Autor Subiect: Pași vânzare auto de pe firma pe persoana fizica  (Citit de 5959 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Myanmor

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 1
Pași vânzare auto de pe firma pe persoana fizica
« : Octombrie 31, 2013, 11:40:52 am »
Doresc sa știu care sunt pașii pentru vânzarea unui autoturism de pe persoana juridică pe persoana fizica. Ce documente trebuie sa furnizeze vanzatarul si ce documente trebuie sa obțină cumpărătorul? Ca si costuri aveți idee care sunt?
Multumesc

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Pași vânzare auto de pe firma pe persoana fizica
« Răspuns #1 : Octombrie 31, 2013, 12:11:36 pm »
Salutare Myanmor si bine ai venit pe la noi. Ti-am mutat topicul aici la sectiunea "Colt legislativ" unde daca ai fi citit sau cautat pe forum gaseai cateva informatii.
In general cam acesti pasi trebuie urmati http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1229.0.html

Costuri nu mai stiu exact, ca tarifele difera un pic si de la judet la judet si de la o masina la alta. De exemplu pentru un 601 trebuie platit  Timbrul de mediu (benzina): 167 EURO ( 753 RON )
plus celelalte taxe aferente, autentificare RAR (parca 90 lei era) taxa certificat (50ron) numere noi etc

Succes in achizitionarea masinii dorite si asteptam si topicurile de prezentare :) sa facem cunostinta

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Pași vânzare auto de pe firma pe persoana fizica
« Răspuns #2 : Octombrie 31, 2013, 12:46:28 pm »
In plus, fata de pasii clasici, la tranzactie se va face factura, in care se va trece nr. de identificare, culoarea si seria motorului. In rest, grija mare cu asa ceva deoarece majoritatea firmelor au datorii la administratie. Cel mai bine mergi impreuna la adm. financiara si acolo dupa ce confirma ca poate sa puna stampila de scoatere dupa rol pe fisa de inmatriculare, poti sa dai banutul.