Autor Subiect: B 98 EXE  (Citit de 78150 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andrei.B

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 108
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #120 : Ianuarie 22, 2011, 09:39:37 pm »
Foarte frumos materialu  :).Bv

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #121 : Ianuarie 22, 2011, 09:52:09 pm »
   Am si abtipildurile! urmeaza sa merg la un centru, ca sa mi le printeze pe autoadeziv. Iar in ceea ce priveste caldura, trebuie mentionat ca este o masinarie cu destul de multe pretentii... Abia dupa ce toate sunt intrunite, ofera o caldura constanta, dogoritaore si mai mult decat satisfacatoare. Momentan mai sunt de facut mici reglaje, printre care si montarea tevii originale de evacuare, care duce gazele arse undeva sub caroserie, pe la mijloc (acum am numai cat se vede si in videoclip, ceea ce inseamna ca, la stationare, neexistand curenti de aer care sa miste aerul din compartimentul motor, ventilatorul mai aspira si gaze arse, pe care le baga in habitaclu, lucru deloc placut). Am facut rost de ea abia azi si urmeaza sa gasesc un garaj, o rampa, ceva, unde sa o pot monta. Urmeaza, deasemenea, alte mici reglaje, pana la punerea la punct totala. Multumesc pentru interesul manifestat!
   De pe e-bay am cumparat alt sirocou (numai corpul) si n-am iesit prea ieftin, datorita faptului ca este foarte scump transportul. P-asta l-am gasit printr-o intamplare la un nene la capatul liniei 91 - 90. A fost relativ ieftin avand in vedere ca nu se prea gasesc. Gasesti pe pe ebay.de, insa instalatia completa pleaca de la vreo 50 euro, la care se adauga cel putin 20-30 transportul.

Offline dodo_sds

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 84
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #122 : Ianuarie 22, 2011, 10:26:00 pm »
vino la mine la garaj. numai, anunta in prealabil:)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #123 : Ianuarie 23, 2011, 11:08:41 am »
BRAVOS !!! mistok achizitia ... arata fain montat. Sa iti rezolvi si cu evacuarea gazelor si ... e super.  :hello2:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Hunor

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 953
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #124 : Ianuarie 23, 2011, 08:32:36 pm »
E f fain sirokkoul, până la urmă ai scoso cu el până la capăt, bravo.  :icon_thumright:
Am observat 2 chesti una în poze şi una dealungul filmului undeva. Prima este că îţi mai trebuie o piesă, după mine f importantă, ca săţi fie şi sigur nu doar funcţional sirokkoul, adică scutul acela care e între aparat şi rezervor, protejândul de căldură. A doua observaţie: în filmuleţ ai pomenit că a trebuit să muţi turbina de la indicatorul de consum instant, poate de acea nu îţi mai merge, că din cât am înţeles trebuie să fie în poziţia originală ca să funcţioneze bine.

PS. o poză cu scutul de care vorbem, nu ştiu dacă e original sau doar o improvizaţie, dar e bine s-o ai. Sper ca nu te superi.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #125 : Ianuarie 23, 2011, 08:48:18 pm »
da, asa e, lipseste si scutul ala. pana acuma am marsat pe ideea sa-l fac sa functioneze. urmeaza  celelalte pe rand: montarea esapamentului original, montarea abtipilduilor, si a scutului (poate gasesc pe undeva unde sa-mi si indoaie tabla, ca am deja dimensiunile). ideea e ca partea exterioara nu se incalzeste in asa masura incat sa fie nevoie si de scut...dar, fireste, cand o sa-l am, o sa-l montez.si da, cel din poza e cel original.
in ceea ce priveste indicatorul, nu cred ca-i musai pozitia; ideea de baza e sa ai intrarea benzinei pe unde trebuie. el oricum tot cam in aceeasi pozitie ramane, numai ca nitel mai jos, spatiul ocupandu-l rezervorul. la liviu, amicul care are si el sirocou, nu-i nici o problema cu turbina de benzina, care tot la fel e montata si indica bine. am eu totusi impresia ca am montat rotita turbinei invers si d-aia sunt probleme. treaba e ca la ralanti indica ori unu, ori doua ori mai multe,iar scade, iar urca... ceea ce-mi de de inteles ca poate e montata invers...in ture, insa, nimic! o sa incerc si varianta aia, sa vedem...   mersi de sfaturi! nu ma deranjeaza nici o parere; atata vreme cat e obiectiva, e si bine-venita!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #126 : Ianuarie 25, 2011, 05:12:38 pm »
daca vrei , cu scutul ala de aluminiu, te rezolva tot colegul meu de care iti ziceam, mergi cu desenul iti decupeaza tabla si o indoaie el , sau tu (ca e din aluminiu ), imi spui
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #127 : Ianuarie 25, 2011, 06:27:17 pm »
   Remi, multumesc mult de oferta! Insa, inainte de toate, trebuie sa lamurim doua aspecte: 1 - tabla nu e de aluminiu. e fier de 1 sau 1,5. Si al doilea, trebuie sa am si niste bani "pe rol", pt ca in ultima vreme am mers cam in pierdere. Asa ca, atunci cand o sa am ceva bani, apelez la tine. Crezi ca ma duce mai mult de 50 de lei cu materialul lui? Si mai ieftin ar fi bine, iti inchipui...
     
   Multe dintre gauri pot fi omise.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #128 : Ianuarie 25, 2011, 07:23:03 pm »
daca iti zic ca asa ceva este un super fleac , ma crezi ? , asta e destul de simpla, doar ca trebuie si ea trasata la milimetri ,ca sa iasa bine, nu va costa atat , cel mult jumate din suma, iar materialul iti face din ce vrei tu,
sau daca nu te grabesti , posibil sa ma reintorc la vechiul loc de munca, sau macar la firma respectiva, si iti fac din inox , de iti faci freza in el (asta dupa vre-o saptamana , sa primesc raspuns)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #129 : Ianuarie 25, 2011, 07:53:20 pm »
   Remi, eu nu ma grabesc in mod special. Daca ma poti "coafa" intr-un mod sau altul sau, de ce nu, in ambele, ar fi super! oricum, noi discutam si tinem legatura! Fireste, daca s-o implini ceva, postez poze!

Offline Alex96

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 156
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #130 : Februarie 02, 2011, 05:05:52 pm »
Trabicu tau e vedeta :blob7: :wav:la mai mare.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #131 : Februarie 02, 2011, 05:37:09 pm »
Adelina s-a mai dat jos? Am vazut ca i-a placut. Ai grija sa nu te caute :P =)) A, am uitat ca te insori =))

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #132 : Februarie 02, 2011, 07:02:16 pm »
He He He ... uite asa creste valoarea lui EXE ... mai duce cate o "piesa pisi"  :tweety: ... o treaba ... si gata ... + 30% valoarea  :toothy4:  BRAVO Raul   :laughing7:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #133 : Februarie 02, 2011, 07:17:55 pm »
   Multumesc de postari si de incurajari! Am facut ce s-a putut cu ce am avut, na! Iar in ce priveste valoarea, aia ramane asa, pt mine, ca va dati seama ca nu pleaca masina din mainile mele decat atunci cand m-oi raci de tot!  :P

Offline Angel 5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 527
  • IFA-VW Powered Trabant
    • Trabant 1.1 Blog
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #134 : Februarie 02, 2011, 08:07:19 pm »
   Multumesc de postari si de incurajari! Am facut ce s-a putut cu ce am avut, na! Iar in ce priveste valoarea, aia ramane asa, pt mine, ca va dati seama ca nu pleaca masina din mainile mele decat atunci cand m-oi raci de tot!  :P

Gasesc si eu undeva video? Nu stiam ca apari la TV si nici nu am fost acasa :(.