Autor Subiect: PH 88 DDR - Ploiesti  (Citit de 59940 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
PH 88 DDR - Ploiesti
« : Ianuarie 13, 2012, 02:53:07 am »
Cum fratmiu mesterea la Wartburg (pe vremuri avea doar unu), aveam trei vecini cu  Trabi (unul il segmenta pe al lui o data pe vara, altul schimba simeringuri intr-una , celalalt nu stia ce sa ii  mai bricoleze iar eu cascam gura pe langa ei ) .Astea trei trabi au plecat demult din parcare dar de maine dimineata cand or face ochi   un icter tot mai pronuntat  :laughing7: va trozni unii vecini mai pestriti la matze ca am ocupat un loc cu altul " proaspat"facut in "88.A fost o chestie "de moment" ,de noroc ,am obtinut "creditarea" si de dimineata eram in tren spre Bacau.Dupa masa alergatura dupa acte , fa-i RCA, fugi la ITP (noroc ca au mers franele dupa un an de odihna) si la 8 seara pune-te si vezi daca incarca alternatorul--kuku.L-a verificat rapid "Wartburgistul" multumiri lui Dragos Dinulescu si Viorel Balmez, Gusteru care tot drumul Bacau Ploiesti a "monitorizat" cu harta in fata traseul.Am ajuns dar greu , avantajul ca fiind tarziu drumul a fost mai liber, trecut pe langa trei echipaje de politie s-au uitat la noi din mers dar ne-au lasat sa ne vedem de drum .Primul drum cu trabi experienta de genu "ce faci daca noaptea te lasa alternatorul?" norocul a fost ca am mers "in trena" masinii cu care a fost fratimiu

Sunt rupt dar voi adauga mai multe poz maine.Acum macar una facuta la ITP cand am luat in primire agregatul 2T  :icon_salut:


cam neclara dar inseamna mult pentru mine.


Sa vedem daca il pot strecura pe Traby pe langa taxa , daca nu "keep walking"


« Ultima Modificare: Februarie 03, 2012, 08:37:45 pm de Gusteru »
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline trabi

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 676
  • 601S deLuxe'90 - 601s '89, 1.1x '90
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #1 : Ianuarie 13, 2012, 07:58:20 am »
Sa-l stapanesti sanatos si sa ne vedem cu bine :icon_salut: Ma bucur ca am reusit sa ajut si eu cu ceva si trabiul a poposit la un pasionat :sign13: ;) :sunny: :icon_salut:
Telefon personal 0721807206                                     Primul traby condus a fost cu nr. 1-DJ-5750          Participare intalniri Zwickau: 2011, 2013(+ Paris),2015,2017

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #2 : Ianuarie 13, 2012, 11:07:35 am »
stiam de miscarea asta cu Bacaul. Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km cu ea,

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #3 : Ianuarie 13, 2012, 11:13:14 am »
bravo ! sa o stapanesti sanatos si fara evenimente rutiere..
Revin eu...lasa mesaj

Offline akrompaczki

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 256
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #4 : Ianuarie 13, 2012, 11:48:47 am »
sa ai noroc la el
0746305184

Offline otty92HD03WPC

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 636
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #5 : Ianuarie 13, 2012, 01:58:11 pm »
Mult fum cu el !
Attila

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #6 : Ianuarie 13, 2012, 05:19:36 pm »
Multumesc mult de tot pentru urari! Ma bucur mult ca am reusit cu mult chin sa ma alatur comunitatii de trabanturi din RO!
Azi am stat aproape toata ziua sa-i fac identificare,si abia luni intru in posesia certificatului de autenticitate (ca azi don'shoara casierita a avut program de gravide) :BangHead:  si maine trebuie sa-mi soseasca si fisa de inmatriculare plus fiscal de la Petrica!
Luni trag de "bunica" de la financiar sa-mi ia in evidenta bijuteria bineinteles la cea mai mare urgenta;platesc taxa talon si ce-or mai vrea nenorocitii astia si sper sa reusesc sa bag dosarul fara taxa de poluare'! offff... :sad3:
Multumesc si pe aceasta cale lui Gusteru',Viorel,Dinulescu si celorlalti pe care i-am stresat cu telefoanele aseara!
Dupa ce linistesc actele, trebuie reparata incarcarea neaparat la el,verificat frana rotii spate dreapta (ca trage stanga cand pun frana "mai violent"), si bibilit pe ici si colo!
Iata cateva imagini calde,phone quality, de astazi! :wav:



p.s. Gustere acum ti-ai facut-o cu mana ta! nu ai ce sa-mi mai faci, trebuie sa ma inveti!  :occasion14:
p.s.2 RIW-ul e tot al meu!  :walk:
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline Lehel

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 762
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #7 : Ianuarie 13, 2012, 05:30:59 pm »
Felicitari pentru amandoua!
Astept sa mai faci cate ceva la masinuta!
P.s sa pui muuulte multe poze  :icon_salut:
Pasiunea nu cunoaste limite.
0740-806452

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #8 : Ianuarie 13, 2012, 05:56:02 pm »
puuun! acum stau cu morcovu', cu taxa asta! ca nu am pesos sa o platesc si nici sa las treaba incurcata tocmai la Bacau nu vreau!  :sad3: de ce intra asa repede in vigoare legea asta, si altele zac luni de zile pana sa se miste ceva! mama ei de viata!  :protest:
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline Lehel

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 762
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #9 : Ianuarie 13, 2012, 06:07:39 pm »
Pai sa speram ca inca scapi printre ultimii..
Misca-te cu talent :blob7:
Pasiunea nu cunoaste limite.
0740-806452

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #10 : Ianuarie 13, 2012, 06:09:24 pm »
Sa-l stapanesti sanatos! Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta mai mult cu alternatorul :icon_scratch: Ai ajuns cu bine?
Acum, cu taxa asta. Sfatul meu, in cazul in care intra taxa in vigoare. Mergi la administratia financiara si baga masinuta la impozit pe numele tau. Apoi incepe sa strangi banii pentru taxa. Poti circula cu ea fara probleme deocamdata, daca ai ITP valabil si asigurare. Inca nu este corelata relatia intre fisc si politie. Daca te intreaba cineva (desi nu are cine si de ce), spui ca inca nu ai inmatriculat masina deoarece mai ai de reparat. Important este sa fie bagata la fisc, deoarece platesti amenda, daca nu o bagi pe rol in 30 de zile. Restul, poezie si ne mai auzim, daca se schimba ceva ;) Dupa legea actuala, nu ai un termen fix sa o inmatriculezi si la politie, dupa ce ai cumparat masina  :P

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #11 : Ianuarie 13, 2012, 06:44:13 pm »
Na' ... am mai nasit un traby  :blob5:  :occasion14: Cuvantul acestei cumparari a fost VITEZA : aflat,sunat,confirmat,tren,strans de mana, ITP,asigurare,robineta,bruuum bruuum (fu...i nu merge ok incarcarea  :confused1: ) ,hai la Ploiesti.
Omule, sunt fericit ca esti fericit !  :wav: Baga mare  :blob5:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #12 : Ianuarie 13, 2012, 07:45:37 pm »
frumusica foc masinuta...si cu acoperisul verde e super...sa o stapanesti sanatos...din cate stiu taxa a intrat de astazi. RIW-ul e identica cu prima mea masina...inclusiv culoarea...numai ca era break....Numai bine si sa te bucuri de amandoua

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #13 : Ianuarie 13, 2012, 08:00:40 pm »
Hai ca unde este pasiune, se rezolva orice :glasses9: In cel mai rau caz, daca se coreleaza fiscul cu politia, o inmatriculezi pe Bulgaria, pana strangi bani de taxa, sau devine de epoca :laughing7: In 2020, mergem toti, care mai ramanem, la FIVA si sigur rezolvam. Chiar in urmatorii ani, nu ar fi rau sa-i contactam. Sa stie ca existam :P

Offline akrompaczki

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 256
Re: Mi-am luat si eu Trabant
« Răspuns #14 : Ianuarie 13, 2012, 08:25:47 pm »
cand devine trabantul de epoca?cati ani trebuie sa aiba?
0746305184