Autor Subiect: Se merita?  (Citit de 292 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Sebastian Ur

• Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 5
Se merita?
« : Aprilie 15, 2020, 06:47:07 pm »
Salut! Sunt interesat în a-mi cumpăra un trabant. Și e în orașul în care locuiedc un trabant, pe care îl știu de când eram mic. Totuși, mașina se prezintă....rău... .acum nu știu nici dacă e de vânzare măcar, și nu prea pot da de proprietar din cauza carantinei.
După cum am zis mașina se prezintă destul de rău, are o vopsea probabil data direct cu spray ul fără sa demonteze nimic, probabil, are oglinzi de dacie, duroplastul ușii de la șofer e ciobit, găurit, la fel și duroplastul spate stânga. Din cate am văzut din poze are rugina la praguri, pe la parbriz și la geamurile laterale. Cred ca are și o semipunte(dacă asa se cheamă) sărită. Pare si ca are scurgeri pe la motor. Mașina pare ca sta de ceva timp, deși acum ceva timp am văzut o mergând.
Aaa, da. Voiam sa mai întreb, ce e maneta aia de lângă schimbător?
Se merita cumpărată pentru a fi recondiționat? Și cam care ar fi prețul maxim pe care mașina l ar merita.
PS. pozele sunt făcute de o prietena, de aia se vad unghiile făcute în reflexia geamului

Offline Sebastian Ur

• Trabantist Incepator
  • *
Re: Se merita?
« Răspuns #1 : Aprilie 15, 2020, 06:52:35 pm »
Am vrut sa pun poze mai multe, dar am văzut ca mi a postat doar una

Offline Surcel Traian

• Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 96
« Răspuns #2 : Aprilie 16, 2020, 10:06:03 pm »
Intradevar masina nu prea se prezinta bine, dar, cu vointa totul e posibil.

Maneta de langa schimbator face parte din instalatia de hycomat, e pentru persoane cu handicap (stiu doar ca ambreiajul se actioneaza cu ajutorul unei pompe hidraulice), oricum, se poate ''converti'' la modelul ''normal'' de functionare.Scurgerile de la motor sa fie benzina? Eu am mai avut problema asta, ori e de la furtun ori din carburator (cui pontou,plutitor) sau nu inchide bine robinetul de benzina si se mai prelinge.

Acum depinde si in ce stare se afla motorul, uzura pe care o are.Eu unul nu as da mai mult de MAXIM 2000 de lei, zic maxim daca ti-l doresti foarte tare, eu mai degraba m-as duce spre un 1500 sau chiar 1000 de lei.Dar e posibil sa ceara ceva pe el din cauza ca are instalatia hycomat... sau poate ca nu, nu stii niciodata.

Oricum, dupa parerea mea, dupa ce se termina taraboiul asta cu coronavirus, n'ar fi o idee rea sa-l cauti pe ''propitar'', ca cine stie, poate-l da la un pret bun.

Offline Sebastian Ur

• Trabantist Incepator
  • *
« Răspuns #3 : Aprilie 17, 2020, 08:01:59 pm »
Și eu m am gândit ca face parte din instalația hycomat. După ce se termina toată chestia asta am sa încerc sa dau de proprietar. Totuși, la roata spate dreapta pare ca e rupt din caroserie. Sper sa nu fie chiar grava treaba asta. Mulțumesc mult de raspuns!

Offline draku

• Trabantist Senior
  • Mesaje postate: 660
« Răspuns #4 : Aprilie 18, 2020, 12:24:00 am »
Asa cum il vad, nu merita cumparat (2000 de lei pe asa ceva??? nu merita nici 300, parerea mea)

Are prea multe probleme de structura, vizibile in poze
Semipuntea din dreapta-spate smulsa din caroserie, inseamna ca zona e mancata rau de rugina (greu de reparat ...)
Capul de sasiu pare deja peticit in mijloc, ceea ce inseamna ca nici prinderile cadrului motor nu sunt departe de a se rupe..

De problemele care nu se vad, dar exista sigur avand in vedere starea generala, ce sa mai zicem....podele gaurite de rugina, rama usilor gaurita in partea de jos, pe cheder, oalele amortizoarelor rotilor din fata ce stau sa se smulga din contraaripi, zonele de prindere ale barii din fata, praguri/contrapraguri, esapamentul mancat de rugina/ancrasat, etc, etc,etc

Plus problemele estetice si ale motorului...

Sfat: daca nu esti foarte priceput in ale mecanicii, nu cunosti un tinichigiu foarte bun si cu rabdare si nu ai (foarte) multi bani de investit in reparatie, uita de masina asta

PS
Maneta in plus nu este de la hycomat, este un sistem adiacent (acceleratie/frana/ambreiaj) pentru persoane cu handicap
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Sebastian Ur

• Trabantist Incepator
  • *
« Răspuns #5 : Aprilie 18, 2020, 11:27:42 am »
Am înțeles. Mersi mult!

Offline victor

• Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 8 495
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
« Răspuns #6 : Aprilie 19, 2020, 01:05:52 pm »
Salut si bine ai venit pe la noi. Dacă este intr-un stadiu avansat de degradare, nu se .merita,  doar daca reprezintă ceva super sentimental. Sunt masini la vanzare bune la baza pentru restaurare, merita sa cauti cu atentie. Noi te sustinem si asteptam sa ne cunoaștem

Offline Sebastian Ur

• Trabantist Incepator
  • *
« Răspuns #7 : Aprilie 19, 2020, 08:03:15 pm »
 Am sa mai caut sa vad ce și cum. Mulțumesc mult pentru susținere!

Offline remi

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 3 471
  • fa ce trebuie sa faci
« Răspuns #8 : Aprilie 21, 2020, 09:27:50 pm »
Si dupa toate gandurile pe care le ai , vizavi de aceasta masina , ai uitat varianta a 2 a , poate , proprietarul nu vrea sa o vanda ..
Caz in care , normal ca vei cauta alta ..   :icon_smile:
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)