Autor Subiect: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia  (Citit de 7516 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline andrei.cociuba

• GomiNoSensei
  • Trabantist Senior
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« : Octombrie 31, 2012, 12:25:52 pm »
eu mi-am pus un gand. Vreau aprindere electronica pe trabant.

Si pentru ca am pitici pe creieri, o sa rabd foame luna asta, pentru ca mi-am comandat-o pe asta:
http://imfsoft.com/hardware/products/jawa-cz-trabant-ignition.asp

am ales aceasta varianta pentru ca mi-au placut super mult optiunile de reglaj. Eu de mult ma gandeam sa imi fac eu o astfel de aprindere controlata cu microcontroller, dar stiu ca e mult de munca. Initial am vrut sa tai niste colturi gandind un sistem cu platini pe post de detector, dar reglajul avansului automat ar fi fost imposibil.

Asta care am comandat-o are marele avantaj ca se poate seta curba de profil a avansului in functie de turatie, si deci, ar trebui (cu putin creier) sa scot un motor cu putere distribuita mai bine, pe o plaja de turatii mai mare, si un consum mai redus.

un alt motiv pentru care mi-a placut super mult este interfata seriala RS-232. Cu tot ce am invatat pana acum despre microcontrollere, mi-e destul de simplu sa ma leg la ala cu orice altceva inafara de softul lui original, si sa scot informatii sau sa programez aprinderea. Deja am un plan pentru o aplicatie de android prin care sa vad rpm prin bluetooth.

Un alt feature pe care abia astept sa il testez e calculul puterii si momentului motorului in functie de variata in rpm la acceleratie. (presupun ca calculul se face cu o oarecare masa a motorului implicita....)

pretul este de 111 euro, + 44 euro transport. Am vazut in germania amprinderi electronice mult mai proaste decat asta, la acelasi pret...

pareri?
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 4 382
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #1 : Octombrie 31, 2012, 01:00:49 pm »
Interesant ;) Totusi 700 de lei pentru o aprindere, in speranta ca va scadea consumul, nu stiu ce sa zic :glasses9: O aprindere electronica clasica, reglata bine, este cam acelasi lucru  :read2:

Offline andrei.cociuba

• GomiNoSensei
  • Trabantist Senior
  • GomiNoSensei
« Răspuns #2 : Octombrie 31, 2012, 01:39:20 pm »
Doar ca se găsește.? Soluțiile de aprinderi electronice găsite de mine sunt la același preț.... Ca de 4 ani tot caut... ma refer pt trabi...... Nu strutocamila de dacie..

Mai bine una cool si, scumpa care se gaseste, ca una scumpa mai simpla, sau decat una ieftina care nu se gaseste

Sunt tare curios cum o sa fie cu asta. Planul meu e sa pun trabi pe picioare cu aprinderea cu platini.... Sa fac itp-ul prima data. Când o sa fie totul roz, o sa ma apuc eu de meșterit. Ca nici un mecanic pe care îl cunosc acum nu se leagă la cap cu așa sf-uri.

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 4 382
« Răspuns #3 : Octombrie 31, 2012, 01:46:14 pm »
Se gaseste aprindere electronica originala, daca pui un anunt pe aici  ;) In rest, ai dreptate, trebuie sa-l faci singurel  :icon_salut:

Offline andrei.cociuba

• GomiNoSensei
  • Trabantist Senior
  • GomiNoSensei
« Răspuns #4 : Octombrie 31, 2012, 02:48:26 pm »
acuma dupa ce miam comandat din cehia cu banii astia dracia asta, ii dai seama ca interesul meu pentru o aprindere clasica cu senzor hall a scazut cu vreo 2 ordine de marime....

Plus ca, cum sunt eu asa mai geek de felul meu, toata chestia asta cu microcontroller, interfata rs232 si caracteristici programabile chiar ma unge pe sufletel...

Offline gabi trabi

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 1 225
  • Das auto
« Răspuns #5 : Octombrie 31, 2012, 02:56:20 pm »
Asta nu se arde ? =))
Das  auto

0733825596

Offline andrei.cociuba

• GomiNoSensei
  • Trabantist Senior
  • GomiNoSensei
« Răspuns #6 : Octombrie 31, 2012, 03:42:42 pm »
toate astea functioneaza dupa legea a doua a lui om:

tu esti om cu mine, io is om cu tine, si apoi om trai si om vedea.

Doar ca geek-ul din mine tocmai aa fost trezit la viata....

Offline victor

• Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 8 393
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
« Răspuns #7 : Octombrie 31, 2012, 04:48:39 pm »
nu gasesc acum site-ul (desi stiu sigur ca il aveam salvat) pe care gaseai toata documentatia in limba romana plus acest sistem la vanzare.  Din cate imi aduc aminte era undeva la 300 lei tot tacamul. Mai scotocesc si revin cu link

Offline mircea_storm

• Trabantist Senior
  • Mesaje postate: 305
« Răspuns #8 : Octombrie 31, 2012, 05:54:23 pm »
misto aprinderea de la cehi.. ma batea si pe mine gandul, dar avand in vedere pretul "prohibitiv" comparativ cu aprinderea electronica "originala" (aprox 100 ron) .. m-am lasat pagubas.. da e interesanta ca e programabila.. si te poti juca maxim pentru diverse stiluri de condus..  :toothy4: 
Revin eu...lasa mesaj

Offline andrei.cociuba

• GomiNoSensei
  • Trabantist Senior
  • GomiNoSensei
« Răspuns #9 : Octombrie 31, 2012, 06:51:23 pm »
intrebarea mea ar fi.... Stie cineva un profil de avans versus turatie pt trabant? stiu ca in mod normal acest profil se modifica si in functie de sarcina (masurata, de regula prin pozitia clapetei de acceleratie, prin cantitatea de aer aspirat, sau prin senzori de torsiune prin cutia de viteze....)

Ca singura specificatie gasita de mine astazi este de 10 grade la ralanti si de 24 de grade peste 1100 de ture

Offline gabi trabi

• Trabantist PROFI
  • Das auto
« Răspuns #10 : Octombrie 31, 2012, 08:00:53 pm »
cauta in manualul de reparatii varianta perfectionata

PS: Cred ca vei sta cu laptopul in masina ceva timp  :toothy10:
Das  auto

0733825596

Offline alex giani

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 3 649
« Răspuns #11 : Octombrie 31, 2012, 09:34:05 pm »
La-s ca acum are si trabantul computer de bord,apropo seteaza aprinderea intr-o benzinarie pariu ca toata lumea va ramane cu gura cascata ca la dentist.
Cat despre pret ce sa zic foarte scumpa,daca dadeai un search la vanzari piese gaseai la maxim 100 lei platou + cutie neagra,eu am gasit una la 70 lei pe forum nu imi trebuia dar daca am vazut ca e asa ieftina,am luat-o de rezerva.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline pater rafail

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 2 327
  • 0760 601 838
« Răspuns #12 : Octombrie 31, 2012, 09:43:42 pm »
   inchipuie0-ti ca eu am dat una cu 50 de lei! :D

Offline andrei.cociuba

• GomiNoSensei
  • Trabantist Senior
  • GomiNoSensei
« Răspuns #13 : Octombrie 31, 2012, 09:45:15 pm »
am sa caut, multumesc.

dada... o sa stau cu leaptopu' umpic, pana o reglez:
1. la ralanti + in sarcina redusa (masina in principal goala pe drum drept sau in panta cu inclinatie mica)
2. in sarcina mare (masina incarcata la deal in sus)

In principal o sa gasesc doua caracteristici ale motorului in aceste situatii, pe care am sa le salvez in electronica respectiva, si o sa am un buton pe bord din care sa selectez intre ele.

hai sa comparam mere cu mere, si pere cu pere.

o aprindere electronica de trabi din fabricate are avans fix.

asta pe care am luat-o eu are avans programabil.

avansul optim la motor depinde de multe altele inafara turatiei, unele mai masurabile ca altele:
sarcina
flux de aer
reglajul carburatorului
tipul de carburator folosit
dinamica gazelor in toba de esapament.

Toate astea pot fi optimizate empiric sau super-stiintific, cu un oarecare sacrificiu de timp.

asta trebuie luat in calcul cand aratam cu degetul la diferenta de pret. E drept ca sunt aprinderi electronice programabile de alte tipuri (ex trabitronic), care folosesc senzorul hall de la cea originala, dar daca vreti sa alegem intre ele, o sa vedeti ca toate vin la preturi mult similare.

alte optiuni, precum interfata de programare si capabilitatile software trebuie luate si ele in calcul.

daca vreti sa redactez o comparatie intre toate, pot sa fac si asta, dar mi-ar lua un anumit timp, pe care am ales pana acum sa mi-l prioritizez altfel. am petrecut destul toata ziua de azi facand research pe tema asta, si nu mi se parea ca ar fi interes aici pe forum pentru chestii in gama asta de preturi.

la cererea voastra, pot sa imi schimb insa ordinea prioritatilor.

Offline gabi trabi

• Trabantist PROFI
  • Das auto
« Răspuns #14 : Octombrie 31, 2012, 09:57:06 pm »
daca tot ai luat-o daca va merge ...poate o piratezi  =)) ...ce idei am si eu  :icon_scratch:
Das  auto

0733825596