Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 345103 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1200 : Aprilie 10, 2014, 09:28:29 pm »
Se mai gasesc la dezmembrari?
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Adrian Alexandru

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1201 : Aprilie 10, 2014, 10:39:35 pm »
Foarte greu se gasesc !  :BangHead:
Tara, noi suntem,nu strainii!
Nationalist convins!

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1202 : Aprilie 10, 2014, 11:10:49 pm »
D-aia i-am spus sa faca schita sau o poza la electromotorul lui.Ca sunt electromotoare cu axul rotorului sprijinit in carcasa proprie, la altele bucsa e in carcasa cutiei de viteze.

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1203 : Aprilie 10, 2014, 11:39:39 pm »
Unele au lamelele de colector dispuse pe circumferinta, altele pe baza rotorului. Electromotorul ala de la tine care a fost pe motorul de la Paulesti era ceva de VW -Audi cu prinderea unuia de Wartburg.Bendixul avea dantura  diferita fata de cel  DDR-ist .L-am facut fericit pe un  vecin cu un G II cu motor de 1.8 benzina, din al lui si asta , a incropit unul functional.
Fata de motorul de IFA , asta din poze are altfel prinderea capacului de chiulasa, parca si prinderea delcoului e diferita.E posibil si suportii motorului sa vina in alte locuri decat la est-german.

Legat de toba ,ca exemplu am cumparat prin toamna pt bulbucatul albastru una de la niste dezmembratori de pe langa Pitesti, e Bosal si are cam un metru de teava.Am dat 50 de roni pe ea si pare sanatoasa.M-am decis sa o cumpar ca avea carligele de prindere din acelasi film cu alea originale de pe Barky.

O solutie rezonabila , la fel ca tine ,consider ca e o linie de tobe de Dacia .

Offline Adrian Alexandru

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1204 : Aprilie 14, 2014, 12:57:21 am »
Salutare tuturor! :icon_salut:
Ati incercat sa puneti servo pe Barkas? Stiu ca implica mai multe modificari mi-a zis si tata, dar nu prea stim de la ce model de masina sa luam (Vito, T3...). Un sfat?O idee? :dontknow:
Multam!
Tara, noi suntem,nu strainii!
Nationalist convins!

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1205 : Aprilie 14, 2014, 08:52:27 am »
La caroseria ta, nu merge pus usor. La caroseria model nou, am reusit sa pun servo de Dacie.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline hans

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1206 : Iunie 25, 2014, 07:49:51 am »
Buna ziua. Sunt nou pe acest forum, sper sa nu fac prea multe greseli. Detin de putin timp un Barkas b 1000 (desi este la noi in familie de vreo 10 ani :) ). Din cate stiu are motor de dacie dar cutia este cea originala. O sa revin diseara cu o poza cu masinuta desi nu am prea multe (eu nu stau in tara). Mi sa pus pata sa reconditionez total masina si ma gandeam daca se poate pune un alt motor pe ea. Ma gandeam la 1.9 diesel de passat sau benzina 1.8, banuiesc ca cel de 1.6 este prea mic. Vreau sa schimb si cutie, sa ii pun aer conditionat, servo directie, mai tot ce se poate. Imi puteti da un sfat ? Ce motor se poate pune pe ea si sa nu creeze prea multe probleme la RAR. Barkas-ul meu este dubita cu 8 locuri, a fost ambulanta :)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1207 : Iunie 25, 2014, 08:04:42 am »
Fosta ambulanta? Supeeerb, ati facut Dvs transformarea sau ati luat-o dezechipata?
Am de gand sa reconditionez un Barkas si sa il fac original ca ambulanta
Cat despre motor, nu sunt cel mai in masura sa iti dau sfaturi, dar stiu ca fata de motorul original al masinii, motorul de dacie este net superior, si ca fiabilitate si ca putere. Zic ca daca aveti deja omologat cu de dacie, sa il lasati asa, eventual puneti la punct motorul si schimbati cutia
Bagati ceva fotografii, sunt curios cum arat

Offline hans

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1208 : Iunie 25, 2014, 08:59:14 am »
Asa a fost cumparata masina, cel care o avea facea maxi taxi cu ea. Masina este destul de intretinuta. Eu am plecat de la munca ( lucrez de noapte), dar diseara cum intru de tura o sa pun o poza. Am o bataie la planetara stanga zic eu, volanul nu tremura doar se aude dum dum dum dum la 60-80km/h ( mai mult nici nu prea se duce, parca se chinuie motorul-am impresia ca cutia originala e pentru tractiune nu pentru viteza :D ) din cauza aceasta ma gandeam sa schimb tot la ea doar sa pastrez caroseria originala. Mai vedem, mai astept pareri de la dumneavoastra. Diseara revin cu poza. Numai bine

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1209 : Iunie 25, 2014, 12:06:49 pm »
doar se aude dum dum dum dum la 60-80km/h ( mai mult nici nu prea se duce, parca se chinuie motorul-am impresia ca cutia originala e pentru tractiune nu pentru viteza :D ) din cauza aceasta ma gandeam sa schimb tot la ea doar sa pastrez caroseria originala. Mai vedem, mai astept pareri de la dumneavoastra. Diseara revin cu poza. Numai bine

Salutare !
Asa este , cutia originala este pentru tractiune(viteza max 90 km/h) , nu viteza, iar rapoartele de transmisie nu prea " pica " pe curba turatie-moment a motorului.Eu ma gandeam ca o transmisie  de Dacia papuc 1.6 model tractiune fata ar rezolva problema , dar franele trebuie sa fie tipla .Citisem mai demult pe un topic de Barkas din Germania o transformare cum gandesti sa faci.Trebuie sa scormon , sper sa-l gasesc.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1210 : Iunie 25, 2014, 12:38:56 pm »
Schimba doar cutia, vezi cum merge apoi arunca-te la alt tip de motorizare
E complicat la noi cu omologarile si tot tacâmul, zic ca esti super avantajat daca ai omologarea de la motor dacia

Offline hans

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1211 : Iunie 25, 2014, 10:44:05 pm »
Am reveni. Am cautat poze dar nu am gasit decat 2, restul sunt pe calculator in Ro. Da, motorul de dacie este omologat. Nu am probleme la ITP, cu franele ce ma mai tradeaza. Ma gandesc ca daca ii pun si cutie de dacie sa nu mai aibe putere sa care dupa el 8 persoane ??? Pozele sunt de acum 5 ani cand eram la liceu si am plecat cu colegii la Lepsa, oricum si in prezent arata la fel.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1212 : Iunie 25, 2014, 11:22:19 pm »
Cat de bine arata, superb. Schimba cutia cum zice Mihai si ai sa vezi ca o sa fie mai bine. Sunt curios sa o vad live, deja imi doresc mai mult un astfel de Barkas ca sa il fac inapoi ambulanta

Offline hans

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1213 : Iunie 25, 2014, 11:30:12 pm »
O sa vad cand vin acasa in concediu, sigur nu o sa am timp sa schimb nimic pe la motor, cutie etc. Vreau sa il vopsesc si sa ii refac interiorul. Ma gandeam sa il vopsesc jumate rosu partea de jos si jumate alb partea de sus sau invers. ( sa il vopsesc exact cum e acum ? sa il las original ?) Referitor la jante; se pot monta altele sau macar unde pot gasi modelul lor de jante din aliaj.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1214 : Iunie 25, 2014, 11:32:29 pm »
Parerea mea este sa il lasi asa, cel putin combinatia asta de culori, revopseste-l dar pastreaza asezarea culorilor, arara superb, mie imi place, dar trebuie sa iti placa si tie. Oricum, nu cred ca mai exista Barkas asa vopsit, sau cel putin eu nu am mai vazut, este unicat