Comunitate > Expoziţie de Trabant-uri

Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS

(1/15) > >>

titus_ah:
Dupa cum am promis ieri, acum revin cu povestioara Trabiului meu, B-71TUS:

Faceti cunostinta cu Vasiilica!
Vasilica a aparut pe lume in Iunie 1988, ceea ce il face cu un an si 2 luni mai copt ca mine. A dus o viata frumoasa in Berlin alaturi de un stapan care l-a ingrijit non-stop. In 1996 insa, stapanul lui a decis ca e cazul sa faca o schimbare. In acelasi timp, unchiul meu care pe vremea aceea era sofer de tir, era in cautare de masina drept cadou pentru tatal lui (respectiv bunicul meu) care implinea atunci 60 de ani si urma sa isi ia permisul (cat B, pt ca din tinerete mersese numai pe motociclete).
Soarta i-a adus pe unchiul meu si pe Vasilica impreuna si au plecat la drum spre Romania. La scurt timp dupa plecare, inainte de iesirea din Germania, din lipsa de antrenament, Vasilica a facut o ruptura musculara pe autostrada. Mai precis, de la mers vreo 2 ore cu 90-110km/h a facut poc motorul. Din fericire insa, pe vremea aia se gaseau motoare de Trabant la orice service si Vasilica s-a ales cu un motor nou-nout :glasses9: cu care a venit acasa in Romania.
Urmatorii aproape 10 ani a fost masina de suflet a bunicilor mei... Pe vreme aia eu eram mic si mergeam cu bunicii si cu catelul nostru (un Golden Retriever) peste tot in excursii. Bucuresti-Cluj-Sighet-Sibiu etc. toate le-am facut pe bancheta lui Trabi.
In 1999, dupa ce unchiul meu a murit intr-un accident de masina in Africa de Sud, Trabi a capatat si o valoare sentimentala pentru toata familia, fiind un lucru adus si primit de la el.
In urmatorii ani, a continuat sa fie ingrijit de bunicul meu pana cand s-a imbolnavit si nu a mai putut sa il conduca. In 2006 bunicu a murit si Trabi a ramas nemiscat in garaj. Intrucat bunica nu are carnet, si pentru ca toti vecinii stiau cat de multa grija a primit masina, au inceput sa vina pe rand sa ii faca bunicii mele oferte ca sa il vanda. Eu sub nici o forma nu am lasat-o sa il vanda si i-am promis ca intr-o buna zi, o sa am timp si bani sa ma ocup de el si sa il pun la punct ca sa il folosesc. (aveam 15-16 ani atunci) Nu prea m-a crezut ea, dar a acceptat sa nu il vanda.
Ei bine, iata ca dupa 7 ani, a venit momentul sa ma tin de cuvant si sa ma ocup de "Vasilica". In vara lui 2012 m-am apucat de rezolvat problema actelor, ceea ce jur ca a fost mai complicat si mai costisitor ca orice altceva. Masina era inmatriculata in Cluj pt ca acolo locuiau bunicii mei, asa ca m-am dus la Cluj sa fac schimbul de proprietar. Ajuns acolo, am aflat ca de fapt fusese radiata din oficiu pt ca nu a fost facut schimbul de talon vechi. Dupa asta am avut probleme la administratia financiara cu radierea. Apoi cu succesiunea a trebuit sa fac o droaie de acte si drumuri, nu conteaza detaliile, dar in orice caz am bagat vara asta in drumuri si in acte peste 1000 de lei.
Dar toate eforturile mi-au fost rasplatite in toamna cand am reusit sa il inmatriculez, sa il pun pe sosea (legal) si sa il aduc in Bucuresti.
Iar legat de nume, am zis ieri ca va spun de unde vine... Considerand ca bunicul meu, Dumnezeu sa il ierte, l-a considerat pe Trabi ca pe un membru al familiei, i-am dat porecla asta dupa numele lui - Vasile.

Cam asta e povestea pe scurt a lui Vasilica. Mai jos veti vedea cateva poze, din pacare nu prea multe pentru ca momentan nu am pe calculatorul asta altele, dar promit ca voi reveni mai incolo cu alte poze, inclusiv cu actele lui originale din DDR pe care inca le mai are bunica mea prin dosare.  :headbang:



Vasilica dupa 7 ani de stat pe loc in garaj.


In drum spre Bucuresti, dupa ce l-am inmatriculat provizoriu.


Ajuns in Bucuresti, lucram la mici retusuri pentru ITP.

GOTA:
  Frumoasa prezentare si totodata istorie.Sa fi sanatos sii tu si Vasilica si sa dea bunul D-zeu sa ai km. fara numar si fara nici un eveniment de orice natura ar fi el,Sanatate. :icon_thumright:
       :icon_salut:          :hello:

victor:
O prezentare superba si o poveste de suflet. Imi doresc sa faci multi km cu Vasilica in memoria unchiului care la adus in Romania si a bunicului care la ingrijit. Sa il stapanesti sanatos si sa nu ai nici cea mai mica problema. Frumoasa masina

Mortu George:
Îți urez și eu mulți km fără incidente și să îl ții cât mai mult mai ales în stadiul de original!  :blob7: Îmi pare bine să-i știu istoria. E bine că te-a crezut bunica și l-a păstrat. A ajuns pe mâini bune.

Gusteru:
Faina istorie are Vasilica in spate! Sa il stapanesti sanatos muuulti ani sanatos  :icon_salut:
PS Cand iti vine la indemana fa niste poze la masina (jentile par cu ceva modificari)
PS 2 Funny chestia cum a cazut T-ul din fata si a ramas "RABANT"  :laughing7:

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă