Autor Subiect: ambielaj  (Citit de 5741 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline brainewasht

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
    • Trabantul meu
ambielaj
« : Noiembrie 21, 2009, 11:09:44 pm »
Cine poate sa imi explice care este diferenta intre un ambielaj Hycomat si una clasica de 601???
Pentru ca am un motor de la un Trabi hycomat si vreau sa vad daca are joc si daca nu are sa o pun pe amea.
Va intreb pentru ca am vazut ca se vinde separat: http://www.ldm-tuning.de/en/trabant_601/spare_parts/engine/
Sper sa-mi ilumineze cineva mintea :)
TALKING TRABI - CJ 08 KEZ - 0724699080

Offline AlexTrabi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Răspuns: ambielaj
« Răspuns #1 : Noiembrie 22, 2009, 12:25:30 am »
daca ai fi citit acolo in engleza scrie clar...hycomat gearbox.....deci nu ambielajul este hycomat ci cutia de viteze....ca eu nu am auzit de asa ceva...si nu exista asa ceva....auzi ambilaj hycomat....

poate intrebare ta este ce e aia o cutie de viteze de trabi hycomat....aia da pot sa-ti explic...

...din cate stiu este cutia de viteze constriuta pentru cu cei cu dezabilitati locomotorii...si are ambreiajul la mana (in schimbatorul de viteze sau langa...nush sigur)...stiu chestia asta pt ca l-am ajutat o data pe un mosilica sa-si repare trabiul in strada...si mi-a zis in doua cuvinte cum sta treaba...

- asa arata o cutie de viteze hycomat-a: https://www.reich-tuning.de/shop/images/et/ifa/trab/601/getriebeteile/t00000700.jpg

- si asta explica wikipedia despre hycomat...http://de.wikipedia.org/wiki/Hycomat ...daca stii germana mai bine...daca nu...foloseste google translate ;D

acum...de ce trec aia preturi diferite si garantii diferite la alea doua nu stiu...poate ca sa jegmaneasca lumea care nu se pricepe...

dar iti zic...NU CRED ca exista motor hycomat...ti-am zis cutie de viteza da...plus ca am gasit si pe la noi unii care fac hycomat si pt alte masini, cum ar fi VW POLO...

TRABANTUL NU ESTE O MASINA MICA, ESTE O JUCARIE MARE

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: ambielaj
« Răspuns #2 : Noiembrie 22, 2009, 12:35:04 am »
din cate stiu si cunosc..(nu's as in motoare de trabi)
nu exista diferente intre un motor, in cazul nostru ambielaj de trabi normal fata de unul hycomat...
dupa cum spunea alex, da...la cutie exista...nu stiu sa explic..e o pompa hidraulica cu o manetuta care  trage impinge tra la la..cine stie sa explice..
dar..despre motor..pot sa zic din cate stiu ca 100% nu sunt diferente intre ele
« Ultima Modificare: Noiembrie 22, 2009, 12:46:47 am de victor »

Offline AlexTrabi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Răspuns: ambielaj
« Răspuns #3 : Noiembrie 22, 2009, 12:40:03 am »
da...corect...cine stie sa explice sa explica sa intelegem....

da...victor este cu o pompita electro-hidraulica...care impinge discul de ambreiaj....tra la la....ca nush cum fuctioneaza...;D


TRABANTUL NU ESTE O MASINA MICA, ESTE O JUCARIE MARE

Offline brainewasht

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
    • Trabantul meu
Răspuns: ambielaj
« Răspuns #4 : Noiembrie 22, 2009, 12:57:08 am »
alex :
 nu stiu unde ai zis tu ca este vorba de de cutie de viteza
si este una clasica care e in prima poza cu 360 euro si dupa aia vine una tuning si hycomatul care ii 400 si ceva, si toate is crankshaft-uri (arbore cotit dupa google translate), da intradevar scrie gearbox dar zice pentru gearbox. nu?









« Ultima Modificare: Noiembrie 22, 2009, 01:04:59 am de brainewasht »
TALKING TRABI - CJ 08 KEZ - 0724699080

Offline AlexTrabi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Răspuns: ambielaj
« Răspuns #5 : Noiembrie 22, 2009, 10:36:35 am »
ba esti culmea...rau de tot...ce inseamna: crankshaft for all Trabant 601 with hycomat gearbox (daca nu stii, asta inseamna ambilaj pt toate trabanturile 601 CU cutie de viteze hycomat)...de acolo am scos eu asta....cititi inaite de a posta....

deci acel ambilaj (dupa cum spun ei) si foloseste cu o cutie hycomat-a....si daca ai mai citit la delatii...piesa 605 (care este fusta sau contragreutatea...(nu stiu daca se cheama asa))....are 24 respectiv 9 luni garantie...

asta nu are nici un sens avand in vedere ca un ambilaj de trabi este acelasi, CUTIA DE VITEZA POATE DIFERII...

poate ei se refera la tipul ambielajului...adica dupa cum porbabil ca stii ambilajele de trabi s-au fabricat in 2 modele...unul cu bile si altul cu role (daca nu ma insel)...si multi ii ziceau la ambilajul mai vechi ca este de 6v...cea ce nu are nici o legatura cu tensiunea...dar a intrat in vorbirea curenta ca 6v....pentru ca era pe trabiuri cu instatia electrica de 6v....si la asta poate se refera si ei...ca poate ambilajul ala era si pe masinile cu hycomat....

deci inca o data...NU EXISTA AMBIELAJ HYCOMAT.....si nici nu va exista...
« Ultima Modificare: Noiembrie 22, 2009, 10:40:26 am de AlexTrabi »

TRABANTUL NU ESTE O MASINA MICA, ESTE O JUCARIE MARE

Offline brainewasht

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
    • Trabantul meu
Răspuns: ambielaj
« Răspuns #6 : Noiembrie 22, 2009, 11:28:48 am »

poate ei se refera la tipul ambielajului...adica dupa cum porbabil ca stii ambilajele de trabi s-au fabricat in 2 modele...unul cu bile si altul cu role (daca nu ma insel)...si multi ii ziceau la ambilajul mai vechi ca este de 6v...cea ce nu are nici o legatura cu tensiunea...dar a intrat in vorbirea curenta ca 6v....pentru ca era pe trabiuri cu instatia electrica de 6v....si la asta poate se refera si ei...ca poate ambilajul ala era si pe masinile cu hycomat....



De asta nu am stiut pana acuma.
Concluzie: Deci exista doua tipuri de ambielaje, dar se poate pune oricare, si cel de la trab de 6v era folosita cu cutie de hycomat.De asta se face o oarecare diferenta.
Singura chestie ce nu inteleg e ca dece incepi cu "daca ai fi citit" , " ba esti culmea " cand defapt am ajuns la acelas chestie amandoi. Singura diferenta a fost ca eu lam numit ambielaj hycomat si nu ambielaj pentru cutie de viteza hyco in primul textbox. Sper sa nu ne certam din cauza asta ca aia ar fi "culmea".
 Mersi pentru informatii
TALKING TRABI - CJ 08 KEZ - 0724699080

Offline Ionel GR 02 XPN

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 144
  • Trabantul este viata mea
Răspuns: ambielaj
« Răspuns #7 : Noiembrie 22, 2009, 07:30:57 pm »
Exista ambielaj pentru cutie hycomat asa ca nu va mai certati atata,este facut asa deoarece prin axul cutiei care face legatura cu motorul se gaseste un canal ce traverseaza cutia pana la pompa hycomat,iar prin acest canal trece o tija ce face legatura intre motor(ambielaj)si pompa. ;), in concluzie poti sa folosesti fara probleme ambielajul sau motorul pe cutia ta care nu este hycomat
« Ultima Modificare: Noiembrie 22, 2009, 07:33:13 pm de Ionel GR 02 XPN »

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: ambielaj
« Răspuns #8 : Noiembrie 22, 2009, 09:54:46 pm »
Da . Diferenta intre cele 2 ambeleje e faptul ca cel hycomat are un orificiu de-a lungul axului central. ATATA.

PS ionel te rog nu mai scrie cu negru. se citeste foarte greu. Merci
« Ultima Modificare: Noiembrie 22, 2009, 09:56:17 pm de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: ambielaj
« Răspuns #9 : Noiembrie 22, 2009, 10:49:39 pm »
Am mutat subiectul la sectiunea potrivita. VA ROG sa FITI ATENTI la postare - categoria. Multumesc
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline brainewasht

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
    • Trabantul meu
Răspuns: ambielaj
« Răspuns #10 : Noiembrie 24, 2009, 12:04:31 am »
multumesc lui Gusteru si Ionel :)
TALKING TRABI - CJ 08 KEZ - 0724699080