Autor Subiect: Lada 1500  (Citit de 11853 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline knx

• Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 64
    • www.clublada.ro
Lada 1500
« : Februarie 02, 2011, 10:16:30 pm »
In acest topic o sa va prezint noua mea achizitie, o Lada 1500 (a doua de fapt) indigo, ce urmeaza sa intre in posesia mea in curand (sper:D), 2-B-7660.

Si o poza cu ce mi-am murdarit azi mainile :D

O sa fie completat :D

Offline victor

• Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 8 432
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #1 : Februarie 02, 2011, 10:19:34 pm »
Faina masinuta, iar culoare e una speciala, cel putin nu am mai vazut pana acum. Na , ce sa zic...sa de-a Domnul sa o iei in primire si pe buletinul tau ;))

p.s. incearca sa incarci pozele cu www.imagebam.com pentru ca ei au viata nelimitata in a "tine" pozele gazduite. Ce folosesti tu nu stiu cat timp o sa tina si nu de alta, dar sa nu ramana postul tau in aer cand vor disparea pozele. Pe acest forum noi folosim www.imagebam.com

Offline pater rafail

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 2 347
  • 0760 601 838
« Răspuns #2 : Februarie 02, 2011, 10:28:14 pm »
   O lada d-asta, exact model si culoare, avea un vecin dintr-un bloc lateral, unde am stat pana sa ma mut in petre iepirescu. Tin minte ca zilnic treceam pe laga ea la scoala si balosam... E foarte frumoasa, ca design (mie imi plac patratoasele) e zdravana (ca orice Lada), bine inchegata (usi, capote, etc). iar a ta, asta, din poze, arata splendid! E impecabila din toate partile! A fost foarte bine pastrata, de cineva pasionat (sau care a mai avut alta de mers) si se cunoaste! Multa bafta in obtinerea ea si in acte si sa te vedem pe drumuri cat de curand!
   p.s. la momentul inmatricularii, daca ai putea mentiona aci pasii exact in reimatricularea ei (ma refer la faptul ca are numere, deci si talon, tip vechi, dinainte de '90), ar fi super! Multumesc anticipat si inca o data spor si bafta in achizitionare! Ti-as zice si mult fum, da' nu e cazul!  ;D

Offline knx

• Trabantist Junior
  • **
    • www.clublada.ro
« Răspuns #3 : Februarie 02, 2011, 10:37:55 pm »
Victor,
am inteles, o sa incerc imagebam-ul :D
Pater Rafail,
multumesc pentru urari. Perfecta nu e (ar fi culmea, pentru o masina de 30+ ani), dar e in stare foarte foarte buna.

Pasii pentru a-l reinmatricula,  (in cazul meu) sunt urmatorii:
-Masina trebuie sa aiba neaparat talon tip vechi (civ nu exista pe vremea aceea; in cazul in care are actele pierdute, inmatricularea se poatea face doar prin instanta)
-pentru ca propietarul din acte e decedat, trebuie sa ia loc succesiunea (daca e cazul), si de la mostenitori trebuie obtinuta procura, prin care te imputernicesc sa faci ce vrei cu masina, si sa-i reprezinti legal la autoritati.
-Contract v/c intre mostenitor/cumparator, certificat fiscal (act ceea ce dovedeste ca impozitul e la zi)
-Se scoate un set de nr rosii
-Trebuie mers la RAR (in unele cazuri cu programare), pentru IDENIFICARE si ITP (itp-ul se face la rar, nu exista alternativa, cica legislatia asa prevede)
-CIVul se va completa de catre RAR

Ps: pentru cei curiosi, motorul din poza e de 1600 cm (din fabrica, motorizare ce s-a pus si pe Niva), cu 2 carburatoare Weber DCOE 40  :happy3:

Offline Gusteru

• TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 7 353
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
« Răspuns #4 : Februarie 03, 2011, 09:30:41 am »
Pfuiii ce FRUMUSATZAAAA  :icon_smurfin: :icon_smurfin: :icon_smurfin:
Sa o stapanesti sanatos muuuulti ani si kilometri  :laughing7: :icon_salut: :laughing7: :icon_salut:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline alex giani

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 3 650
« Răspuns #5 : Februarie 03, 2011, 10:24:48 am »
Mama ce interior frumos e piele rosie? Sau inlocuitor ,ce bine arata negru cu rosu si insertii cromate, sa o stapanesti sanatos,acum sunt curios cum o inmatriculezi pentru ca vad ca are numere vechi.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline gabi trabi

• Trabantist Veteran
  • Mesaje postate: 1 227
  • Das auto
« Răspuns #6 : Februarie 03, 2011, 10:44:23 am »
Felicitari pentru achizitie , foarte frumoasa  :icon_salut:
@knx , Pozele nu sunt facute pe strada Zambilelor  ;D?
Das  auto

0733825596

Offline pater rafail

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 2 347
  • 0760 601 838
« Răspuns #7 : Februarie 03, 2011, 11:04:16 am »
   Pai n-ai citit mai sus procedura de inmatriculare???  :BangHead: Se face!  ;)
   p.s. sa-mi raspunzi si mie la pm, te rog, "knx"!

Offline alex giani

• Trabantist PROFI
« Răspuns #8 : Februarie 03, 2011, 12:27:05 pm »
SCZ ,nu am apucat sunt pe fuga ,de acum incolo am sa citesc inainte sa . :)
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

Offline TRABANTUS1972

• Trabantist Senior
  • Mesaje postate: 416
« Răspuns #9 : Februarie 03, 2011, 12:41:11 pm »
Superba masinuta, succes in ce ti-ai propus cu ea!! :icon_thumleft:

La piese pentru frati si surori e un topic in care gasesti nr.de telefon ale unor basarabeni care aduc piese bune, originale pentru orice tip de Lada!! :hello2:

Offline knx

• Trabantist Junior
  • **
    • www.clublada.ro
« Răspuns #10 : Februarie 03, 2011, 08:32:08 pm »
Multumesc multumesc :D
Sa vad prima data cum ajunge la Cluj (100% pe rotile ei), si dupa aia o sa-i trag ceva poze. Ma bucur ca va place :D
Legat de masinuta, ea nu va sta "stock" multa vreme, imi place tuningul (facut cu bun-gust), cel mai probabil va primi motor de 1600 comprimat cu axa mare, jenti, suspensie mai tare, ceva scaune mai de domne ajuta. Desigur la exterior va ramane exact cum a iesit din fabrica :D

Offline TRABANTUS1972

• Trabantist Senior
  • Mesaje postate: 416
« Răspuns #11 : Februarie 04, 2011, 07:08:07 am »
Pacat :crybaby2:... :BangHead: Mie imi place la nebunie asa cum e, dar adaca tu iti doresti altfel iti urez succes, bani, rabdare si inspiratie ca sa devina in final masinuta visurilor tale!!! :icon_thumleft: :icon_thumleft:

Cand o sa scoti scaunele trece-ma primul pe lista pentru cumpararea lor!! Nu se stie cand imi va rasari iar o Lada in poarta... :occasion1:

Offline knx

• Trabantist Junior
  • **
    • www.clublada.ro
« Răspuns #12 : Februarie 04, 2011, 01:32:02 pm »
Eh, sa nu va ganditi la ceva extrem, eu doresc sa fac ceva de bun gust, asa ca ma voi baga doar la partea mecanica  :D
Ok ;) o sa vad cand ma voi baga tare pe ea :D

Offline knx

• Trabantist Junior
  • **
    • www.clublada.ro
« Răspuns #13 : Februarie 05, 2011, 09:56:26 pm »
Iata de aici m-am infectat cu acest virus :D

Offline alex giani

• Trabantist PROFI
« Răspuns #14 : Februarie 07, 2011, 06:42:52 am »
Dupa parerea mea eu zic ca ar merge niste jenti frumoase de aliaj, ma rog si ce ii mai faci tu la mecanica,insa in rest ar arata mai bine asa oldschool .Si inca ceva scaunele sunt foarte frumoase chiar si fara tetiera imi place mult modelul acela cu tot gelul de linii pe el,si inca ceva interiorul e de senzatie eu zic sa il lasi neatins,oricine s-ar urca in masina ta la prima vedere va ramane surprins de cum arata.