Autor Subiect: Un nou membru! P60 Break-Suceava  (Citit de 38251 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #15 : August 06, 2015, 10:05:59 pm »
Ai cam gresit cu sablarea. In primul rand trebuia sa dai absolut tot jos de pe caroserie, iar tot ce are filet prins de aceasta trebuia protejat cu suruburi potrivite iar de tinichigerie trebuia sa te apuci cel tarziu a doua zi. Eu daca ar fi pentru mine as mai face o sablare dupa terminarea reparatiilor la caroserie eventual cu nisip mai fin.

Offline Danuta24

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 57
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #16 : August 07, 2015, 08:08:58 am »
Stimabile Avolocaru,iti spun eu sigur   :blob7: ca are mai mare valoare si pretuire  intre surorile sale din Suceava,trabanturi cu state vechi si o oarecari prestanta, ma-ntelegi,  :jerk:  Sic, are Viorel grija de p60-ul MEU mai bine :hello:!!!! Nu e pentru cine se pregateste ci pentru cine-si doreste cel mai mult. Multa sanatate si drumuri bune!!
« Ultima Modificare: August 07, 2015, 08:19:18 am de victor »
Poetul isi asterne departarile inaintea lui ca un covor calator!Si noi,pozele cu trabantele!! SV 01 CZW

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #17 : August 07, 2015, 08:53:29 am »
Danuta24, transformi discutia intr-una cu conotatii personale! Valoarea este o chestiune subiectiva, tu poti pretui ce doresti, eu nu-mi cumpar Trabant pentru ca mai am cinci in curte indiferent cata prestanta au. Cum spuneam, adun tot felul de "harburi" de peste 20 de ani, adica de pe la vreo 15 ani si am trecut de multa vreme peste ciuda de a nu obtine un anumit lucru. Asa ca eu chiar iti doresc sa te bucuri de Trabantul TAU! iar ca sfat, incearca sa te bucuri pentru tine si nu pentru ca dintr-o conjunctura ai obtinut ceva in detrimentul altuia!
Revenind la discutia tehnica, sablarea s-a facut gresit.
 

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #18 : August 07, 2015, 08:58:45 am »
Avolocaru, cred ca ai inteles gresit, Dana a incercat cumva sa "se bucure" ca a primit asa cadou frumos de la sotul ei iubit, nu te-a atacat intr-un fel =)) adica ea nu ca nu ar fi sperat sa primeasca asa bijuterie (model de masina) dar isi dorea si acum se bucura ca un copil si de aceea a facut afirmatia ca " Nu e pentru cine se pregateste ci pentru cine-si doreste cel mai mult.

oof of, limba romana, cum poate fi ea rastalmacita si inteleasa altfel, chiar nu e genul lui Dana sa sara la beregata, cred ca ar fi ultimul lucru care l-ar face, fuge de asa ceva

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #19 : August 07, 2015, 09:37:15 am »
O sablare totala nu face bine caroseriei. Viorel a facut foarte bine sabland partile cu probleme.

Offline paculet

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 75
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #20 : August 07, 2015, 09:58:29 am »
Domnule viorel la ce va referiti cand spuneti ca nu e bine sablarea caroseriei?ca ia luat tot stratul de vopsea sau grund ce a avut ea din fabrica?sau nu sa facut ca la carte sablarea?

Offline negoita2405

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 350
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #21 : August 07, 2015, 10:03:15 am »
Adevarate vorbe ai rostit, Dana " Nu e pentru cine se pregateste ci pentru cine-si doreste cel mai mult"Am vazut anuntul pe olx,la o ora dupa aparitie dar cum, nu mi l-am dorit foarte mult(stiti de ce),am asteptat doua zile pentru a suna.Vanzatorul mi-a spus ca este rezervat pana miercuri seara,dupa care mi-l poate da(daca v-ati fi razgandit).Ma bucur foarte mult ca am fost indecis si ca urmare Trabantul a ajuns exact unde trebuia.La mine ar fi stat in garaj ca piese de schimb.

Avolocaru:daca atunci cand ai vrut sa cumperi,Trabantul P60,ai vorbit asa cum ai facut-o cand ai intentionat sa cumperi de la mine,e lesne de inteles de ce ai picat pe locul 2.
Mie nu mi s-a parut"bulangiu"vanzatorul trabantului,ci din contra a dat dovada de seriozitate,sinceritate..."o persoana cu,coloana vertebrala"
tel.0766415085        Y!m negoita2405@yahoo.com

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #22 : August 07, 2015, 10:53:01 am »
Procedura de sablare are plusuri si minusuri. La minusuri intra subtierea tablei, ondularea, etc. Cel mai bine este sa fie aplicata pe locurile cu probleme. Viorel nu este la prima masina reconditionata, stie perfect ce trebuie sa faca  ;)

Offline vio vid

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 139
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #23 : August 07, 2015, 11:08:09 am »
La cum arata caroseria,in ce stare era,am luat hotararea s-o curatam prin sablare. Are foarte multe locuri ascunse in care nu se poate intervenii cu altceva pentru indepartarea ruginei. Noi ne indreptam spre Covasna,la intalnire.Suntem ajunsi la Onesti.De dimineata ne-a sunat tinighigiul si  ne-a confirmat ca s-a apucat de confectionat anumite parti ale caroseriei pe care le inlocuieste/vor fi inlocuite.Am sa intreb proprietarul de ce ne-a vandut masina noua si nu a ales pe altcineva pentru ca si eu sunt curios.Drum bun tuturor!
Tel: 0745936653

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #24 : August 07, 2015, 11:09:00 am »
Sablare are numai plusuri, in conditiile in care discutam de o caroserie intr-o stare avansata de degradare. eventualele subtieri nu reprezinta o problema, pentru ca asta inseamna ca acolo tabla are o problema iar acolo unde tabla nu are probleme subtierea este neglijabila daca sablarea se face cu cap. Spre exemplu, conform celor zise mai sus caroseria a fost sablata de chit si vopsea! total gresit, caroseria se curata grosier prin alte metode si apoi se sableaza. 

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #25 : August 07, 2015, 12:25:37 pm »
Am sa intreb proprietarul de ce ne-a vandut masina noua si nu a ales pe altcineva pentru ca si eu sunt curios.
Prea mult stres pentru nimic  ;)

Offline negoita2405

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 350
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #26 : August 07, 2015, 01:06:33 pm »
Tocmai am aflat o informatie,cu care sa incheiem o discurie inutila.Vanzatorul Trabantului fiind un pasionat si proprietar a 3 sau 4 masini atestate ca vehicule istorice(Fiat Topolino,Citroen,Triumf)nu am retinut anii,a dorit ca masina sa ajunga la cineva cu putere financiara,care sa o restaureze cat de curand posibil("anul acesta").A primit oferte si cu 100 euro peste,dar nu a cedat.A vandut-o domnului Viorel pentru ca a demonstrat ca" are cu ce".....In concluzie,"un om jos palaria"
tel.0766415085        Y!m negoita2405@yahoo.com

Offline paculet

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 75
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #27 : August 08, 2015, 02:08:28 am »
Pentru cine vrea sa sableze caroserii ii pot da foarte multe detalii despre aceasta operatie.in primul rand nu am vrut sa ma amestec dar tot se vorbeste ca nu e buna sablarea ca onduleaza tabla subtiaza etc.sablarea se poate face cu nisip special pe care il gasesti in comert un nisip foarte fin se da la sac de 20kg,se mai poate face cu bicarbonat pentru pretentiosi sau cu apa si nisip.intelegeti ca nu se onduleaza nici o tabla sau subtiaza,nu e rau sablarea unei caroserii ba din contra daca dai o mana de zinc dupa sablare de preferat wurth sau glasurit si mai dai si sprit chit te va tine ani buni,daca doreste cineva sa isi faca aparat de sablat ma poate intreba telefonic e foarte simplu de la 10 bari la 220 bari fara compresor.duminica promit ca voi pune poze cu piesele mele de trabant sablate si o parte din caroserie.scuze daca am deranjat pe cineva cu postarea

Offline vio vid

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 139
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #28 : August 10, 2015, 04:14:01 pm »
Dupa cum ne asteptam am gasit mesterii lucrand la traby,au inlocuit cateva elemente afectate de rugina.  :violent1:  :hello: 
Tel: 0745936653

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Un nou membru! P60 Break-Suceava
« Răspuns #29 : August 10, 2015, 08:29:23 pm »
Procedura de sablare are plusuri si minusuri. La minusuri intra subtierea tablei, ondularea, etc. Cel mai bine este sa fie aplicata pe locurile cu probleme. Viorel nu este la prima masina reconditionata, stie perfect ce trebuie sa faca  ;)

Viorel a sudat mai sus?