Autor Subiect: Trabant Matching Trailer  (Citit de 2353 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mike1413ro

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 258
  • AG 04 USO
    • calota.net
Trabant Matching Trailer
« : Iulie 25, 2011, 09:04:57 pm »
De cand am Trabant am in cap un mic pitic ce imi zice ca ar mai fi un pic pana cand masina mea sa devina fix ce veau :P ... si acum piticul acre un fix : Matching Trailer !!! aka. remorca/rulota facuta dintr'un Trabant  ;D
Cand am vazut in pozele de la Odorhei ca se poate si in Romania... am zis ca asta trebuie sa am si eu :)) si cum acum am pe maini o caroserie de combi din '90 , e si pacat sa nu incerc :D
Gandul e simplu : iei una bucata Trabant, ii tai botul, ii pui sistem de cuplare de remorca si cam asta e...
In teorie suna bine, dar sunt multe necunoscute momentan :( asa ca daca cineva a mai facut asta sau are idee de cum pot duce la capat un asemenea proiect, astept cu drag sfaturi si pareri :) . La mijloc sunt 2 probleme : fabricatia(sa fie safe si sa nu ma trezesc cu rulota lateral :)) ) si omologarea...

Exemple mai sunt pe net dar nu am gasit un how it's made corespunzator :P asa ca poate facem aici unul.


A... si pentru mai multe nebunii in genul am gasit un grup pe flickr doar cu "matching trailers" :D http://www.flickr.com/groups/matching-trailers/

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Trabant Matching Trailer
« Răspuns #1 : Iulie 25, 2011, 11:08:15 pm »
Daca ai observat, pe majoritatea remorcilor sau rulotelor, axa trebuie sa fie pe mijloc. DIn cate imi amintesc de pe clubul Rulotistilor, nu este voie ca pe carlig sa fie o greutate mai mare de 70 Kg. Trebuie facuta in asa fel distributia incat sa fie egala pe toata rulota. Asta sa nu depaseasca o anumita greutate. Cred ca cel mai indicat este sa te adresezi unui atelier agreat RAR care face caroserii sau recarosari auto  sau rulote. Si pe mine ma pasionat o vreme asta dar m-am lasat pagubas, nu in Romania, prea multa birocratie. Mult succes.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Trabant Matching Trailer
« Răspuns #2 : Iulie 25, 2011, 11:58:18 pm »
Hi Hi Hi ... utima poza e de belea ... i-a lasat usa ...  de debara  :dontknow: Alea doua (sobolan style) de sunt inainte mi se par HADE de-a dreptul ... CAHHH ...  :evil3:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline leo80

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 630
  • I ♥ TRABI
Răspuns: Trabant Matching Trailer
« Răspuns #3 : Iulie 26, 2011, 08:02:51 am »
va salut
am avut onoarea sa ma plimb cu "remorca Traby" la Odorhei ,se comporta extraordinar nu sare ,merge foarte frumos ....e facut super
remorca e a lui Bordas Imre din Odorhei ,el te poate ajuta   ,am vorbit si eu la fata locului si pe mine ma interesa una ...am intrebat cum si ce se poate ,dar cu actele e mai greu....mult mai greu ...munca se face dar de birocratie nu scapam ...NICIODATA ....no si investitia va fi pe masura ....
mult succes ....
cateva poze cu "bestia" ...e superba ...


"Bine ati venit in Romania ,va rog sa va reglati ceasurile inapoi cu 50 de ani "
Trabi(601S'69) & 1.1'90 & 601S'90 & 601S'85
VwGolf4'1.9TDI'2003
 Kawasaki Z750S 2006
0743176168