Tehnică > Mecanică

"fluiera" cutia in viteza a 4-a

(1/2) > >>

Gy.Janos:
 Salutare. Detin un trabant din '90 si "fluiera" cutia de viteze in viteza a 4-a.
A mai avut cineva aceasta problema?
 Mentionez ca uleiul a fost chimbat aproximativ de 200km (ulei HLP 68) si cutia reconditionata cu 1000km in urma. Nu eu am reconditionato,asa am cumparat masina deci nu va pot da detalii ce sa facut exact. O schimbare ce sa facut la cutie e ca acuma are Frei si in a 3-a. In alte trepte nu mi sa parut sa aud sa fluiere  :)

victor:
fray in a3a? ceva nu suna bine

Gy.Janos:

--- Citat din: victor din Noiembrie 15, 2019, 10:47:47 pm ---fray in a3a? ceva nu suna bine

--- Terminare citat ---
  In a 3-a suna foarte bine,cu a 4-a am probleme  :D  Dar lasand gluma deoparte...este bestial in oras,oricum in localitate la 45kmh nu prea pui a 4-a ca este subturat, nu te sdruncina de loc...de fapt e la fel ca in a 4-a

victor:
eu nu am auzit pana acu de frey in a3a, de aia am si spus ca ceva nu suna bine. Dr daca spuneti ca aveti, si mai ales ca sunteti multumit, insemna ca cine a modificat, a facut treaba buna.
p.s. frey, fray, frai, cum o fi corect :))

Gy.Janos:
 Corect in germana ar fi "freilauf" , si am inteles idea de prima data . Problema e ca nu a facut o treaba foarte buna cu restul cutiei ca a 4-a fluiera si ce am gasit pe forumurile nemtesti nu prea e de bine si cand am schimbat uleiu am gasit span pe magnet si uleiul era gri...acu mai ma plimb un pic si sunt curios cum o sa iasa uleiul ce am pus eu.
  Si am mai auzit de la cineva ca este cineva care reconditioneaza cuti de trabant si pune direct frei si la a3-a si cica o cutie costa aproximativ 4-500 euro plus cutia veche. Dar mai multe detalii nu stiu ca eu personal inca nu l-am gasit pe net.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă