Autor Subiect: obligativitate transcriere auto  (Citit de 2899 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
obligativitate transcriere auto
« : Iunie 18, 2017, 02:47:10 pm »
Salut forum !
Am o dilemă legislativă și sper să primesc ceva răspunsuri relevante, de mâine încep să „sap” și pe la organele competente.

Ideea e așa: eu am mașinile pe numele tatălui. Tatăl și-a schimbat domiciliul, de pe B pe IF. Mașinile momentan sunt pe numele lui, nu sunt radiate de la financiar, sau alte prostii. Din considerente de asigurare, aș prefera să le las pe numele lui, dar nu vreau numere de Insula Fraierilor :)) așa că, în viziunea mea, cea mai simplă variantă e să le las fix așa cum sunt, pe numele lui, atât la financiar pe București, cât și la miliție. Singura „schemă” e că omu nu mai are buletinul pe acesastă adresă.

Întrebarea de baraj este : este ok așa? riscăm belele ? e undeva în lege explicit faptul că trebuie musai să le treci pe noua adresă, asta în condițiile în care adresa pe care sunt trecute momentan, este adresa mea, nu a fost vândut apartamentul sau ceva. doar eu mai am buletin pe această adresă :))
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: obligativitate transcriere auto
« Răspuns #1 : Iunie 18, 2017, 05:58:01 pm »
In termen de 30 de zile de la data schimbarii domiciliului esti obligat sa soliciti preschimbarea certificatului de inmatriculare (cu ocazia asta o sa schimbi si nr. cu ''IF''). Mai jos ai documentele necesare:
http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&p=eliberare_certificat_inmatriculare&sub=modificare_date_proprietar

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: obligativitate transcriere auto
« Răspuns #2 : Iunie 19, 2017, 12:13:08 pm »
Ești obligat sa schimbi. În plus fiscalul migrează automat la noua adresa, chiar dacă nu ai mers tu sa faci trecerea. Asta cu migrarea nici eu nu am stiut-o pana acu ceva vreme când un amic s-as-a mutat la București dar nu a trecut și loganul. Surpriza a venit de la impozite București în care i se aducea la cunoștință că are de plătit impozit pe una bucata logan.

Aceasi treaba am și eu, stau cu buletin de Bt deși nu mai am nici o treaba acolo, doar ca sa îmi păstrez masina și numerele pe Botoșani și nu o trec pe Iasi