Autor Subiect: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte  (Citit de 19877 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ioio_24poio

  • mere rau!!!
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 103
am si eu o problema.....vreu sa iau un trabant da vanzatorul nu este trecut in acte...adevaratul proprietar este un batran care la vandut actualului vanzator..itp este valabil..nare asigurare....ce trebuie sa fac sal pot cumpara
« Ultima Modificare: Octombrie 18, 2010, 09:26:58 pm de victor »
mere rau!!!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #1 : Octombrie 18, 2010, 09:22:05 pm »
Trebuie sa faci contract de vanzare-cumparare cu proprietarul din acte si completezi fisa de inmatriculare. Cu contractul si fisa de inmatriculare, vanzatorul merge la Administratia financiara de care apartine si il scoate dupa rol. Acolo se stamplileaza si fisa de inmatriculare ca a radiat masina de la Administratie. Apoi, cu fisa de inmatriculare si contractul, mergi la circa financiara de care apartii si o bagi in evidenta. Programezi la RAR (faci si asigurarea). Apoi cu taxa de talon, taxa de inmatriculare, fisa de inmatriculare, contractul, identificarea RAR, verificarea ITP (la zi), mergi la politie.
Mai exista cazul in care poate fi un intermediar. Acela, trece la administratie pe numele lui, fara sa o inmatriculeze si la politie. Atunci va trebui sa faci o noua fisa de inmatriculare in care sa apara intermediarul (care va trebi sa obtina stampila de la fisc) si tu. In rest faci exact cum am zis ;)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #2 : Octombrie 18, 2010, 09:22:32 pm »
Cauta pe proprietarul din acte. SIngura rezolvare. Poti sa faci cu el direct contract vanzare - cumparare si de fata safie si actualul proprietar caruia ai dai banii pe masina. Cu vechiul proprietar o sa mai ai treaba. Va trebuie sa radiezi masina si sa-i dai un "cupon" de radiere cu care el sa justifice la Taxe si Impozite ca nu mai are masina. Deci fara proprietarul din acte, nu prea poti face mare lucru.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #3 : Octombrie 18, 2010, 09:24:27 pm »
Bine ca nu am scris o data cu Viorel =)))
el la 21:22 si 05 secunde si eu la 21:22 si 32 secunde =)))
Si nu e prima data cand o patesc cu Viorel =)) =)) bun asa

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #4 : Octombrie 18, 2010, 09:28:55 pm »
Va trebuie sa radiezi masina si sa-i dai un "cupon" de radiere cu care el sa justifice la Taxe si Impozite ca nu mai are masina.
Vanzatorul este cel care si-o scoate de la fisc. Masinile acum nu se mai radiaza, decat in cazul dezmembrarii sau daca este dusa la REMAT. Nu mai exista acel cupon din josul contractului de vanzare-cumparare ;)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #5 : Octombrie 18, 2010, 09:55:03 pm »
Nu mai exista acel cupon din josul contractului de vanzare-cumparare ;)

Nu stiam acest aspect. AM spus cum am facut eu. E bine de stiut. Mai multe "minti" e mai bine :D

Offline ioio_24poio

  • mere rau!!!
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #6 : Octombrie 18, 2010, 10:56:21 pm »
si daca are itp valabil mai trebuie sa trec pe la rar.....
si ami am o nelamurire...
eu sunt din mm si masina tg mures...masina o aduc pe roti....o o aduc in mm si apoi i spun proprietarului ca poate sa o radieze ...
din cate am inteles de pe la oamnei imi poate trimite prin fax ca a radiat masina si imi poate trimite prin fax ca a radiat masina si cu acel fax si celelalte acte pot sa merg sa o trec pe mine...corectatima daca gresesc..pt ca nu vreu sa fac ceva traznai si sa umblu de ici coloin tara


_________________________________________________
editat de Victor
Motiv: scrie corect, este ultimul avertisment.Urmatoarea
abatere va atrage dupa sine sanctiune.
_________________________________________________
« Ultima Modificare: Octombrie 18, 2010, 11:03:42 pm de victor »
mere rau!!!

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #7 : Octombrie 18, 2010, 11:07:46 pm »
TE RUGAM sa scrii CORECT gramatical ! tinem foarte mult la acest aspect . Multumim.
Asteptam si o prezentare a ta ... vad ca ai intrat "tare" in cumparari trabant.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #8 : Octombrie 18, 2010, 11:08:37 pm »
La RAR trebuie sa mergi (dupa ce ai semnat contractul de vanzare-cumparare) ca sa treci masina pe numele tau. Adica, acolo trebuie sa faci o autentificare RAR, iti citesc aia seriile de pe motor, caroserie si tablita de deasupra rezervorului si le compara cu cele din cartea masinii (si certificat). Apoi verifica ca masina sa corespunda cu "fisa tehnica" cu care a iesit acel model de masina din fabrica. Nu trebuie sa aiba improvizatii, alte marimi de cauciucuri, lipsuri (oglinzi etc) si masina sa arata cat mai bine si cat mai aproape de original.
Cu acea autentificare (care din cate stiu este valabila doar 2 saptamani) mergi la serviciul Inmatriculari unde impreuna cu contractul de vanzare cumparare, certificatul vechi si cartea masinii, ti se elibereaza un nou certificat pe numele tau si numerele de inmatriculare preferentiale sau la rand.

Autentificarea RAR nu e acelasi lucru cu Inspectia Tehnica Periodica.

Offline ioio_24poio

  • mere rau!!!
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #9 : Octombrie 18, 2010, 11:22:06 pm »
ms ms frate mai scos din belea....sper sa ma descurc...am luat numarul tau de telefon...daca e ceva o sa te sun de acolo si sa cer informati..sper sa nu te superi.... ;D
----------------
edit by admin: faci progrese ... doar o gresala. Nu e cazul sa il suni musai pe Victor ... noteza pe o foaie ce ti-a zis (citeste ce mai e scris si ... te astaptam cu trabant pe la noi ).  ;)
« Ultima Modificare: Octombrie 18, 2010, 11:38:10 pm de Gusteru »
mere rau!!!

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #10 : Octombrie 18, 2010, 11:54:36 pm »
   Certificatul de Autenticitate, emis de RAR (contra unei taxe deloc modeste, daca ma intrebati pe mine, avand in vedere volumul lor de munca/ masina!) cred ca scrie si mai sus, sau in alt topic, nu mai stiu, e valabil 30 de zile!

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #11 : Octombrie 19, 2010, 09:13:41 am »
pentru ca tocmai am inmatriculat barkasul, am trecut de curand prin toate fazele operatiunii. deci:
- faci contract de vanzare-cumparare cu proprietarul din acte
- completati o fisa de inmatriculare pe care, organul financiar aplica o stampila si o holograma   
  care atesta ca taxele sunt platite la zi pt autovehiculul respectiv
- de la vanzator (cel din acte) trebuie sa primesti asa: cartea de identitate, talonul (trebuie
  sa fie completata rubrica "Instrainat catre.... la data de..."), fisa de inmatriculare cu
  stampila de la financiar, 2 exemplare din contractul de v/c (rosu si verde) si evident, masina 
  cu restul de acareturi

ATAT.
dupa ce ai toate astea, nu mai ai nicio treaba cu vanzatorul
in termen de 30 de zile trebuie inscrisa la financiar la tine, altfel primesti amenda
intre timp, daca itp-ul este valabil, mergi la RAR pentru autentificare. hartia pe care o primesti de la ei are valabilitate 60 de zile. ( in Bucuresti de ex. operatiunea costa 102 lei)
platesti la CEC taxa de inmatriculare (52 lei) si contravaloarea talonului (32 lei)
cand mergi la politie sa inscrii masina, trebuie sa ai la tine urmatoarele:
- cerere de inmatriculare completata si semnata (formularul il gasesti de regula la diverse firme de acte din jurul sediului politiei unde se face inmatricularea sau il printezi de pe net aici vezi cum arata varianta pentru Buc. http://www.prefecturabucuresti.ro/formulare/cat_view/53-formulare/39-permise-i-inmatriculri-auto.html?start=10)
- cartea de identitate a masinii + copie xerox
- talonul masinii cu verificarea ITP valabila
- asigurare valabila + copie xerox
- fisa de inmatriculare cu vizele de la financiar (la vanzator si la tine)
- formularul de autenticitate de la RAR
- chitantele de la CEC pentru taxa de inmatriculare si de talon
- cartea de identitate (a ta) si copie xerox
- placutele de inmatriculare pe care trebuie sa le predai (intrucat se schimba judetul)
- mai trebuie platita de asemenea contravaloarea placutelor noi, in jur de 50 lei  (nu stiu unde se face la voi, in Buc. se plateste direct la ghiseul unde depui actele)

cam asta.
le depui frumos si astepti sa primesti noile acte si placute de inmatriculare. in Bucuresti dureaza cam 2 ore

 PS
o problema ar putea fi la RAR. daca masina arata prea jalnic sau are probleme mari (jocuri etc) la directie si frane, s-ar putea sa se gaseasca vreun inginer mai zelos care sa vrea sa ii faca o verificare, chiar daca ITP-ul este valabil
sfatul meu este sa o speli, sa arate frumos, sa umbli daca e cazul la directie si frane, sa functioneze cat de cat ok. in fond, este si interesul tau, nu?
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #12 : Octombrie 19, 2010, 10:21:43 am »
un raspuns complet. Multumesc Draku ca ai lamurit subiectul. Am sa las acest topic deschis pentru cei care se vor mai confrunta cu aceasi problema.

Offline ioio_24poio

  • mere rau!!!
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #13 : Octombrie 19, 2010, 12:20:36 pm »
draku ms ms mai ajutat fff mult..o sa revin cu masina poate pe saptamana viitoare multumesc mult pe detalii...sper sa nu mai am alte nelamuriri ::)
mere rau!!!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #14 : Octombrie 19, 2010, 06:02:29 pm »
Acum am vazut ca erau si aici pasii http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1229.0.html