Autor Subiect: PH 88 DDR - Ploiesti  (Citit de 45192 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline IuliVoshod

• Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • Mesaje postate: 546
  • PH-88-DDR
Re: PH 88 DDR - Ploiesti
« Răspuns #75 : Mai 23, 2012, 10:18:39 pm »
mna...ca am facut si eu rost de stecher "orijinal"!  :blob5:

-intrebare: lampa mea e ddr?(nu scrie nimic pe ea); si daca are cineva una asemanatoare sa o vad si eu intreaga;ca asta nu mai are abajur!
...in rest fonctioneste;urmeaza sa-mi pun proiectul in aplicare!  :happy3:

Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline Gusteru

• TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 7 351
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
« Răspuns #76 : Mai 23, 2012, 10:30:37 pm »
Nu-i din dotarea standard (uita-te la fire :sunt de astea moderne negru/albastru si mansonul). Da nu-i bai ... daca isi face treaba  :icon_thumleft:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline IuliVoshod

• Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • PH-88-DDR
« Răspuns #77 : Iulie 16, 2012, 03:08:31 pm »
proiectul "stecher - prelungitor priza" e gata! Iata rezultate!

p.s. voi pune mai multe poze cu trabi gatit de nunta! :wave:

Offline Mortu George

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
« Răspuns #78 : Iulie 17, 2012, 06:51:40 pm »
Până mai adaugi poze cu „frâul la gâtul lui Mihai”...  :P Am aici ceva marfă de de luxe... Numa că e o mică problemă. Sub vopseaua aia dată cu pensula, rugina a cam lucrat. Uite ce a ieșit :

Deci... prin zonele unde e vizibil pe mașină ochelarul, e ok... prin restul zonelor, a ieșit... cam aiurea... Eu am plătit treaba deci na... nici tu, nici eu și nici ăla nu știa ce e sub vopsea. Ce zici? E acceptabil?
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline IuliVoshod

• Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • PH-88-DDR
« Răspuns #79 : Iulie 17, 2012, 08:38:05 pm »
da man e ok! mersi mult! te anunt cum ajung in buc, ca tre sa impart ceva bani si pe la pater si amadeux! multam fain! :occasion14:

Offline Lehel

• Trabantist Senior
  • Mesaje postate: 761
« Răspuns #80 : Iulie 17, 2012, 09:20:08 pm »
Poti sa vii si la Sighisoara sa imparti bani.. Te astept cu bratele deschise!  ;D

Scuze de off..
Pasiunea nu cunoaste limite.
0740-806452

Offline IuliVoshod

• Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • PH-88-DDR
« Răspuns #81 : Octombrie 14, 2012, 05:41:23 pm »
problem cu apa, pe langa faptul ca imi intra pe la toate chederele geamurilor, am constatat ca atunci cand merg cu el prin ploaie imi intra apa la picioare; si la mine si la pasager! cel mai probabil cred ca intra pe la chederele usilor, am tras de ele si e ud pe dedesubt. a intrat cam multa totusi. si astea merg etansate cu silicon?  va trebui neaparat sa etansez toata masina cu silicon! :(

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 4 393
« Răspuns #82 : Octombrie 14, 2012, 06:09:14 pm »
@George. Seamana cu doua verighete, asa ca ai grija  :P =))

Offline johnny75

• Trabantist
  • Mesaje postate: 124
« Răspuns #83 : Octombrie 16, 2012, 08:50:21 am »
problem cu apa, pe langa faptul ca imi intra pe la toate chederele geamurilor, am constatat ca atunci cand merg cu el prin ploaie imi intra apa la picioare; si la mine si la pasager! cel mai probabil cred ca intra pe la chederele usilor, am tras de ele si e ud pe dedesubt. a intrat cam multa totusi. si astea merg etansate cu silicon?  va trebui neaparat sa etansez toata masina cu silicon! :(

nu trebuie etansat cu silicon. schimba toate chederele, cele de la usi merg chedere de Dacia la fix, iar pentru parbriz chedere unguresti daca n-ai altele. apa de la picioare intra pe la colturile chederului de parbriz si se scurge pe policioara de sub bord, apoi pe mocheta. cind montezi chederele de la usi dupa montaj bate-le usor cu un ciocan de plastic spre usa si urmareste sa faca contact ferm pe tot perimetrul, daca e necesar mai poti trage putin si de rama usii spre interior (asa faceau si in fabrica, asa se facea si la Dacia)
Gandeste...e gratis!

Offline Mortu George

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
« Răspuns #84 : Octombrie 16, 2012, 10:34:03 am »
Pe la uși curge în cele mai multe cazuri acolo la curbura chederului pe profilul de ușă de la balamaua superioară. E o curbură accentuată. Stai în mașină în timp ce unul o spală și vezi pe unde se vede... frumos cu o cârpă uscată, etc...
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline IuliVoshod

• Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • PH-88-DDR
« Răspuns #85 : Octombrie 16, 2012, 08:29:37 pm »
curge si pe la parbriz, dar in ziua aia nu o intrat, ploua incet, policioara era uscata, pe la chedere a intrat! daca merg alea de dacie, voi incerca asa! :occasion14:

Offline Lehel

• Trabantist Senior
  • Mesaje postate: 761
« Răspuns #86 : Octombrie 16, 2012, 08:47:14 pm »
Nu stiu unde am vazut dar sigur pe forum, cineva a zis ca e mai bun chederul de la Lada pentru ca e mai moale..
Si eu vreau sa schimb chederele de la usi. Intrebarea e, gasim chedere de Lada la magazin?
Multumesc!
Pasiunea nu cunoaste limite.
0740-806452

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 4 393
« Răspuns #87 : Octombrie 16, 2012, 08:54:19 pm »
Se gasesc ;) De exemplu, prin Bucuresti sunt rusii la Piata Obor ;) Parerea mea, este ca sunt bune si astea unguresti de trabi :glasses9:

Offline sorentobz

• Trabantist
  • Mesaje postate: 150
« Răspuns #88 : Octombrie 16, 2012, 09:52:02 pm »
Nu iti pune de dacie, asa am eu si sunt tari trebuie sa trantesti usa  :violent1:  si eu ma gandesc sa le schimb pe ale mele.

Offline victor

• Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 8 491
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
« Răspuns #89 : Octombrie 16, 2012, 10:02:01 pm »
cand am pus de dacie, erau cu perna mai tare si fara gauri. A trebuit sa gauresc eu din loc in loc ca sa permit aerului sa iasa. De aceea se inchide greu si se trantesc usile. Acum (2-3 saptamani) am luat inca un cheder de ala si am vazut ca vin gata gaurite dar perna este muult mai moale. Are avantaje dar si dezavantaje. Avantajul ar fi ca se "muleaza" bine chederul pe usa si face o etansare cum trebuie. Dezavantajul este ca se vor uza mai repede chederele astea model nou. Pe masina am de alea mai groase in carne si mai tari. De abia dupa 4 ani de folosinta incep sa aiba uzura, deformari etc.
Eu am de dacie si sunt multumit, nu am apa in masina.
Am pus de dacie ca la momentul respectiv imi era mai usor sa merg in oras la magazin decat sa dau comanda de unguresti. Daca ziceti ca si alea sunt bune, atunci asa o fi, eu spun doar de ce am folosit, si sunt multumit.