata :)

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Atentie la escrocherii - pana de benzina / etc
« Răspuns #14 : Ianuarie 27, 2013, 11:32:53 pm »
pai asa este cu copilaria, multi nu stiu ce este aia sa fi copil, ei au fost instruiti sa mearga sa aduca acasa ,ceva (in special bani),si de ei ,au uitat ca sunt inca mici, si nu e asta viata de copil
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)