Autor Subiect: DB 01 JWS  (Citit de 33282 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #15 : Aprilie 28, 2014, 09:53:24 pm »
Mersi! Si intre timp a venit iarasi barza, mai avem o fetita.. Adriana Stefania.. Cea din poze e Ana-Maria, in vara face 5 ani si trebuie sa ma "pregatesc" pentru un Trabant rosu, ca asa vrea domnisoara cand o sa fie mare..
Vodafone 0723454235

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #16 : Aprilie 28, 2014, 10:11:34 pm »
Sa va traiasca si sa fie sanatoasa noul membru
Spor la executarea comenzii, rosu :D

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #17 : Aprilie 28, 2014, 10:27:16 pm »
Ehe.. mai e pana atunci.. Deocamdata mai am un picut de munca la al de acasa.. Ca a trecut si el printr-o renovare de Paste..
Dupa mai bine de 10 ani a necesitat si el putina sudura pe ici pe colea la podea si ne-am pus o culoare mai albastra.. Poze de la reparatii nu am, ca am cam fost tot pe fuga, cand cu nevasta-mea la nascut, cand la atelierul unui vecin care m-a ajutat cu operatia estetica a trabantului.. Poate de 1 mai iese pe drum  :walk: .
Vodafone 0723454235

Offline traby_mm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 138
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #18 : Aprilie 28, 2014, 10:53:30 pm »
Felicitări! Să vă trăiască puișorul și să crească mare și sănătos!
Succese la renovare și proiecte ”roșii” :)
nr. mobil: 0745156901- Bogdan

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #19 : Aprilie 29, 2014, 09:59:42 am »
Felicitari! Sa va traiasca! :)

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #20 : Aprilie 29, 2014, 12:59:18 pm »
Multumiri..
Si cam asa arata rechinul iarna asta care a trecut..

..ce sa-i fac, daca n-are si el o casuta.. :sad10: poate iarna care vine primeste si el macar un acoperis..
Vodafone 0723454235

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #21 : Aprilie 29, 2014, 01:12:22 pm »
Si cand a venit primavara, am zis ca trebuie sa-l mai bagam un pic in seama si pe trabi. Stiam ca am ceva gaurele in podea de la infiltratiile de apa, asa ca am procedat la demontare scaune, bancheta si ce mai era prinauntru.. M-am apucat de frecat vopseaua veche si rugina pe unde era si am mai gasit cateva gaurele prin portbagaj dreapta spate, pe la scoica rotii de rezerva, pe la podea pasageri spate..
(fi-mea, cand demontam interiorul.. ma intreba de ce stric trabantul.. :o)

Adevarul e ca in 10 ani de cand il am, nu i-am facut nimic legat de tinichigerie..
Asa ca m-am apucat de cautat mesteri, gand sa-l termin pana la ITP in mai..
Vodafone 0723454235

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #22 : Aprilie 29, 2014, 01:51:44 pm »
Am gasit un vecin care are un atelier de reparat in general dacii (face tinichigerie, mecanica, vopsitorie) si la care am mai apelat cu un tico.. Prima data cand i-am spus ca am ceva de sudat la trabant a fost  :o "n-am mai facut asa ceva, tata a reparat un motor acu ceva ani buni unui vecin). Pana la urma, dupa ce a terminat ce avea programat, am inceput marea repareala.. Am pierdut o saptamana aproape la taiat, inlocuit, peticit, cautat locuri cu problema (el mai lucrand si la alte masini intre timp, care aveau mici "ciubucuri"). Toti care au venit in atelierul lui, au ramas surprinsi ce constructie are trabantul, ca e destul de bun pentru varsta lui, unii erau contrariati de ce mai investesc timp si bani in el.. Oricum nu a fost desfacut complet, am lasat motorul si cutia pe masina, in zona aia pe dedesubt nefiind nevoie de lucru. Am gasit conducta de frana spre spate cu un por care dadea lichidul afara, am inlocuit-o cu una de cupru, tamponul de la motor avea o fisura destul de mare si a necesitat inlocuire..

A urmat curatarea, degresarea, grund, antifon, pe dedesubt i-am mai dat si unstrat de vopsea de "gard", sa tina, si a urmat "imbacsirea" cu vaselina a intregii podele, care va fi "intarita" cu praf pe un drum de tara cand n=or mai fi ploi..

Dupa care am zis ca trebuie si o vopsea pe afara, ca cea veche era destul de matuita si zgariata. tot eram si eu liber (in vacanta de somaj si ideea era ca poate mai tarziu nu mai erau disponibili banuti), asa ca rechinul s-a ales si cu culoare..
La sfarsit a iesit , care le-a placut tuturor celor care au mai venit pe la mester, chiar unul a ramas cu gandul ca vrea si el unul.
Am mai intalnit o problemuta, la inlocuirea lichidului de frana (a trebuit sa schimb si furtunele de la vasul de lichid, ca avea unul o fisura mica si pierdea), pompa de frana a necesitat inlocuire de garnituri, pe care a trebuit sa le aduc de la Bucuresti, mersi madam Voicu), in Targoviste nemaifiind magazinul de piese de la Arta Populara pe care il stiam, dl Iliescu reprofilandu-se pe piese de masini mai noi.
Si asa am adus un Trabant inoit de Paste acasa. :hello2:
Vodafone 0723454235

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #23 : Aprilie 29, 2014, 02:43:12 pm »
A iesit frumos rechinasul si ii sade bine in noua hainuta. Sper sa il termin si pe al meu vara asta, ca e musai si la mine o vopseala

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #24 : Aprilie 29, 2014, 03:53:43 pm »
Acum astept o ploaie, ca trebuie sa verific daca mai am infiltrari de apa pe la chedere la parbriz si luneta.. Am folosit neste mastic Sika 11FC negru care s-a lipit destul de bine, insa apa va spune rezultatul final.. :sleepy2:
A.. si am uitat sa spun ca mi-am bagat-o in fiecare gaura din caroserie (vaselina care mi-a ramas de la exteriorul podelei, sper ca e mai buna ca uleiul)..
Vodafone 0723454235

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #25 : Aprilie 29, 2014, 03:59:27 pm »
Da drumu la gauri, pune ulei amestecat cu vaselina,astupa gaurile, plimba-te cu masina ca sa intre uleiul peste tot, apoi scoate dopurile. Incinta inchisa fara ca sa circule aerul, va face condens apoi apa

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #26 : Aprilie 29, 2014, 04:22:15 pm »
Pai vaselina am bagat-o pe deasupra, prin masina.. in timp se va distribui ea pe unde trebuie, cred.. Oricum voi repeta operatiunea cu ulei si vaselina dupa un timp.. :icon_thumright:
Vodafone 0723454235

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #27 : Mai 04, 2014, 10:43:51 pm »
La testul cu ploaia, masticul pus la chederul parbrizului si lunetei si-a facut treaba..
Dar dimineata am gasit destula apa inauntru (adevarul ca a plouat destul de tare aseara), mochetele ude in dreptul usilor..  :icon_scratch: Dupa vopsire am pus tot chederele vechi (s-or mai gasi noi?), doar prin fixarea pe buza metalica a cadrului usilor, fara a mai pune vre-un adeziv, ceva..
Ce solutie imi recomandati? :help:
Vodafone 0723454235

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #28 : Mai 04, 2014, 10:58:55 pm »
chedere noi si moi ,sau sh ,dar moi si bune ,de la masini cu doua usi cu colturi rotunde
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: DB 01 JWS
« Răspuns #29 : Mai 05, 2014, 12:17:48 am »
Merge pentru usi, cheder de dacie, este foarte moale si camera cu aee se muleaza foarte bine. Cat e nou chederul merge si fara silicon, trebuie doar sa fie taiat la lungimea corecta si sa stea fix, insa in timp va trebui sa pui si silicon