Autor Subiect: Obligativitate centura de siguranta  (Citit de 5346 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Obligativitate centura de siguranta
« : Februarie 08, 2015, 08:22:32 pm »
Conform noilor reglementari rutiere, trebuie purtata centura de siguranta inclusiv si de pasagerii din spate.. De fapt nu e o noutate, acest lucru era mentionat si in vechile variante de cod rutier.. Dar cum, constructiv, Trabanturile noastre nu au prevazute centuri de siguranta pentru pasagerii de pe bancheta din spate, se pare ca am scapat de "grija" de a atentiona ca e obligatorie aceasta actiune..
Problema e cum transportam copii intr-un scaun special, in spate, deoarece nu prea avem cum sa "fixam" acest scaun sau inaltator (decat artizanal)..
Pun aceasta problema, deoarece multi dintre noi au pe acasa si bebici  care mai merg si cu Trabi..
Vodafone 0723454235

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Obligativitate centura de siguranta
« Răspuns #1 : Februarie 08, 2015, 08:31:27 pm »
problema o sa ramana cu persoanele ce stau pe scaunul din fata, varsta si inaltimea

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Obligativitate centura de siguranta
« Răspuns #2 : Februarie 09, 2015, 08:18:12 am »
Cand era Alex mic, improvizasem o centura in spate pentru scaun. Sunt destule puncte in care poti sa fixezi o centura  ;)

Offline @Ll13n

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 387
  • IF-01-RAW
Re: Obligativitate centura de siguranta
« Răspuns #3 : Februarie 17, 2015, 01:28:10 pm »
Chiar si asa, este legal? Avand in vedere ca nu are asa zisele sisteme de siguranta cerute (abs, airbag'uri etc) ?
Mihnea Pirlogea
Mail: mihneap95@gmail.com
Tel: 0729964670

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Obligativitate centura de siguranta
« Răspuns #4 : Februarie 17, 2015, 03:09:46 pm »
Problema este un pic mai complicata...chiar daca montam centuri in spate, ele nu sunt omologate.
Noua lege specifica:
 - ''copiii de pana la 3 ani nu pot fi transportati in autovehicule care nu sunt echipate cu sisteme de siguranta'';
 - ''fac excepţie de la această regulă copiii aflaţi în mijloace de transport în comun sau în taxi, dacă în acesta din urmă copilul ocupă orice alt loc decât cel de pe scaunul din faţă. Transportul copilului în vârstă de până la trei ani, în acest caz, se realizează sub supravegherea unei persoane, alta decât şoferul''.
In lege nu scrie daca este sau nu echipat/omologat din fabrica sistemul de siguranta...pana la urma daca exista, ma gandesc ca suntem legali.
« Ultima Modificare: Februarie 17, 2015, 03:15:35 pm de Viorel Balmez »

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: Obligativitate centura de siguranta
« Răspuns #5 : Februarie 17, 2015, 05:39:08 pm »
Cred ca depinde și de posesorul chipiului :icon_cyclops_ani:. .
Vodafone 0723454235

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Obligativitate centura de siguranta
« Răspuns #6 : Februarie 18, 2015, 08:03:21 am »
Da este interpretativ. Asa ca monteaza o centura pentru scaunul de copil si in principiu esti in legalitate  ;)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Obligativitate centura de siguranta
« Răspuns #7 : August 23, 2015, 02:25:50 pm »
Da .. legat de aceasta problema ... si eu sunt in cauza. Fata are 2 ani si aproape 5 luni. Am scaun omologat dar nu am de ce il prinde in spate. "Solutia" e sa imping scaun dreapta in spate sa stea blocat cat de cat pe directia fata/spate. Am 2 seturi de centuri casa la TM (amu is la SM) ,care o sa le montez/adaptez pe trabant 1.1 In spate e 100% identic cu 601.
O sa postez poze / detalii cand o sa sudez/montez asa ceva pe Gyuszi meu la sectiunea tutoriale.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline iulian1andrei

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 570
Re: Obligativitate centura de siguranta
« Răspuns #8 : August 23, 2015, 11:56:21 pm »
Pe 1.1 al meu sunt centuri in spate, care au fost folosite pentru scaun copil spunea fostul proprietar. Gaurile deja exista la modelele dupa 87. O sa revin cu poze.