Autor Subiect: Sectie Trabant - RCR  (Citit de 5792 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 4 393
Sectie Trabant - RCR
« : Ianuarie 15, 2018, 09:32:58 am »
M-am gandit sa propun infiintarea unei sectii Trabant in RCR. Exista sectii: Dacia, Aro, Moto, Antebelice, etc. In felul acesta, putem avea un cuvant de spus, initiative, putem atrage sponsori, in concluzie putem avea un statut. Pe forum suntem cativa care ne-am atestat masinile si facem parte din RCR si cunosc foarte bine despre ce vorbesc (pe care-i astept sa scrie la acest subiect). Va rog, cei care nu cunoasteti RCR, sa ma intrebati pe mine ce nu intelegeti si o sa va raspund fara nici un fel de problema (sa eliminam legendele, barfele, etc.). Vremurile care vin sunt clar imporiva noastra, dar avand o ''palarie'' putem rezista timpurilor.

Offline Bogdan93

• FAINOŞAG
  • Trabantist
  • Mesaje postate: 392
  • BEVE-88-BEA
Re: Sectie Trabant - RCR
« Răspuns #1 : Ianuarie 15, 2018, 11:42:10 am »
   Ma bucur de acest topic Viorel.

Sunt multe informatii pe internet care ma incurca. Daca tot este un forum de trabantisti si cele, daca ai timp, si placerea, ne poti spune ce conoditii trebuie sa indeplineasca un trabantel pentru a putea primi atestatul? *Ce plusuri sau minusuri inseamna o atestare retromobil?

De exemplu:
Al meu este din '82. Interior retapitat(vinilin), bord tip nou (cel cu debitmetru), Bari tip vechi (rotund), sigla tip vechi, jante tip vechi (inel + capace), proiectoare. Manere usi crom. Desigur am si piesele originale.  Mentionez ca as vrea sa o si vopsesc (turcoaz cu plafon alb). Stiu ca nu aveau nuanta asta din fabrica. Si desigur, trecut de pe balama pe tripoda.  Eu ma gandesc ca asa nu as avea sanse.

Ce inseamna toate acestea (asa in mare parte, ca o idee. Restul le putem discuta la o bere)? 

Iti multumesc, si toate cele bune!

SMOKE & CHARM

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #2 : Ianuarie 15, 2018, 12:20:51 pm »
Nuanta vopselei trebuie sa fie din paleta originala. In rest, stim bine cum a fost asamblat Trabi, mai ales in ultimii ani. Bord vechi pe model nou, etc. Nu este o problema daca are bara veche pe model nou si invers, sau daca are planetare cu balama. Majoritatea masinilor noastre sunt atestabile, sunt intretinute si nu sunt kitsch-uri. La vechimea lor este normal sa refaci tapiteria, chiar si cu alt material (mai ales daca arata bine).
Sa revenim la subiectul topicului ;)

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #3 : Ianuarie 15, 2018, 12:40:38 pm »
Ce plusuri sau minusuri inseamna o atestare retromobil?

Plusuri:
- atestarea unei masini / inscrierea in club, inseamna trecerea alaturi de alti pasionati;
- RCR  este o organizatie care apara interesele posesorilor de vehicule istorice (singuri nu ne putem face auziti);
- o masina atestata are alt statut la controalele in trafic;
- ITP-ul ramane la 2 ani (s-a facut cerere ca acest termen sa fie mai mare, tinand cont ca noi nu circulam cu ele si in plus avem foarte mare grija de masini);
- scutirea de taxe (impozit/rovinieta), iar ca membru beneficiezi si de asigurare preferentiala (100 lei/an sau 60 lei/6 luni);
- vin la putere unii cu ideile lui Bong si se pun cu parul pe noi, etc.
Nu stiu ce sa zic la minusuri...poate omologarea la RAR ca vehicul istoric, costa cateva sute de lei.
Astept si pe ceilalti colegi sa zica cum este ca membru cu masina atestata.

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #4 : Ianuarie 15, 2018, 12:56:51 pm »
- o masina istorica, prin lege, este scutita de orice alta taxa care va fi inventata de alesii nostri;
- in toate tarile unde au fost interzise masinile non-euro, vehiculele istorice circula fara probleme, chiar si prin centrul oraselor.

Offline rp_andor

• Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 46
« Răspuns #5 : Ianuarie 15, 2018, 02:04:04 pm »
espres trabant sau am putea include si Warbi si Barkas? :) .. eu am un Barkas din '88 teoretic anul asta ar fi eligibil pt retro, oricum trebuie sa ii fac RAR si nu stiu daca sa ma duc sa-l inmatriculez ca vehicul normal sau retro.  l-am modificat un pic (folie pe geamuri omologat RAR, culoare verde mat de armata si jenti de 15 cu anvelope echivalente celor originale)
Barkas B1000 1988 verde mat

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #6 : Ianuarie 15, 2018, 02:11:45 pm »
Sectia o facem cum vrem, includem tot ce este IFA. Verdele tau este in paleta de culori, au fost Brakas-uri si in armata DDR. Singura problema este ca trebuie sa dai jos folia.

Offline Andi

• Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 98
« Răspuns #7 : Ianuarie 15, 2018, 02:18:24 pm »
Cum a spus și Viorel,vin vremuri grele. In familie avem atestat deocamdată doar Trabantul P600 Breck. Dar,luna asta am înaintat 3 dosare pentru atestare: Wartburgul 353 Verde,Wartburgul 311 și Trabantul 601 verde. Deși voiam să le atestăm,ne-am ambiționat și am început luna asta datorita zvonurilor cu taxele ce urmează. Intradevar,înafară de itp-ul care se face la RAR,și acolo nu cred că ar trebui sa fie o problemă,până la urmă ,cred că e normal ca toate mașinile să aibă frâni și direcție,avem numai de câștigat. După atestare,itp-ul dacă e făcut,rămâne în continuare valabil,nu trebuie mers la RAR și făcut din nou,plus că,după ce expiră și îl facem la RAR, e valabil 2 ani și nu un 1 an,deci,ajungem tot în banii pe care i-am da la o statie itp din cartier. Scutit de rovinieta,de impozit,asigurare 100 de lei pe an,că tot au fost discuțiile cu asigurările extraordinar de scumpe pe forum. Pe lângă întâlnirile de trabantisti,mai sunt si cele RCR,unde ai ocazia să cunoști oameni și să îți faci prieteni noi. Eu cred că avem numai de câștigat. Toate cele bune. :hello:
0746752124

Offline rp_andor

• Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 46
« Răspuns #8 : Ianuarie 15, 2018, 02:21:20 pm »
Sectia o facem cum vrem, includem tot ce este IFA. Verdele tau este in paleta de culori, au fost Brakas-uri si in armata DDR. Singura problema este ca trebuie sa dai jos folia.

Bummer, am dat o groaza de bani pe ele. Ok o sa am in vedere acest aspect cand termin masina si actele
Barkas B1000 1988 verde mat

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #9 : Ianuarie 15, 2018, 02:38:23 pm »
Sfatul meu este sa iei atestatul inainte sa mergi la RAR, ca sa-ti faca o singura data toate operatiunile.

Offline negoita2405

• Trabantist
  • Mesaje postate: 343
« Răspuns #10 : Ianuarie 15, 2018, 03:07:59 pm »
Bravo!pentru idee,Viorel.
Eu sunt membru de 2ani.Pe langa avantajele materiale pe care le-ati enumerat,eu ma bucur de participarea la Retroparada Primaverii si Toamnei(la care ai obligatia sa participi ca membru RCR) unde intalnesti de fiecare data pasionati noi cu masini superbe (de mii de euro) la care trabantul este printre cele mai aplaudate masini.
Cu siguranta avem  de castigat.
Succes .
tel.0766415085        Y!m negoita2405@yahoo.com

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #11 : Ianuarie 15, 2018, 03:24:38 pm »
Obligatia este de a participa la minim doua intalniri organizate de RCR intr-un an. Este imposibil sa nu ajungi la doua intalniri, tinand cont ca sunt foarte multe pe parcursul unui an (prima este chiar intalnirea noastra din aprilie).
In regula atunci, o sa incep demersurile pentru a fi aprobata sectia trabi in RCR. Va fi la sfarsitul lunii martie Aunarea Generala RCR, unde se poate propune si aproba aceasta sectie.

Offline negoita2405

• Trabantist
  • Mesaje postate: 343
« Răspuns #12 : Ianuarie 15, 2018, 05:13:49 pm »
Eu stiu,ca daca esti membru RCR,esti obligat sa participi la Retroparada Primaverii si Retroparada Toamnei.Participarea este conditia primordiala ,urmata de plata contributiei,pentru a primii asigurare (gratuit pe 6 luni) si platind 100lei pentru un an.Celelalte intalnirii(Concursul de Eleganta de la Sinaia,Raidul Marii Negre ...etc) sunt optionale.
Ar fi super ca intalnirea de la Buc.din aprilie se fie luata in seama si de RCR.
Va fi un motiv in plus sa participam si sa ne facem masinile sa arate impecabil.

tel.0766415085        Y!m negoita2405@yahoo.com

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #13 : Ianuarie 15, 2018, 07:49:35 pm »
De regula toată lumea merge la Retroparade, dar nu este obligatoriu. Întâlnirea din aprilie este trecuta în calendarul RCR din 2018.

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #14 : Ianuarie 16, 2018, 03:11:51 pm »
Si inca un argument solid, infiintarea unei sectii a noastre ne va ajuta in obtinerea aprobarilor pentru exopzitii/intalniri mult mai usor. In momentul de fata, cererile noastre se fac pe ''persoana fizica'', fara nimic oficial in spate. Vom fi mult mai bine vazuti cand vom inainta, catre o primarie, o cerere cu antet RCR (organizatorii intalnirilor cunosc toate problemele acestea si pe langa munca pe care o depun sa fie un eveniment reusit, mai trebuie sa se lupte si cu autoritatile).