Autor Subiect: [Sectiuni de] Anvelope atasate cu centuri, pentru zapada  (Citit de 2212 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
[Sectiuni de] Anvelope atasate cu centuri, pentru zapada
« : Octombrie 27, 2010, 10:39:27 pm »
   Asta e traducerea aproximativa pentru ceea ce vreau sa va prezint. Este vorba de un sistem antiderapant care se monteaza pe exteriorul rotilor motoare, pentru imbunatatirea aderentei pe timp de iarna, fiind eficient cu precadere pe zapada sau zapada afanata si mai putin pe ghetus, polei, etc. Acest sistem consta din 8 elemente, cate 4 pe fiecare roata; fiecare bucata este o sectiune transversala de aprox 5-6 cm a unei anvelope radiale. Capetele unde venea bordura otelita au fost inlaturate, acolo fiind date doua gauri de care, cu suruburi sau capse sunt atasate centuri de prindere. aceasta sectiune se monteaza pe exteriorul anvelopei si centurile trec prin orificiile prevazute in janta, strangandu-se apoi tot ansamblul bine.
   Am facut rost de acest "kit" sa-i zic, de la un nene trabantist, cunoscut de putina vreme. dansul nu le mai folosea, necirculand cu masina iarna (si-asa, nu cred ca le-a prea folosit). Postez si cateva poze, ca sa va faceti o idee mai precisa in ce consta "sistemul". Sper ca am postat unde trebuia, pt ca nu am gasit cu cale s-o fac in alta parte...
   P.S. Daca doriti traducerea [aproximativa] a instructiunilor de folosire, dati de veste!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: [Sectiuni de] Anvelope atasate cu centuri, pentru zapada
« Răspuns #1 : Octombrie 27, 2010, 10:51:18 pm »
Da-ti naiba nemti astia par mult mai eficiente decat lanturile,observ ca practic in contact cu drumul, zapada,etc se deschid si musca din acestea.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”