Autor Subiect: Micul Ticälos  (Citit de 67596 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline sika cvmu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 445
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #30 : Ianuarie 07, 2013, 03:05:43 pm »
O sa-l impachetez bine... :) maine sper sa fie vremea frumoasa pentru a ma mai putea ocupa de el...

Offline sika cvmu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 445
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #31 : Ianuarie 08, 2013, 08:56:24 pm »
In primul rand, o poza cu tortul facut de iubita mea de Sf. Ion... :D

...in al doilea rand, astazi am mers din nou la asta mic, am desfacut ornamentu' de la plafon, am dat jos fetele de usi, rezervoru', instalatia de spalare a parbrizului, instalatia electrica din compartimentu' motor, bara fata, scaunele, am curatat podeaua, i-am dat grund etc
Poze nu am apucat sa fac fiindca m-a apucat seara... sper ca maine sa fie cel putin la fel de buna vremea sa pot continua si poate vin si cu ceva poze...

Offline sika cvmu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 445
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #32 : Ianuarie 09, 2013, 09:31:46 pm »
Astazi am lucrat iarasi la masinuta... am desfacut aprinderea electronica, electromotoru', am dat jos motoru', cutia de viteze, planetarele si alte maruntisuri... pe stanga fata am gasit sabotii praf...

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #33 : Ianuarie 09, 2013, 09:37:04 pm »
 :-X nu am vazut niciodata tamburi atat de jalnici, ia si pune nou. Eu te-as sfatui sa cumperi de la UNIX un set complet de cilindri frana si cu tamburi ce ai pui noi (fie ei si Hu) o sa te tina multa vreme. Decat sa reconditionezi cilindri si sa pui garnituri noi Hu ce tin dupa noroc, mai degraba pui cilindri noi cu garnituri ce nu sunt Hu (parca franceze sunt)
Spor si sa ne ti la curent

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #34 : Ianuarie 10, 2013, 02:35:54 am »
   s-a dezlipit ferodoul de pe sabot; se intampla la astia unguresti. bine zice Victor: ia de la unix, marca samko (sigur ii gasesti, ca sunt cei mai ieftini, italienesti) si daca ai bani, cumpara si cilindrii de frana macar pe fata si stii sigur (daca faci si o rectificare de tamburi) ca ai tot nou la frane! daca vrei metoda ceva mai ieftina, cumperi numai sabotii (aprox 75 lei), iei garnituri de la magazin trab si faci o reconditionare, in masura in care e posibil; daca e interiorul mult prea ruginit si nu mai ai strat lucios ori e penetrat de rugina, renunta, ca n-are rost! spor!
p.s. use gloves! iti faci mainile varza fara! ;)

Offline sika cvmu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 445
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #35 : Ianuarie 10, 2013, 07:41:10 pm »
Multumesc frumos baieti! Voi inlocui toti cilindrii si sabotii fata+spate, voi rectifica si tamburii ca sa iasa treaba buna... pana una alta, astazi am desfacut si plafonu', capotele, geamurile, bordu', carligu'... nu prea a mai ramas nimic pe Trabica al meu... maine seara urmeaza sa vorbesc cu tinichigiu' sa vad cand se va apuca de sudat... cat despre lucru' cu manusi nu prea reusesc... drept dovada am mainile praf... :(

Offline pop_radu5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 649
  • pasionat
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #36 : Ianuarie 10, 2013, 07:50:47 pm »
salut. felicitari maxime pentru toate realizarile ;)) sa sti ca si eu mi-am luat pe fata toti cilindrii si sabotii noi, chiar pe merita, si eu am super frane acu, dar am tamburii buni, vezi poate are Hunor tamburi fara pb ;) multa bafta si abia astept sa vad progrese ;))

Offline sika cvmu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 445
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #37 : Ianuarie 10, 2013, 08:23:18 pm »
Multumesc Radu! Tamburii mei nu arata chiar rau, numai asta de pe stanga fata la care s-au dezlipit sabotii a facut niste santuri... insa dupa cum ai spus si tu voi vorbi cu Hunor si voi lua unii mai buni...
O alta realizare de astazi a fost desfacerea balamalelor de pe stalp, operatiune de care imi era oarecum teama ca nu o voi reusi, insa au cedat destul de usor...

Offline akrompaczki

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 256
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #38 : Ianuarie 10, 2013, 09:10:35 pm »
faci progrese ,pe frigul asta...ai ceva pasiune!felicitari si spor la treaba
0746305184

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #39 : Ianuarie 11, 2013, 05:20:58 pm »
Hai ca arata ok ... nu ai "cancer" serios. MARE grija la remontare plafon : pazeste ca ochii din cap sa nu se deformeze rama aluminiu. BAFTA  :icon_salut:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline sika cvmu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 445
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #40 : Ianuarie 11, 2013, 11:46:29 pm »
Vreme frumoasa sa fie si sper ca il termin cat se poate de repede pe Trabica al meu... Ajutati-ma va rog... cu ce lipesc plafonu'? Dar aripile si fetele de usi?

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #41 : Ianuarie 12, 2013, 12:40:30 am »
Vreme frumoasa sa fie si sper ca il termin cat se poate de repede pe Trabica al meu... Ajutati-ma va rog... cu ce lipesc plafonu'? Dar aripile si fetele de usi?

Sikaflex 221... eu asta am folosit și e super.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline sika cvmu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 445
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #42 : Ianuarie 12, 2013, 05:52:44 pm »
Multumesc George! Eu ma gandeam sa folosesc silicon de parbriz pentru plafon pentru impermeabilitate, da' nu stiu cat de bine adera la duroplast...

Offline pop_radu5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 649
  • pasionat
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #43 : Ianuarie 13, 2013, 12:52:39 pm »
salut, eu am folosit un silicon pe baza de diluant care se gaseste la vopseluri auto, este intr-un tub galben metalic, este chiar ok ;) multa bafta la proiect ;))

Offline Hunor

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 953
Re: Micul Ticälos
« Răspuns #44 : Ianuarie 13, 2013, 01:45:41 pm »
Eu îţi recomand masticul de caroserie la tub, rămâne elastic, şi nu lasă apa să treacă, plus uşor de aplicat.

Cu puţină îndemânare poţi să mai pui un strat după ce ai montat deja plafonul şi nu o să se vadă, dar va face o diferenţă. Cam aşa: