Autor Subiect: ajutor alternator  (Citit de 2880 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline akrompaczki

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 256
ajutor alternator
« : Ianuarie 04, 2013, 04:48:47 pm »
vreau sa pun un alternator de suzuki pe trb.si am nevoie de ajutor cu legarea firelor.are borna de +pt firul gros si inca 2 fire pe alternator,unde trebuie legate?si m-ar interesa si cum se leaga turometrul,s-a mai discutat,dar nu am gasit nimic concret pt nici una din problemele mele .in legatura cu turometrul,nu stiu cum sa fac cu impulsul de pe bobina ,pe care dintre cele 2?
0746305184

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: ajutor alternator
« Răspuns #1 : Ianuarie 04, 2013, 04:52:55 pm »
daca e turometru pentru 4 timpi,, nu prea ai cum sa il legi, uite aici topicul cu discutie despre legare turometru http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,749.0.html
Cat despre alternator, stiu sigur ca s-a discutat (chiar destul de recent- 1 luna) despre un alternator ce nu era de trabant dar se voia legat la traby. Stai sa caut si iti raspund, intre timp poate stie cineva
« Ultima Modificare: Martie 14, 2013, 08:43:36 pm de victor »

Offline akrompaczki

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 256
Re: ajutor alternator
« Răspuns #2 : Ianuarie 04, 2013, 05:32:28 pm »
ms victor,topicul ala despre turometru l-am citit si eu ,dar din pacate nu ma prea ajuta,la mine tot ce tine de partea electrica e mai complicat,nu prea ma descurc,de aceea ma interesa pe care borna de la bobina sa leg impulsul de la turometru si daca e pe o singura bobina sau pe 2 .
0746305184

Offline nylon

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: ajutor alternator
« Răspuns #3 : Ianuarie 04, 2013, 08:21:02 pm »
Tahometru 4T este conectat la două bobine, fiecare bobină, dar în Diodă. (Thanks to google Translate)  ;)

Offline akrompaczki

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 256
Re: ajutor alternator
« Răspuns #4 : Ianuarie 14, 2013, 11:18:35 pm »
alternatorul e montat si functioneaza perfect.si am scapat de releul de incarcare de dacie de pe masina .e destul de mult de munca ,dar merita efortul,o sa pun si poze,poate mai ajuta pe cineva.
0746305184

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: ajutor alternator
« Răspuns #5 : Martie 11, 2013, 03:34:01 pm »
alternatorul e montat si functioneaza perfect.si am scapat de releul de incarcare de dacie de pe masina .e destul de mult de munca ,dar merita efortul,o sa pun si poze,poate mai ajuta pe cineva.
mai pui pozele? eu sunt curios ce adaptare ai reusit sa faci...
Andrei