Autor Subiect: Trabant GTI Evo II Racing  (Citit de 3059 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline baxy

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 68
Trabant GTI Evo II Racing
« : Septembrie 20, 2015, 09:07:27 am »
Dupa cum se poate vedea si in titlu este vorba despre  Trabantul GTI  a lui Nello.
De o vreme m-am hotarit sa construiesc o masina clasica pt competitie auto , mai exact pt VTM.Dupa mai multe consultari cu bunul meu prieten Hunor ,  alegerea a fost un trabant pe care am gasit pe internet undeva langa Debretin (Ungaria). Nu am gasit modalitate pt transport care sa fie ieftin iar din cauza aceasta stateam asteptam un moment cand pica un transport ieftin.Asa a trecut aproximativ 2 saptamini. Iar acum apare miracolul secolului !  Ma suna Nelu Muntean, Nello  si i-mi spune la telefon ca asa sa gandit ca de ziua mea i-mi da Trabantul lui GTI !!! :occasion13: Sincer am ramas blocat, din mai mute motive.   1.  eu chiar stiu cati bani sa investit in trabant
                                                                                                                                      2. avea oferte pe el (deci putea sa vanda pe bani)
                                                                                                                                      3. stia ca sunt in capatul celalalt  a planetei
Dar Nello nu are frontiere. Doneaza ,da in cadou si ajuta pe toata lumea cand este nevoie.
Peste 2-3 saptamini Trabantul era in curte la mine. Sincer, de mult nu eram asa bucuros. Era o masina clasica cu motor puternic cu Rool bar in el si era al meu. Nici macar cheltuiala pt transport nu a acceptat '' suedezul''
Asa ca, cu putini peste 40 de ani ma apuc sa fac o masina de competitie. Momentan pe un alt proiect de a lui Nello lucrez si doar dupa ce termin ma apuc de Trabant dar nu ma pot abtine sa nu cumpar cateva cadouri mici masini.Am cumparat scaun sport Sparco , centura Sparco,Volan OMP toate cu omologare pt comprtitie ,frana mana hidraulic ... Iar Hunor lucreaza la suspensia reglabila spate pe care el a comandat.
Nici 2 propoziti nu am reusit sa scrui despre lucrurile pe care am facut findca Nello intra pe scena cu forta !
Suna telefonul , pana aici nimic neobisnuit dat in telefon o voce cunoscuta i-mi spune ca pt masina de concurs el ma ajuta cu un motor mai puternic decat cel actual. Da , era Nello si motorul este un GTi 16v  KR  de 140 cp, care in mai ptin de 24 ore a fost adus acasa la mine chiar de Nello.
Nu am cuvinte . Multumesc Nello !!!    :wav:


The Old Car it's Good Car.
classiccarclub.ro

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Trabant GTI Evo II Racing
« Răspuns #1 : Septembrie 21, 2015, 08:50:29 am »
Nelo, cei ce il cunosc pe Nelo stiu ca nu prea poate fi descris in putine cuvinte. Eu il cunosc (on-line) si il urmaresc (tot acolo) iar din cand in cand mai schimbam cate o vorba. Nu avem ce sa mai spunem in plus despre persoana lui, jos palaria si..atat

Revenind la masina, suuuuper tare, ma bucur enorm ca te=ai apucat de asa ceva. Acum ceva ani in urma, am vrut sa ma bag si eu in VTM dar conditia era sa ma transfer cu facultatea la Brasov. Nu a reusit transferul asa ca a cazut si intelegerea cu persoana ce ma sponsoriza. Mi-ar fi placut taare mult sa fiu mai aproape de tine acum, mai dadeam o fuga la garaj, mai ajutam la strans un surub etc, numai sa vad masina aia ruland pe coasta.
Eu zic sa ai spor si sa reusesti sa uimesti multa lume cu masina. De abia astept detalii, daca eu nu am facut, macar sa vad in alta parte