Autor Subiect: Sectie Trabant - RCR  (Citit de 5502 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Bong

• Trabantist
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Sectie Trabant - RCR
« Răspuns #15 : Ianuarie 16, 2018, 05:45:14 pm »
Viorele...asta chiar e o idee tare și o gândire pozitivă din partea ta. Personal, mă declar plăcut surprins.

O singură sugestie. Cred că mai ok, cum s-a zis și mai devreme, ca în loc de secție trabant, să fie secție IFA la RCR, sau DDR, cum sună mai bine, ca să fie incluși și wartburghiștii, barkiștii și să aibă haz maxim și dacă vine careva cu vreun Simson, că până la urmă sunt din același film toate.
Eu personal,am fix 0 interes față de această organizație, dar pentru mulți colegi ar putea fi o chestie foarte tare, din n motive, majoritatea expuse foarte frumos chiar de către tine mai sus.

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline alex giani

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 3 651
« Răspuns #16 : Ianuarie 16, 2018, 09:51:21 pm »
Ma cam mananca sub limba si nu pot sa ma abtin.Beneficiile in cazul trabantului sunt inexistente in momentul de fata ca membru RCR ,ramane de vazut ce va fi cu noua taxa de poluare ,insa nu va fi dracu chiar asa de negru in cerul gurii.Beneficiile notabile in cazul posesorilor de masini clasice sunt de luat in considerare in cazul celor cu motoare mari ale caror impozite si polite rca sunt inimaginabil de enorme.Daca facem o socoteala a primului an vom ajunge la concluzia ca intrarea in retromobil costa enorm .mai mult decat as platii toate darile masinii catre stat.Taxa de inscriere 100lei,cotizatia anuala 160 lei,taxa eliberare atestat 450 lei,omologarea rar tot in jur de 200 lei si cam la fel va fi si valoarea itp-ului in statiile rar cei drept la 2 ani,asigurarea pe un an eliberata prin RcR 100 lei,Daca mai pun si disconfortul obligarii de a participa la minim doua parade probabil prin tara ,adica adaugam si carburant cu siguranta toata distractia va costa cu mult peste 1000 lei,nu mai vorbim despre faptul ca nu orice muritor de rand poate intra peste noapte in RCR ,totusi sa nu uitam ca cerintele sunt destul de exigente, nu merge doar sa iti doresti sa fi acolo.E pe premisa gpl dai banii pe instalatie si costul il amortizezi in timp,e doar parerea mea din pct-ul meu de vedere ,la 250 lei pe 6 luni rca-ul unde mai pui ca acum il poti face pe cate luni doresti tu inclusiv o luna si la 25 lei impozitul + 100 lei itpul nu e un capat de tara pt trabant,rovinieta nu o fac pentru ca pe acolo pe unde am eu nevoie sa trec cu trabi de 5 ori pe an nu sunt camere.Cat despre taxa vietii ,sa vina nu are decat ,am ac de cojocul ei ,nu ma sperie.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline alex giani

• Trabantist PROFI
« Răspuns #17 : Ianuarie 16, 2018, 10:23:31 pm »
Cel mai mult mi-a placut faza cu "o masina atestata istoric are un alt statut cand vine vb de controalele efectuate in trafic",de aia   nu mai poate ala de la rutiera,i se rupe lui basca de atestatul retromobil ,cand te arde razand si iti spune ca ai dreptul la contestatie nu iti mai arde de atestate.Plus ca pe cat de greu se obtine atestatul pe atat de usor se poate pierde ,daca masina nu e mentinuta continuu in starea initiala atestarii.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

Offline alex giani

• Trabantist PROFI
« Răspuns #18 : Ianuarie 16, 2018, 10:58:35 pm »
A si mai e si taxa de eliberare a cartii fiva in valoare de 445 lei.

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 4 393
« Răspuns #19 : Ianuarie 17, 2018, 09:14:43 am »
Sa le luam pe rand:
1. Taxele de atestare le platesti o singura data, iar cotizatia anuala de 160 lei/an este destul de mica avand in vedere cat costa un RCA (peste 600 lei/an). Reamintesc, membrii beneficiaza de RCA cu 60 lei/6 luni, sau 100 lei/an. Un exemplu: eu am 3 Trabi, 2 Dacii si 2 motociclete si ar insemna sa dau cel putin 5000 lei pe asigurari, 5 roviniete plus impozite si astfel ajung sa platesc la o suma frumusica (si in situatia mea suntem mai multi pe aici);
2. M-am exprimat gresit, voiam sa zic de controalele RAR-ului in trafic, impreuna cu politia. ITP-ul la masinile istorice se face numai la RAR, asadar nu mai are rost sa te verifice inca odata;
3. Nu discutam de Cartea FIVA, nu este obligatorie, este cu totul altceva;
4. Stiu ca nu participi la intalniri si nu te intereseaza acest lucru, in schimb noi ne bucuram de aceste evenimente, la care s-au legat multe prietenii. Toate aceste evenimente se fac cu bani si cu petitii la autoritati. Noi in momentul de fata suntem ai nimanui, cum am zis intram pe geam ca sa obtinem o autorizatie. Acest lucru va ajuta organizatorii;
5. Tu vorbesti fara sa cunosti miscarea retro din Romania, nu neaparat RCR (mai sunt si alte cluburi), noi suntem pasionati de vechituri, colectionari de tot ce este vechi, nu avem doar un Trabant cu care sa iesim pana la piata;
6. Tot ce am scris mai sus sunt avantaje banesti si din pacate multi se uita numai la asta. Cluburile, forumurile sunt facute pentru a ne aduna la un loc, sa te bucuri, sa intalnesti colegi cu aceeasi pasiune ca a ta. Nu incerc sa te conving de nimic, dar tu nu gandesti in ansamblu, privesti lucrurile doar prin prizma banilor, nu a pasiunii. De fapt, tu doar scrii aici pe forum fara sa fi iesit vreodata cu noi undeva si de aceea nici nu prea am ce sa zic, nu te cunoastem multi dintre noi. Pe de alta parte este bine ca ai insirat cateva concluzii personale la care am raspuns oarecum punctual, dezvoltand putin subiectul. Sa nu crezi ca eu castig ceva din treaba asta, din contra este inca o bataie mare de cap, dar pe care o fac cu placere, pentru noi trabantistii.

Offline Bogdan93

• FAINOŞAG
  • Trabantist
  • Mesaje postate: 392
  • BEVE-88-BEA
« Răspuns #20 : Ianuarie 17, 2018, 09:29:05 am »
Viorel 1, Giani 0.

Nu am ce sa zic, domnul Viorel a punctat foarte bine!
SMOKE & CHARM

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #21 : Ianuarie 17, 2018, 09:36:54 am »
Daca mai pun si disconfortul obligarii de a participa la minim doua parade...

Este clar, nu suntem pe aceeasi lungime de unda. Pentru noi este o mare bucurie sa mergem la intalniri, sa ne revedem cu prietenii/colegii de aceeasi pasiune. Incepem, dupa cum vezi, sa demaram organizarea lor inca din primele zile ale anului  ;) Chiar asteptam cu interes sa vedem cand vor pune colegii, de fapt prietenii nostri, intalnirile consacrate din tara. Nu stii cu cata placere mergem la ele, cate planuri ne facem, cate socoteli, ne organizam concediile in functie de aceste revederi cu prietenii, greu de spus in cuvinte ce inseamna asemenea intalniri.

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #22 : Ianuarie 17, 2018, 10:05:10 am »
Referitor la obligatia de a merge la minim doua intalniri, conditia s-a pus pentru a elimina din start pe cei care se gandesc doar la bani. Este o forma delicata de a le spune chestia asta  ;)

Offline alex giani

• Trabantist PROFI
« Răspuns #23 : Ianuarie 17, 2018, 10:17:29 am »
Dar nici nu am v-am acuzat de interese ascunse Doamne fereste ,dupa cum am spus se justifica intrarea in rcr daca ai o masina ale caror dari ajung la cateva mii de lei pe an sau mai multe care la fel insumate inghit tot atat.Cat despre afirmatia ca ma gandesc numai la bani nu este total eronata ,insinuam ca suma aia de bani adunata pt atestare in primul an mai chibzuit ar fi sa o bagi in masina decat sa o risipesti pe la rcr si rar in cazul meu pt o singura masina plus ca nu mai vb de timp pierdut ,nu e vorba de cheltuirea banilor ci de utilitarea din urma cheltuirii lor .Pasiunea nu tine de rcr si atestate ,poti avea o masina clasica in perfecta stare si fara sa fi in rcr si tot pasionat te numesti.Din cate stiu in Romania exista un om care are propriul muzeu / colectie si nu are legatura cu Retromobil,nici nu concepe sa isi uzeze masinile pe la diferite parade si e recunoscut ca cel mai mare pasionat in domeniul asta.Cat despre faptul  ca nu sunt genul sa ma prezint la intalniri este adevarat principalul motiv fiind probabil comoditatea ,insa asta nu inseamna ca sunt antisocial sau salbatic ,sunt cativa membrii dupa forum cu care tin legatura si am legat relatii de amicitie si ne ajutam reciproc la nevoie ,consider ca e mai sanatos asa decat sa fi prieten la gramada cu toata lumea si dupa aceea sa apara discutii si barfe.

Offline alex giani

• Trabantist PROFI
« Răspuns #24 : Ianuarie 17, 2018, 10:32:18 am »
Sa fiu nevoit sa imi planific concediul in functie de cineva sau ceva?Ar trebuii sa fiu idiot ,consider caci concediul este un drept de care pot uza in orice moment fara sa imi fac planuri si socoteli.Hai ca am inceput sa vb ca Bong si nu e ok.Mai bn vb de conditiile de atestare si de exigenta lor ca e pacat sa ajunga omul pe acolo si sa fie luat la misto ,asta pentru cei care cred ca rcr are de gand sa se procopseasca peste noapte cu o invazie de trabanturi,la fel ca rfg- ul de acum 28 de ani.
« Ultima Modificare: Ianuarie 17, 2018, 10:39:00 am de alex giani »

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #25 : Ianuarie 17, 2018, 10:33:19 am »
Din cate stiu in Romania exista un om care are propriul muzeu / colectie si nu are legatura cu Retromobil,nici nu concepe sa isi uzeze masinile pe la diferite parade si e recunoscut ca cel mai mare pasionat in domeniul asta.
Probabil ca te referi la Tiriac. Masinile lui participa la marile evenimente din tara si strainatate, in ultimii ani chiar castigand multe concursuri de eleganta in afara tarii. In tara, de regula, participa la ''Concursul de eleganta de la Sinaia'', un eveniment international cu o traditie de zeci de ani (la care intradevar nu vine intotdeauna personal, trimite pe altcineva cu masina). Este implicat si in sponsorizarea RCR, desi acum RCR are alt sponsor privind asigurarile, Tiriac emite polite preferentiale, la aceleasi preturi. Ne ajuta de fiecare data cand am solicitat ceva  ;)

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #26 : Ianuarie 17, 2018, 10:36:06 am »
Sa fiu nevoit sa imi planific concediul in functie de cineva sau ceva?Ar trebuii sa fiu idiot ,consider caci concediul este un drept de care pot uza in orice moment fara sa imi fac planuri si socoteli.Hai ca am inceput sa vb ca Bong si nu e ok.

Nu am ce sa mai zic, incheiem discutia asta. Sa revenim la tema topicului.

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #27 : Ianuarie 17, 2018, 11:20:40 am »
Mai bn vb de conditiile de atestare si de exigenta lor ca e pacat sa ajunga omul pe acolo si sa fie luat la misto ,asta pentru cei care cred ca rcr are de gand sa se procopseasca peste noapte cu o invazie de trabanturi,la fel ca rfg- ul de acum 28 de ani.
Nu cred ca a depus cineva un dosar si a fost luat la misto. Dupa cum ai vazut sunt colegi care si-au atestat Trabantul si nu au intampinat probleme. Infiintarea sectiei este ideea mea si nu inseamna neaparat sa atestam toate masinile sau sa devina toata lumea membra RCR. Astea probabil vin cu timpul, important este sa existe si altceva, sa ne putem face auziti si altfel. Ce faci daca maine, vin guvernantii cu ideea de a scoate masinile non euro? Cine crezi ca ne va apara interesele? Va scrie personal Alex Giani o petitie si va fi luata in seama? Nu, in mod sigur nu. Noi avem interesul sa ne plimbam cu masinutele noastre indiferent de ce legi apar si asta se poate doar daca suntem uniti. Sa nu crezi ca sunt mii de Trabanturi, cu treaba asta poate reusim sa mai salvam din ele. La prima restrictie, crede-ma ca vor ajunge inca jumatate la Remat. De curiozitate ce vei face daca nu vei mai putea circula cu masina? Vorbim din prisma unui pasionat, nu din prisma unuia care vede masina ca un mijloc de transport.

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #28 : Ianuarie 17, 2018, 11:59:19 am »
Primul eveniment RCR, este chiar intalnirea de la Bucuresti. Cum suna o adresa din partea RCR, fata de una din partea lui Alex Giani?

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #29 : Ianuarie 17, 2018, 12:15:13 pm »
Haideti sa profitam un pic, avem pe unul dintre noi in Consiliul Director al RCR, asta chiar nu inseamna nimic? Am deschis o portita, de doi ani am reusit sa introduc in evenimentele RCR intalnirile trabi de la Bucuresti, fara a avea vre-o sectie, pur si simplu aprobata ca suntem pasionati si tinem la masinutele noastre.